Mieszkańcy Baranówki kontra ksiądz proboszcz. Ludzie mają...

Mieszkańcy Baranówki kontra ksiądz proboszcz. Ludzie mają dość bijących dzwonów

Andrzej Plęs

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Mieszkańcy Baranówki kontra ksiądz proboszcz. Ludzie mają dość bijących dzwonów
Mieszkańcy Baranówki kontra ksiądz proboszcz. Ludzie mają dość bijących dzwonów

Pan Andrzej i kilkudziesięciu innych lokatorów bloku przy ul. Ślusarczyka 2, chcąc nie chcąc, muszą wysłuchiwać dzwonów kilkanaście razy dziennie. ©Fot. Krzysztof Kapica

Na Baranówce IV w Rzeszowie ludzie mają dość bijących od świtu do zmierzchu dzwonów kościelnych. - Jak się komuś nie podoba, to może sobie zmienić mieszkanie - kwituje protesty wiernych ks. Henryk Wojtyło.
Ks. Wojtyło to proboszcz parafii pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie.

Mieszkańcy już wcześniej skarżyli się u administratora bloku przy ul. Ślusarczyka 2 na nie dające im żyć brzmienie dzwonów kościelnych. Administrator zapewniał ich, że interwencje u księdza proboszcza podejmowane były już kilkakrotnie. Bez rezultatu.

Psy wyją, dzieci płaczą

Kilkadziesiąt rodzin z bloku mieszka o ok.
50 metrów od świątyni. Najgorzej jest o 6 rano.

- Człowiek, szczególnie w sobotę i niedzielę, chciałby pospać, ale się nie da - denerwuje się pan Andrzej (nazwisko do wiad. red.). - Zaczyna się łomot w dzwony, na co pies na dole u sąsiada zaczyna wściekle wyć i ujadać. I tak dzień w dzień. Małe dzieci płaczą, bo się obudziły.

Kolejny seans - godz. 6.25, na 5 minut przed mszą św. Potem na pół godziny i na 5 minut przed każdym nabożeństwem. Ostatni raz o godz. 21 na Apele Jasnogórskie. Czy ktoś z lokatorów bloku nr 2 przy ul. Ślusarczyka chce, czy nie chce, uczestniczy w kościelnych ceremoniach, bo drzwi do świątyni są otwarte i niesie na cały blok.

Śpiewają w otwartych drzwiach

- Ludzie są tym zmęczeni, ale boją się interweniować, bo to ksiądz - tłumaczy starszy mężczyzna spotkany przed blokiem. Nie będzie się przedstawiał. Z tego samego powodu. - Właśnie minąłem się z sąsiadką, szła wściekła, bo dopiero co uśpiła wnuczka i zaczęło się dzwonienie. To zabrała dziecko na spacer, byle dalej od dzwonów.

Przed kilku lat laty mniej się bali, słali petycje do proboszcza, skarżyli się całą gromadą w administracji. Bez echa.

- Dzwony są nie do wytrzymania, ale jeszcze codziennie o 6. rano przychodzi grono starszych pań i przez pół godziny śpiewają w otwartych drzwiach kościoła - dorzuca pan Andrzej. - O ile można to nazwać śpiewem.

Ksiądz nie widzi problemu

Z tym poszedł do proboszcza, niech sobie śpiewają, ale przy zamkniętych drzwiach. Proboszcz zapewnił, że drzwi wejściowe do kościoła będzie zamykał. - Następnego dnia rano widziałem go, jak sam otwierał na oścież - opowiada pan Andrzej.

I tak jest od 10 lat. Kilkadziesiąt rodzin znosi to albo ze strachu przez osobą duchowną, albo z niewiary w skuteczną interwencję. Tylko ks. Wojtyło nie widzi problemu.

- Te sprawy już dawno zostały wyjaśnione - ucina. - Dzwonimy tylko wtedy, kiedy trzeba i tyle, ile trzeba. I nie będę się dalej wypowiadał.

- A jak się komuś nie podoba, to niech zmieni mieszkanie - proponuje proboszcz. - I nikt nie będzie ograniczał bicia dzwonów. Tylko dwie minuty dzwonimy. Nie ma się na co skarżyć. Szczęść Boże - z tymi życzeniami proboszcz odłożył słuchawkę.

- Jak parę lat temu wszyscy razem nic nie poradziliśmy, to pan jeden też nic nie poradzi - starsza pani na ławeczce przed blokiem nie dowierza w moc sprawczą Nowin. - My tu wszyscy od dzwonów do dzwonów żyjemy.
Komentarze

Wszystkie komentarze (118) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy na nowiny24.pl

Wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne

Zgłoś Malucha na okładkę!

Zgłoś Malucha na okładkę!

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!