Wytrwałość ludzka, determinacja, wynalazki i obyczaje. Poznaj Tajemnice Państwa Podziemnego

Zdjęcia archiwalne oraz rekonstrukcje, wypowiedzi świadków historii i ekspertów. Zapraszamy do obejrzenia czteroodcinkowego programu historycznego, wyprodukowanego przez Polska Press we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dowiedz się więcej
Zwiń
Obejrzyj wideo
Na nowy most wjechało 16 ciężarówek. Pod ich ciężarem ugiął...

Na nowy most wjechało 16 ciężarówek. Pod ich ciężarem ugiął się o 45 centymetrów

Bartosz Gubernat

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Fachowcy sprawdzają, czy nowy, potężny rzeszowski most zachowuje się prawidłowo pod pełnym obciążeniem i ruchem. Na razie próby obciążeniowe wypadają pomyślnie.
Podczas próby statycznej ciężarówki stały na moście, aby sprawdzić jego ugięcie. Wczoraj musiały po nim jeździć.
1/7
przejdź do galerii

Podczas próby statycznej ciężarówki stały na moście, aby sprawdzić jego ugięcie. Wczoraj musiały po nim jeździć. ©Krzysztof Łokaj

Nowy most wraz z drogami dojazdowymi będzie połączeniem rzeszowskich osiedli Staromieście i Załęże. Uroczyste otwarcie przeprawy zaplanowano na 7 października. Do tego czasu wykonawca musi się uporać z ostatnimi robotami.

- Nie będzie z tym najmniejszego problemu, pozostały nam już tylko drobne prace kosmetyczne. Porządkujemy tereny zielone, układamy asfalt na drogach rowerowych, brukujemy chodniki. To już ostatnia prosta – mówi Stanisław Szkudlarek z firmy Bilfinger Infrastructure, która buduje most.

Wczoraj i dziś most przechodził natomiast próby obciążeniowe, mające dać odpowiedź na pytanie, czy jest bezpieczny. Pierwszego dnia, kiedy wjechało na niego 16 ciężarówek o łącznej masie 550 ton konstrukcja ugięła się o 45 cm.

- To dobry wynik, taki był plan. Most jest zawieszony na wantach, dlatego jego konstrukcja jest bardziej wiotka - mówi dyrektor Szkudlarek.

Dzisiaj przeprowadzono natomiast próbę dynamiczną, polegająca na wprawieniu mostu w drgania przez jadące auta. Fachowcy sprawdzili też, czy w prawidłowy sposób wykonano palowanie pod pylon. Okazuje się, że do tej pory osiadł zaledwie o 0,4 mm. Sam ma natomiast 108,5 m wysokości.

Komentarze (31)

Wszystkie komentarze (31) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Złota Setka Firm Podkarpacia. Zapraszamy do udziału.

Złota Setka Firm Podkarpacia. Zapraszamy do udziału.

Poznaj laureatów czwartego losowania loterii Nowin

Poznaj laureatów czwartego losowania loterii Nowin

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Kup abonament za 29 zł i wygraj mieszkanie warte 300 000 zł

Kup abonament za 29 zł i wygraj mieszkanie warte 300 000 zł