Uniwersytet Rzeszowski ma centrum badań za około 100 mln...

Uniwersytet Rzeszowski ma centrum badań za około 100 mln [WIDEO]

Beata Terczyńska

Nowiny

Nowiny

Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto wczoraj Przyrodniczo - Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych. Badania prowadzone będą aż w 17 specjalistycznych laboratoriach ze sprzętem wartym 27 mln zł.
Nowoczesne centrum Uniwersytetu Rzeszowskiego powstało przy ul. Warzywnej. To dwa budynki o oryginalnej architekturze, bowiem poszczególne piętra przypominają leżące na sobie plastry.

Na ok. 15 tys. mkw. mieści się 17 specjalistycznych laboratoriów, m.in. innowacyjnych badań układów krążenia i oddechowego, gerontoprofilaktyki, badań ośrodkowego układu nerwowego i kręgosłupa, procesów metabolicznych, biologii molekularnej, czy przetwarzania danych.
W laboratoriach mieszczą się 64 pracownie. Wpływ biodegradacji środowiska na stan zdrowia, opracowanie nowych metod rehabilitacji, analiza czynników genetycznych, chorób układu krążenia, oddechowego i nerwowego, procesu starzenia, profilaktyki i leczenia to główne cele nowego obiektu UR. Do centrum uczelnia kupiła ponad 200 sztuk aparatury naukowo - badawczej. Jej koszt to 27 mln zł.

- Taka topowa, najcenniejsza trójka to: tomograf komputerowy i magnetyczny oraz rezonans jądrowy warte ok. 5,5 mln zł, a także cytometr przepływowy z sorterem za 1,5 mln zł - wylicza prof. Jacek Tabarkiewicz, dyrektor nowego centrum. - Mamy tu także pierwszy na Podkarpaciu i trzeci w Polsce multipleksowy system analizy białek i kwasów nukleinowych.

Do tej pory pracownicy zgłosili lub zaplanowali 112 projektów do realizacji.

- Będą to badania dotyczące na przykład diagnostyki obrazowej. Chodzi o projekt, który ma wprowadzić nową metodę mierzenia zwłóknienia wątroby. Do tej pory robi się to wykorzystując USG, a my spróbujemy za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego - tłumaczy profesor Tabarkiewicz. - Takie badanie dostarczy więcej informacji o stanie wątroby pacjenta.

Jako przykład planowanych projektów podaje też prace nad elektroniczną kamizelką dla ludzi starszych, z zaburzeniami równowagi.

- Kamizelka będzie korygowała ich postawę i zapobiegała upadkom. Wiemy, że u osób starszych po upadkach bardzo często dochodzi do złamania szyjki kości udowej, co później wymaga leczenia operacyjnego.

Na fantomach prowadzone i zaplanowane są badania nad usprawnieniem procedur pomocy człowiekowi po wypadku, czy zawale serca. Wczoraj widzieliśmy, jak przebiegają pracę w dziedzinie telemedycyny. Chodzi o aplikacje, dzięki którym usprawniony ma być kontakt pacjenta z pracownikami służby zdrowia wtedy, kiedy nie musi on być osobisty.

- Chcemy, by studenci jak najszybciej włączyli się do badań naukowych.

Centrum nawiązało już współpracę z 17 jednostkami krajowymi i 15 zagranicznymi, m.in. z Japonii, Singapuru, Australii. W radzie naukowej ma pracować trzech uznanych naukowców spoza Polski.

Prof. Aleksander Bobko, rektor UR, wspominał wczoraj, że budowa centrum rodziła się w bólach. Zaskarżone było pozwolenie na budowę. Realizacja trwała w sumie 6 lat.

- Rozpoczęcie niepewnej inwestycji było ogromnym ryzykiem, które na siebie wziąłem na początku kadencji. Dziś wiem, że warto było - przekonywał rektor. - W ostatnim roku, kiedy centrum nabierało kształtów, kiedy wprowadzaliśmy urządzenia do laboratoriów, kiedy mamy plany rozwoju, miejsce to stanowi magnes dla kadry w wielkim dorobkiem. Centrum przyciąga, bo daje znakomitą perspektywę sensownej pracy naukowej.

Prof. Czesław Puchalski, prorektor UR, wylicza, że koszt centrum dla nowego kierunku lekarskiego to ponad 96 mln zł, z czego 77 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Uczelni zależy, by za 5 lat powołać Collegium Medicum, jakie istnieje np. na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Komentarze (4)

Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Złota Setka Firm Podkarpacia. Zapraszamy do udziału.

Złota Setka Firm Podkarpacia. Zapraszamy do udziału.

Poznaj laureatów czwartego losowania loterii Nowin

Poznaj laureatów czwartego losowania loterii Nowin

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Kup abonament za 29 zł i wygraj mieszkanie warte 300 000 zł

Kup abonament za 29 zł i wygraj mieszkanie warte 300 000 zł