Dziś 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II na Podkarpacie

Dziś 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II na Podkarpacie

Jaromir Kwiatkowski

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Dziś 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II na Podkarpacie
Dziś 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II na Podkarpacie

Z Jasionki na błonia przy dzisiejszej katedrze Jan Paweł II przejechał przez centrum Rzeszowa ulicami: Marszałkowską, Cieplińskiego, Lisa-Kuli (na zdjęciu), Hetmańską i Powstańców Warszawy. ©Irena Gałuszka

To była niedziela, 2 czerwca 1991 r. Kilka minut przed godz. 11 Jan Paweł II stanął na płycie lotniska w Jasionce. Pielgrzymując na Podkarpaciu odwiedził Rzeszów, Przemyśl i Lubaczów. Na drugi dzień, również przed 11, odleciał w kierunku Kielc.
Z okazji 20. rocznicy tamtej wizyty dziś w rzeszowskiej katedrze odbędą się uroczystości dziękczynne. Za tamtą wizytę. Ale także za beatyfikację papieża Polaka, która miała miejsce przed miesiącem w Rzymie. Mszy św. dziękczynnej będzie przewodniczył wieloletni papieski sekretarz, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Ważne wydarzenia, ważne przesłania

Tamta wizyta była pełna ważnych wydarzeń i przesłań.
Papież beatyfikował w Rzeszowie biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara. Konsekrował kościół w Rzeszowie i prokatedrę w Lubaczowie.

Na spotkaniu z grekokatolikami w Przemyślu ogłosił, że ofiarowuje im tamtejszy kościół garnizonowy, rozwiązując tym samym nabrzmiały spór o przemyski kościół Karmelitów. Również w Przemyślu ogłosił, że podnosi biskupa Ignacego Tokarczuka do godności arcybiskupiej.

- Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy. Nie bądź chrześcijaninem byle jakim - wezwał Ojciec Święty w Rzeszowie. W Lubaczowie przestrzegał przed hołdowaniem postawom konsumpcyjnym i apelował o wierność duchowym korzeniom.

Lwów czekał 10 lat

W spotkaniach z Janem Pawłem II, zwłaszcza w Lubaczowie, uczestniczyła rzesza pielgrzymów zza wschodniej granicy. Papież, zwracając się do nich, wyraził pragnienie odwiedzenia tamtych ziem, w szczególności Lwowa. To pragnienie ziściło się dopiero po 10 latach, w 2001 r.

Rzeszów dziękuje

Dziś w katedrze rzeszowskiej odbędzie się uroczystość dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Jana Pawła II oraz za pobyt Ojca Świętego w Rzeszowie 20 lat temu. Program: godz. 16 - Kongres Misyjny, godz. 17 - program słowno-muzyczny "Rzeszów dziękuje" i film o pobycie Jana Pawła II w Rzeszowie w 1991 r., godz. 18 - msza św. pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza (homilię wygłosi abp Edward Nowak z Rzymu), po mszy krótki koncert orkiestry wojskowej, godz. 20 - dziękczynienie młodzieży za beatyfikację Jana Pawła II, godz. 21 - Apel Jasnogórski.

Papieska wystawa na Grunwaldzkiej

Do końca sierpnia na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie można oglądać wystawę fotograficzną "IV Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Zapis reporterski - Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów", zorganizowaną przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Zaprezentowano na niej fotogramy Michała Drozda, Ireny Gałuszki, Leszka Kalińskiego, Anny Kiełb, Arturo Mariego, Pawła Pasterza, Jacka Stankiewicza, Bogdana Szczupaja, Piotra Szobaka i Zdzisława Świecy.

Komentarze

Wszystkie komentarze (8) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy na nowiny24.pl

Wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne

My Polacy. Koncert Zespołu PIERSI

My Polacy. Koncert Zespołu PIERSI

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!