W gminie Krasne wrze. Wywóz śmieci droższy o połowę

W gminie Krasne wrze. Wywóz śmieci droższy o połowę

Bartosz Gubernat

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

W gminie Krasne wrze. Wywóz śmieci droższy o połowę

©Archiwum

Zamiast 25 zł mieszkańcy Krasnego zapłacą teraz za wywóz śmieci 38 zł miesięcznie.
W gminie Krasne wrze. Wywóz śmieci droższy o połowę

©Archiwum

- Jesteśmy w szoku. Jeszcze w grudniu rachunek wynosił 25 zł, a moi sąsiedzi, którzy nie segregują odpadów płacili 35 zł. I tak było drogo. Według nowych stawek od tego miesiąca ja mam płacić 38 zł przy selektywnej zbiórce, a oni 48 zł, jeśli nie zaczną oddzielać odpadów mokrych od suchych - denerwuje się nasza czytelniczka. Wylicza, że 38 zamiast 25 zł to ponad 50 procent podwyżki i pyta, na jakiej podstawie tak drastycznie podniesiono ceny?
- Przecież koszty nagle aż tak bardzo nie wzrosły.

Gmina Krasne sąsiaduje z Rzeszowem od strony wschodniej. Mieszka tu prawie 13 tysięcy ludzi. Obsługuję ją MPGK Rzeszów, które wywozi śmieci także z Rzeszowa. Poprzedni przetarg firma wygrała na wywóz nieczystości w okresie od lipca do końca grudnia. Gmina nie chciała dłuższej umowy, bo spodziewała się, że od 1 stycznia Malawa stanie się częścią miasta i ceny trzeba będzie zmienić. Tak się jednak nie stało, a do nowego przetargu, na obsługę sołectw do końca tego roku MPGK zgłosiło się z nową, wyższą ceną. Ponieważ nie miało konkurencji, podpisano z nim umowę.

- Musieliśmy jakoś podzielić między mieszkańców kwotę prawie 1,3 mln zł. Próbowaliśmy różnych wariantów, ale w każdym ktoś był pokrzywdzony. Uznaliśmy więc, że najsprawiedliwiej będzie objąć taką samą opłatą wszystkie rodziny liczące dwie i więcej osób. Bo gdyby np. przyjąć wariant z opłatą 10 zł za osobę, mocno ucierpieliby ci, którzy mają dużo dzieci, a im i tak jest ciężko - mówi Stanisław Wąs, radny gminy Krasne, sołtys Malawy.

Dodaje, że jemu także nie podobają się nowe stawki. - Niezadowolenie wśród ludzi jest bardzo duże i wcale im się nie dziwię. Ale gmina na koszt wywozu śmieci nie miała wpływu - przekonuje.

Podobnego zdania jest wójt Krasnego Alfred Maternia.

- Problem w tym, że stając do pierwszego przetargu MPGK nie bardzo potrafiło oszacować rzeczywisty koszt obsługi naszej gminy. Kiedy okazało się, że zamiast jednej śmieciarki po kubły muszą przyjeżdżać aż cztery samochody i dodatkowi ludzie, firma podniosła cenę. Ja też chciałbym, żeby moi mieszkańcy płacili mniej, ale niestety rynek ustalił taką cenę. Plus jest taki, że teraz śmieciarki wjeżdżają na każdą, nawet najwęższą uliczkę, a firma dostarcza ludziom kubły i worki. Odbiera każdą ilość śmieci, więc nie ma problemu podrzucania odpadów do lasu i przydrożnych rowów - mówi wójt Maternia.

Na wniosek mieszkańców o dopłaty do wywozu śmieci odpowiada stanowczo: - Nie wolno nam tego robić, zresztą to i tak nie rozwiązałoby problemu, bo przecież pieniądze w budżecie gminy także pochodzą od mieszkańców, dlatego pośrednio i tak zapłaciliby więcej. Liczymy, że w interesie mieszkańców do kolejnego przetargu, na obsługę gminy w 2015 roku zgłosi się więcej firm, z lepszymi cenami. Ogłosimy go po 30 czerwca - tłumaczy wójt.

Szansa na obniżkę cen w tym roku jest natomiast w Rzeszowie. Na decyzję w tej sprawie trzeba poczekać do marca. Styczeń i luty pracownicy Urzędu Miasta Rzeszowa poświęcą na uzupełnienie braków w deklaracjach śmieciowych, których nie złożyło jeszcze ok. 1500 z 20 tysięcy zobowiązanych do tego gospodarstw.

- Przeliczymy wpływy za pierwsze pół roku i na tej podstawie będziemy mogli określić, ile pieniędzy wpływa do kasy miasta za wywóz odpadów. Jeśli okaże się, że jest ich więcej, niż musimy zapłacić za usługę MPGK, obniżymy ceny - mówi Marcin Miąsik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

W tym tygodniu urzędnicy po raz ostatni upomną spóźnialskich i wezwą ich do uzupełnienia braków. Jeśli po drugim upomnieniu nie dostaną odpowiedzi, sami nałożą na nich opłaty.

W Rzeszowie czteroosobowa rodzina mieszkająca w bloku płaci za odbiór segregowanych śmieci 32 zł miesięcznie. Odbiór z domów jednorodzinnych za tyle samo osób to 46 zł.

Komentarze

Wszystkie komentarze (462) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy na nowiny24.pl

motofakty.pl. Wszystko o samochodach!

motofakty.pl. Wszystko o samochodach!

Fakty Jasielskie także w Internecie!

Fakty Jasielskie także w Internecie!

Czekamy na zdjęcia pierwszoklasistów!

Czekamy na zdjęcia pierwszoklasistów!