Nowy terminal na lotnisku w Jasionce już w przyszłym roku....

Nowy terminal na lotnisku w Jasionce już w przyszłym roku. Zobacz wizualizacje

Andrzej Plęs

Nowiny

Nowiny

Nowy terminal na lotnisku w Jasionce już w przyszłym roku. Zobacz wizualizacje

©FOT. ARCHIWUM

Zobacz wizualizacje nowego terminalu, który powstanie na lotnisku w Jasionce k. Rzeszowa. Budowa ma się skończyć już w przyszłym roku.
Nowy terminal na lotnisku w Jasionce już w przyszłym roku. Zobacz wizualizacje

©FOT. ARCHIWUM

4 zdjęcia
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Nowin

Wizualizacje nowego terminalu na lotnisku w Jasionce

Wizualizacje nowego terminalu na lotnisku w Jasionce

Link do głównego zdjęcia

Nowy terminal na lotnisku w Jasionce
Plany nowoczesnego terminalu na lotnisku Rzeszów - Jasionka.


Inwestycja ma kosztować prawie 100 mln zł.

- Raczej nie wcześniej niż za 15 miesięcy, tyle - zgodnie z umową - ma trwać inwestycja, a termin i tak jest wyśrubowany - uprzedza Zenon Bugno, szef rzeszowskiego oddziału firmy. - Zaczynamy jeszcze we wrześniu, zdążymy przed Euro 2012.

W kilkanaście miesięcy powstanie budynek w kształcie litery T, trzy kondygnacje naziemne i jedna podziemna.
Szerszą częścią zwrócony ku płycie lotniska. Pierwotnie wyposażony będzie w dwa rękawy do bezpośredniego przejścia z budynku na pokład samolotu, w przyszłości takich rękawów ma być sześć.

- To ma być najnowocześniejszy terminal w Polsce, wyposażony w najnowsze i najbardziej efektywne rozwiązania techniczne - obiecuje Stanisław Nowak, szef spółki Port Lotniczy "Rzeszów - Jasionka". - Spośród propozycji 11 firm, w przetargu wybrano najkorzystniejszą. Co nie znaczy, ze najtańszą.

Pomysł rozbudowy podrzeszowskiego portu powstał wiele lat temu. Wielokrotnie był odkładany ze względu na zmieniające się przepisy o ruchu powietrznym, przez konieczność dostosowania do standardów europejskich i zmianę przepisów o warunkach środowiskowych.

Jasionki lot wznoszący

Nowy terminal, ze znacznie większą przepustowością pasażerską, pozwoli rozbudować sieć połączeń. Od 2009 roku, dwa razy w tygodniu, irlandzki Ryanair lata z Jasionki do East Midlands i Liverpoolu, 20 razy w tygodniu PLL Lot lata do Warszawy, od marca br. Lufthansa uruchomiła cotygodniowe połączenia z Frankfurtem, a od czerwca Jet Air wozi pasażerów do Gdańska.

Jasionka staje się coraz atrakcyjniejsza dla przewoźników czarterowych, skoro spod Rzeszowa można się już dostać do Grecji, Turcji, Egiptu i Tunezji. W ciągu ostatniego roku liczba połączeń czarterowych podrzeszowskiego portu wzrosła o 30 procent. W lipcu padł rekord liczby obsłużonych pasażerów - 56 tys. 652 osoby.

- Rzeszów, jako jedyne lotnisko w kraju, zanotowało wzrost liczby obsługiwanych pasażerów o ponad 20 procent - cieszy się Stanisław Nowak.

Choć nie do końca jasne są plany Ryanair'a, strategicznego przewoźnika rzeszowskiego lotniska.

- Przedstawiciel Ryanair'a odwiedzi nas jeszcze w tym tygodniu, będziemy rozmawiać na temat siatki połączeń na najbliższe miesiące - uprzedza Nowak.

Niekłopotliwy plac budowy

Skanska już jest w trakcie rozbudowy płyty postojowej samolotów i płaszczyzny do ich odladzania. W Polsce firma nie ma wielu doświadczeń w inwestycjach lotniczych, choć wykonywała nawierzchnię płyty lotniska wojskowego w Poznaniu.

- Jasionka będzie w najbliższych miesiącach wielkim placem budowy, ale zapewniam, że nie będą one w najmniejszym stopniu uciążliwe dla pasażerów obiecuje Nowak.

Budowa nowego terminala kosztować będzie 96 mln zł.

Komentarze

Wszystkie komentarze (21) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy na nowiny24.pl

Łowcy. B wystąpią w Rzeszowie! Bilety już w sprzedaży

Łowcy. B wystąpią w Rzeszowie! Bilety już w sprzedaży

Fakty Jasielskie także w Internecie!

Fakty Jasielskie także w Internecie!

Głosuj na najsympatyczniejszą pierwszą klasę!

Głosuj na najsympatyczniejszą pierwszą klasę!