Nowiny24
  Polecamy

  Polecamy na weekend

  Rozwiń
  Nowiny24
  Zwiń

  Polecamy na weekend

  Lubisz zagadki logiczne? Jesteś spostrzegawczy? Zmierz się z naszym szybkim testem na inteligencję. Wynik 12/15 będzie sukcesem!

  Komputer pomoże rozładować korki w Rzeszowie

  Komputer pomoże rozładować korki w Rzeszowie

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Komputer pomoże rozładować korki w Rzeszowie

  ©Krzysztof Łokaj

  W ciągu dwóch lat ruch na rzeszowskich ulicach i 50 skrzyżowaniach będzie sterowany przez nowy system komputerowy. Ma rozładować korki i ułatwić przejazd autobusom MPK.
  Komputer pomoże rozładować korki w Rzeszowie

  ©Krzysztof Łokaj

  - To jeden z najistotniejszych elementów naszego programu transportowego. System zepnie w całość wszystkie jego części. Bez niego zakup autobusów i wydzielenie pasów dla MPK nie miałoby sensu. Kiedy go uruchomimy, kierowcy przekonają się, że warte ponad 400 milionów złotych inwestycje to nie tylko tak niechciane buspasy - przekonują władze Rzeszowa.

  Chociaż realizacja największego w historii miasta unijnego projektu trwa od kilku miesięcy, w ciągu ostatniego tygodnia miasto zrobiło największy krok naprzód. W piątek rzutem na taśmę urzędnicy złożyli w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dokumentację przedsięwzięcia niezbędną do uzyskania 75 mln euro dotacji na ten cel.

  - Na bieżąco sprawdzałem jak przebiega trasa, bo nasze auta wiozły prawdziwy skarb. Dokumentów było tak dużo, że trzeba było spakować je do dwóch samochodów - mówi prezydent Tadeusz Ferenc.

  W ciągu tygodnia miasto ogłosiło także kolejne przetargi na zawarte w programie zadania. Po rozpoczętym już remoncie ul. Podkarpackiej lada dzień urzędnicy podpiszą umowę na modernizację ul. Lubelskiej. Wykonawcy prac na al. Rejtana i Wyzwolenia są już poszukiwani, podobnie jak dostawca 80 nowiutkich autobusów dla MPK.

  Kluczowym przetargiem jest jednak ten najnowszy, na budowę tzw. Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem.

  - Mówiąc najprościej to zestaw nowoczesnych rozwiązań elektronicznych spiętych w jedną całość, sterowanych przez fachowców z dwóch centrów nadzoru - wyjaśnia Stanisława Bęben, szefowa wydziału pozyskiwania funduszy w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

  Informacje do centrów będą przesyłane z nadajników zamontowanych na autobusach.

  - Przy pomocy sieci radiowej będzie możliwa także komunikacja między pojazdami, przystankami i sygnalizacją świetlną. System obejmie 50 skrzyżowań, będzie m.in. priorytetować pojazdy komunikacji miejskiej i reagować na korki. Wyposażymy go w 700 kamer, które zawisną na przystankach, krzyżówkach i w autobusach. Nadajniki na pojazdach to największy w Europie tego typu system ruchomej łączności radiowej - wyjaśnia Lesław Bańdur, szef miejskich informatyków.
  W razie wypadku pracownik centrum zarządzania zaproponuje kierowcom objazd, puszczając informację na tablice elektroniczne, jakie staną przy ulicach. Komunikacja między poszczególnymi urządzeniami będzie natychmiastowa.

  - 130 wyświetlaczy stanie także na przystankach. Dzięki nim pasażer dowie się na bieżąco np. za ile jego autobus dotrze do zatoczki. Będzie to możliwe także dzięki komunikacji radiowej między autobusem a centrum i przystankiem - wyjaśnia Łukasz Dziągwa, szef Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

  Wyświetlacze to obok automatów sprzedających bilety także element elektronicznej części unijnego programu. Całość uzupełni wprowadzenie miejskiej karty elektronicznej.

  - Na początek będzie można płacić nią za bilety. Docelowo poszerzymy gamę usług do ok. 50. Np. o możliwość dokonania opłat za parking, wodę, czy wejście na basen - dodaje Lesław Bańdur.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Wszystkie komentarze (17) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  DZIELICOWY BLIŻEJ NAS! Wybierz Dzielnicowego Roku Podkarpacia

  DZIELICOWY BLIŻEJ NAS! Wybierz Dzielnicowego Roku Podkarpacia

  Piknik Nauki EKSPLORACJE 25-27 maja w Rzeszowie

  Piknik Nauki EKSPLORACJE 25-27 maja w Rzeszowie

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.