Dziecko nie żyje. Matka donosi na szpital

Dziecko nie żyje. Matka donosi na szpital

Anna Janik

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Dziecko nie żyje. Matka donosi na szpital
Dziecko nie żyje. Matka donosi na szpital
Prokuratora rejonowa w Łańcucie bada, czy leczona w szpitalu Pro-Familia w Rzeszowie pacjentka była właściwie diagnozowana i leczona.
To była pierwsza, długo wyczekiwana ciąża, po której na świat miał przyjść wymarzony syn. Justyna Kowalska-Kret na oddział szpitala specjalistycznego Pro-Familia trafiła 28 września w 27 tygodniu ciąży, na długo przed terminem porodu.

- Poczułam twardnienie brzucha i bardzo silny ból. Nie czułam ruchów dziecka, więc mąż natychmiast zawiózł mnie do szpitala, gdzie akurat przyjmował mój lekarz prowadzący - opowiada.
Nawet nie zapytał, co się dzieje. Od razu powiedział, że mnie nie zbada, bo ma poumawiane pacjentki, a gabinet musi zwolnić o godz. 12, bo wtedy przejmuje go inny lekarz. - opowiada.

Skrajnie rzadki przypadek

Zapisała się na wizytę prywatną. Badanie ginekologiczne i USG wykonał dr nauk med. Tomasz Łoziński.

- Stwierdziłem, że jest zagrożenie przedwczesnym porodem i przyjąłem pacjentkę na oddział. Dodam, że na wizytę u mnie wcale nie musiała się decydować, bo prowadzący ciążę słusznie polecił jej udać się na izbę przyjęć, gdzie jest lekarz dyżurujący. Tyle, że pacjentka się tam nie zgłosiła - mówi lekarz, pełniący funkcję dyrektora ds. medycznych szpitala.

Pani Justyna po kolejnym badaniu USG i KTG tętna dziecka trafiła na oddział. Dostała m.in. leki rozkurczowe. Jak twierdzi, personel cały czas zapewniał ją, że wszystko jest w porządku i zalecił odpoczynek.Mimo, że jak twierdzi w kółko powtarzała, że nie czuje się dobrze, ma silne skurcze i bóle. Dopiero rano po kolejnym KTG okazało się, że tętno dziecka jest niewyczuwalne. Ważące 900 g maleństwo już nie żyło. Rozpoznano odklejenie łożyska. Dlaczego nie wykryto go wcześniej?

- U tej pacjentki przebiegało bardzo nietypowo, bo bez krwawienia zewnętrznego. Jej obraz kliniczny był skryty, takiej diagnozy nie dało się postawić wcześniej - tłumaczy dr Łoziński.
- Normalnie w takich sytuacjach, kiedy tylko pojawia się krwawienie, natychmiast wieziemy na salę i robimy cesarskie cięcie. Wtedy są jeszcze niewielkie szanse, żeby uratować dziecko. Niewielkie, bo odklejenie łożyska w 90 proc. kończy się zgonem dziecka - dodaje.

Pacjentka: zostawili mnie samą

Ponieważ odklejenie jest niebezpieczne dla matki, która w wyniku zainfekowania dróg rodnych może nawet stracić życie, pani Justyna przeszła operację. I choć dziś fizycznie czuje się dobrze, nie wybaczy personelowi, że nie uchronił jej przed stratą dziecka.

- Od momentu przyjęcia na oddział do późnego wieczoru, czyli ponad 6 godzin nikt mnie już nie zbadał. Prosiłam o pomoc wszystkich, łącznie z położną. Gdyby podpięto mnie do odpowiedniej aparatury i monitorowano, udałoby się wychwycić moment, w którym łożysko się odkleja i uratować dziecko. Zwłaszcza że to musiało się stać do godz. 22. Po tym czasie nie czułam już nic: ani bólu ani skurczy - przekonuje.

- To niedopuszczalne, żeby w miejscu, które powinno zapewnić szczególną opiekę, ciężarna była pozostawiona sama sobie i traktowana jak przewrażliwiona nastolatka, której ciągle coś się wydaje. Złote klamki i łazienki w salach to za mało, żeby chwalić się wysoką jakością usług - dodaje.

Dlatego małżeństwo wysłało do ministra Zdrowia pismo, prosząc o przyjrzenie się pracy personelu szpitala, który zajmował się panią Justyną feralnego dnia. Wymienia się w nim trzech lekarzy i położną.

Lekarze: nie popełniliśmy błędu

Powiadomiła też m.in. rzecznika praw pacjenta, podkarpacki NFZ i prokuraturę, która zdecydowała się rozpocząć śledztwo.
- Sprawa trafiła do nas 31 października. Badamy dokumentację medyczną i przesłuchujemy ostatnich świadków. Sprawdzamy, czy sposób diagnozowania i leczenia był prawidłowy. Niewykluczone, że powołamy biegłego z zakresu medycyny - mówi Anna Kasprowicz-Babiarz z Prokuratury Rejonowej w Łańcucie.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, a do pracy personelu nie mam zastrzeżeń. Dla nas to również ogromny dramat, wszyscy go mocno przeżywamy, mimo że mąż pacjentki od początku nas zastraszał, groził, a do żony nie dopuścił nawet szpitalnego psychologa - twierdzi dyrektor Łoziński. - Przekazaliśmy już prokuraturze komplet dokumentów, jesteśmy do jej dyspozycji i będziemy czekać na wyniki śledztwa - dodaje.

Pro-Familia to najchętniej wybierany przez ciężarne szpital na Podkarpaciu. Ma III, najwyższy stopień referencyjności, co oznacza placówkę przygotowaną na przyjęcie kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży oraz na opiekę nad maluchami urodzonymi przed 31 tygodniem ciąży. W tym roku z powodu powikłań w przebiegu ciąży było hospitalizowanych tu ok. 800 pacjentek. Kilka przypadków zakończyło się zgonem dziecka.

Komentarze

Wszystkie komentarze (65) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy na nowiny24.pl

Wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne

My Polacy. Koncert Zespołu PIERSI

My Polacy. Koncert Zespołu PIERSI

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!