Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bukowsko odznaczone medalem "Pro Memoria"

Dorota Mękarska
Wacław Krawczyk (z prawej) i wójt Piotr Błażejowski.
Wacław Krawczyk (z prawej) i wójt Piotr Błażejowski. Fot. Dorota Mękarska
Piotr Błażejowski, wójt gminy Bukowsko odebrał dzisiaj w imieniu wszystkich mieszkańców gminy medal "Pro Memoria".

Medal "Pro Memoria" został ustanowiony przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 2005 - w 60 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Przyznawany jest za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Honorowani tym medalem są uczestnicy walk na wszystkich frontach oraz osoby, instytucje i stowarzyszenia szczególnie zasłużone w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość naszego kraju.
Wśród odznaczonych są m.in. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent na uchodźstwie, Gustaw Holoubek, Jan Machulski, ZHP, Muzeum Powstania Warszawskiego i Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP.

Starosta poparł wniosek "akowców"

Z inicjatywą nadania gminie Bukowsko tego medalu wystąpił do starosty sanockiego oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sanoku. Starosta Wacław Krawczyk wsparł te działania, popierając wniosek do Ud.s.KiOR szczegółowym uzasadnieniem.

Historia doświadczyła ich mocno

Historia walk o niepodległą Polskę jest szczególnie bliska mieszkańcom Bukowska, gdyż na tej podkarpackiej miejscowości niejednokrotnie odciskała ona swoje tragiczne piętno. O jej ofiarach bukowianie nigdy nie zapomnieli. Tu w 1996 roku została wmurowana tablica poświęcona ofiarom wojen i band UPA.

W 2006 roku dzięki wsparciu gminy Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej odsłonił licząca ponad 100 postaci rzeźbę "Exodus" obrazującą wojenne cierpienia ludności. Rok później w ramach realizacji projektu "Śladami trzech narodów" została otwarta ścieżka edukacyjna upamiętniająca wielokulturowość tej ziemi. Przy tej okazji zostały uporządkowane cmentarze: żydowski i ukraiński, zaś na cmentarzu rzymskokatolickim został wybudowany pomnik poświęcony żołnierzom poległym podczas I i II wojny światowej.

Razem z ministerstwem obrony

Gmina Bukowsko, choć mamy czas pokoju, nie zaprzestaje wychowywać dzieci i młodzież w poczuciu szacunku dla polskiego munduru. Od 1998 roku na jej terenie organizowane są cyklicznie ćwiczenia sportowo - obronne, realizowane we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Są to: "Regionalny Turniej Sprawności Obronnej", "Bukowski Turniej Żołnierzy Rezerw", "Ziemia Naszych Ojców, "Młodzież - wychowanie dla obronności i integracji europejskiej" i "Zima w Bukowisku".

- To odznaczenie ma również drugie znaczenie. Od dziś będzie ono przypomnieniem dla wszystkich mieszkańców gminy, by pamiętali o swoich przodkach: obrońcach Ojczyzny z 1920 i 1939 roku, gospodarzach, którzy pomagali w przerzucie ludzi na Węgry i Słowację, uczestnikach tajnego nauczania, partyzantów BCH i AK i członkach wiejskiej samoobrony - podkreśla Wacław Krawczyk, starosta sanocki, który przed pomnikiem poświęconym Józefowi Piłsudskiemu wręczył medal wójtowi gminy Bukowsko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24