Nowy terminal na lotnisku w Jasionce już w przyszłym roku....

Nowy terminal na lotnisku w Jasionce już w przyszłym roku. Zobacz wizualizacje

Andrzej Plęs

Nowiny

Nowiny

Nowy terminal na lotnisku w Jasionce już w przyszłym roku. Zobacz wizualizacje
Nowy terminal na lotnisku w Jasionce już w przyszłym roku. Zobacz wizualizacje

©FOT. ARCHIWUM

Zobacz wizualizacje nowego terminalu, który powstanie na lotnisku w Jasionce k. Rzeszowa. Budowa ma się skończyć już w przyszłym roku.
4 zdjęcia
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Nowin

Wizualizacje nowego terminalu na lotnisku w Jasionce

Wizualizacje nowego terminalu na lotnisku w Jasionce

Link do głównego zdjęcia

Nowy terminal na lotnisku w Jasionce
Plany nowoczesnego terminalu na lotnisku Rzeszów - Jasionka.


Inwestycja ma kosztować prawie 100 mln zł.

- Raczej nie wcześniej niż za 15 miesięcy, tyle - zgodnie z umową - ma trwać inwestycja, a termin i tak jest wyśrubowany - uprzedza Zenon Bugno, szef rzeszowskiego oddziału firmy. - Zaczynamy jeszcze we wrześniu, zdążymy przed Euro 2012.

W kilkanaście miesięcy powstanie budynek w kształcie litery T, trzy kondygnacje naziemne i jedna podziemna. Szerszą częścią zwrócony ku płycie lotniska. Pierwotnie wyposażony będzie w dwa rękawy do bezpośredniego przejścia z budynku na pokład samolotu, w przyszłości takich rękawów ma być sześć.

- To ma być najnowocześniejszy terminal w Polsce, wyposażony w najnowsze i najbardziej efektywne rozwiązania techniczne - obiecuje Stanisław Nowak, szef spółki Port Lotniczy "Rzeszów - Jasionka". - Spośród propozycji 11 firm, w przetargu wybrano najkorzystniejszą. Co nie znaczy, ze najtańszą.

Pomysł rozbudowy podrzeszowskiego portu powstał wiele lat temu. Wielokrotnie był odkładany ze względu na zmieniające się przepisy o ruchu powietrznym, przez konieczność dostosowania do standardów europejskich i zmianę przepisów o warunkach środowiskowych.

Jasionki lot wznoszący

Nowy terminal, ze znacznie większą przepustowością pasażerską, pozwoli rozbudować sieć połączeń. Od 2009 roku, dwa razy w tygodniu, irlandzki Ryanair lata z Jasionki do East Midlands i Liverpoolu, 20 razy w tygodniu PLL Lot lata do Warszawy, od marca br. Lufthansa uruchomiła cotygodniowe połączenia z Frankfurtem, a od czerwca Jet Air wozi pasażerów do Gdańska.

Jasionka staje się coraz atrakcyjniejsza dla przewoźników czarterowych, skoro spod Rzeszowa można się już dostać do Grecji, Turcji, Egiptu i Tunezji. W ciągu ostatniego roku liczba połączeń czarterowych podrzeszowskiego portu wzrosła o 30 procent. W lipcu padł rekord liczby obsłużonych pasażerów - 56 tys. 652 osoby.

- Rzeszów, jako jedyne lotnisko w kraju, zanotowało wzrost liczby obsługiwanych pasażerów o ponad 20 procent - cieszy się Stanisław Nowak.

Choć nie do końca jasne są plany Ryanair'a, strategicznego przewoźnika rzeszowskiego lotniska.

- Przedstawiciel Ryanair'a odwiedzi nas jeszcze w tym tygodniu, będziemy rozmawiać na temat siatki połączeń na najbliższe miesiące - uprzedza Nowak.

Niekłopotliwy plac budowy

Skanska już jest w trakcie rozbudowy płyty postojowej samolotów i płaszczyzny do ich odladzania. W Polsce firma nie ma wielu doświadczeń w inwestycjach lotniczych, choć wykonywała nawierzchnię płyty lotniska wojskowego w Poznaniu.

- Jasionka będzie w najbliższych miesiącach wielkim placem budowy, ale zapewniam, że nie będą one w najmniejszym stopniu uciążliwe dla pasażerów obiecuje Nowak.

Budowa nowego terminala kosztować będzie 96 mln zł.

Komentarze

Wszystkie komentarze (21) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy na nowiny24.pl

Wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne

My Polacy. Koncert Zespołu PIERSI

My Polacy. Koncert Zespołu PIERSI

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!