Zmiany w opiece nocnej w Rzeszowie. Z gorączką do szpitala...

Zmiany w opiece nocnej w Rzeszowie. Z gorączką do szpitala zamiast na pogotowie

Ewa Kurzyńska

Nowiny

Nowiny

Zmiany w opiece nocnej w Rzeszowie. Z gorączką do szpitala zamiast na pogotowie
Zmiany w opiece nocnej w Rzeszowie. Z gorączką do szpitala zamiast na pogotowie

- Mamy nadzieję, że dzięki zmianom będzie łatwiej w weekend czy święto dostać się z dziećmi do pediatry – mówią Rafał i Blandyna Ziołowie, rodzice Jacka i Tomka. ©KRZYSZTOF KAPICA

Rzeszowskie pogotowie straciło kontrakt z NFZ. Od piątku ambulatoryjną opiekę nocną i świąteczną przejął Szpital Wojewódzki nr 2 oraz Centrum Medyczne Medyk. Sprawdziliśmy, czy nowy system się sprawdził.

Z opieki nocnej można korzystać po godz. 18 w dni powszednie oraz przez całą dobę w weekendy i święta. Dotychczas mieszkańcy Rzeszowa szukali ratunku w ambulatorium przy ul. Poniatowskiego. Od piątku kontrakt na taką pomoc przejął Szpital Wojewódzki nr 2 (ul. Lwowska) oraz Centrum Medyczne Medyk (ul. Szopena). Mieszkańcom powiatu rzeszowskiego opiekę nocną i świąteczną zapewnia natomiast ZOZ nr 2 przy ul. Fredry.Piątek, ul. Szopena. Na elektronicznym ekranie, wiszącym na budynku centrum medycznego Medyk, miga komunikat, którego nie sposób nie zauważyć. Duże litery informują, że właśnie tutaj oraz w szpitalu na ul. Lwowskiej mieszkańcy Rzeszowa mogą liczyć na opiekę nocną i świąteczną.

- Jesteśmy gotowi - twierdził w piątkowe popołudnie Janusz Solarz, szef szpitala na ul. Lwowskiej. To samo usłyszeliśmy od Stanisława Mazura, dyrektora Medyka. Sprawdziliśmy, jak ich zapewnienia mają się do rzeczywistości.


Na Poniatowskiego tylko z zębami i złamaniami

Godz. 19, przychodnia Medyk przy ul. Szopena. Gabinety, w których dyżurują lekarze, znajdują się tuż przy wejściu. Z jednego właśnie wychodzi pacjent.

- Poszło szybko i sprawnie. Trafiłem od razu, bo o zmianach dowiedziałem się z portalu nowiny24 - mówi młody mężczyzna. Dostał nagle wysokiej gorączki Szkuał pomocy u lekarza.

Spod Medyka odjeżdża ambulans. Jeździ do pacjentów, którzy są na tyle chorzy, iż wymagają konsultacji lekarza w domu.

Kwadrans później jesteśmy pod budynkiem pogotowia na ul. Poniatowskiego. Na drzwiach informacja, że gabinety lekarskie, w których mieszkańcy od lat otrzymywali pomoc w nocy i w święta, są już nieczynne. Działa tylko ambulatorium chirurgiczne i stomatologiczne. Pod wejściem stoi ambulans z logo Medyka.

- Czekam na osoby, które z przyzwyczajenia przyszłyby tutaj po pomoc. Jestem gotowy zawieźć ich do szpitala na ul. Lwowską lub na Szopena - mówi kierowca.

- Ktoś skorzystał? - pytamy.

- Na razie nie, bo wszyscy byli swoimi samochodami - mówi mężczyzna.

Pediatrzy mieli sporo pracy

Sobota, godz. 11. Pod wejściem do szpitala na ul. Lwowskiej spotykamy rodzinę z dwójką dzieci. - Chłopcy się rozchorowali. Szukamy pediatry - mówią Rafał i Blandyna Ziołowie z Rzeszowa.

Okazuje się, że na wizytę trzeba zapisać się na pierwszym piętrze, choć lekarz przyjmuje na parterze.

- Dobrze, że przyszliśmy razem. Żona zajmie kolejkę, a ja idę do rejestracji - mówi pan Rafał.
Pediatrów jest dwóch i choć w poczekalni czeka sporo dzieci, przyjmowanie małych pacjentów przebiega sprawnie. Po godzinie Ziołowie opuszczają szpital. Wrażenia?

- Dawniej, aby pediatra zbadał dziecko w szpitalu, najczęściej potrzebne było skierowanie z pogotowia. Takie jeżdżenie po mieście było bardzo kłopotliwe. Teraz jest szybciej, ale rejestracja wymaga poprawy. Gdy ktoś przyjdzie sam, to będzie biegał po szpitalu z chorym maluchem - oceniają małżonkowie.

Wstępny bilans...

Małgorzata Przysada, zastępca dyrektora SW nr 2 zapewniła nas wczoraj, że rejestrację już usprawniono i odbywa się także na parterze.

- Robiliśmy, co w naszej mocy, by pacjenci jak najszybciej otrzymywali pomoc. Sądzę, że zdaliśmy ten egzamin. Choć naszym zadaniem jest zapewnić ambulatoryjną opiekę nocną i świąteczną tylko mieszkańcom miasta, zgłaszało się bardzo dużo osób spoza Rzeszowa. Jednak nikogo nie odsyłaliśmy - mówi Przesada

Komentarze

Wszystkie komentarze (19) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy na nowiny24.pl

Wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne

My Polacy. Koncert Zespołu PIERSI

My Polacy. Koncert Zespołu PIERSI

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!