Prokuratura będzie kontynuować śledztwo w sprawie unijnego...

Prokuratura będzie kontynuować śledztwo w sprawie unijnego projektu w Sanoku

Ewa Gorczyca

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Prokuratura będzie kontynuować śledztwo w sprawie unijnego projektu w Sanoku

©Tomasz Jefimow

Sąd Okręgowy w Krośnie zakwestionował umorzenie przez prokuraturę śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy realizacji unijnego projektu w Sanoku.
Prokuratura będzie kontynuować śledztwo w sprawie unijnego projektu w Sanoku

©Tomasz Jefimow

W lipcu 2010 roku Sanok rozpoczął realizację wieloletniego projektu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Projekt opiewał na 5,2 mln zł, większość (85 proc.) pieniędzy miało pochodzić z unijnej dotacji.

300 sanockich rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, dostało laptopy z oprogramowaniem i dostępem do internetu. Ale podczas audytu, w 2014 roku, Władza Wdrażająca Projekty Unijne zakwestionowała część wydatków.

Po kontroli zaczęła domagać się od miasta zwrotu 2,5 mln zł. Nowy burmistrz Tadeusz Pióro uznał, że to może się skończyć katastrofą dla budżetu, ze względu na rozmiar strat jakie może ponieść miasto. Zdecydował się na złożenie zawiadomienia do prokuratury, by ta sprawdziła, czy urzędnicy odpowiedzialni za projekt dopełnili swoje obowiązki i czy nie doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Zastrzeżenia WDPE dotyczyły m.in. faktu, iż po dwóch latach wszystkim posiadaczom laptopów zabrano je i wymieniono na nowe. Zdaniem sanockich urzędników było to „odtworzenie sprzętu” przewidziane w podpisanej umowie. Władza Wdrażająca uważała, że laptopy należało zmodernizować a nie kupować nowe.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Krośnie. Umorzyła je pod koniec ub. roku. Po analizie dokumentów i przesłuchaniu świadków uznała, że w działaniu urzędników trudno dopatrzeć się zaniedbań, nie znaleziono też dowodów, by działali z zamiarem wyłudzenia czy też narażenia miasta na straty.

Burmistrz Sanoka na decyzję prokuratury złożył zażalenie. Sąd Okręgowy w Krośnie uznał, że umorzenie było przedwczesne. Nakazał kontynuowanie śledztwa, przesłuchanie dodatkowych świadków i zebranie dokumentów. Dopiero wówczas można będzie stwierdzić, czy są podstawy do umorzenie śledztwa, czy ewentualnie należy je prowadzić w kierunku ustalenia osób, które nie dopełniły obowiązków.

Komentarze (4)

Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo