Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie będą świecące ścieżki rowerowe? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bartosz Gubernat
Ścieżka w rejonie Jeziora Wielochowskiego ma kolor niebieski, który jest nawiązaniem do okolicznego krajobrazu.
Ścieżka w rejonie Jeziora Wielochowskiego ma kolor niebieski, który jest nawiązaniem do okolicznego krajobrazu. Marketnews24
Po zmroku droga jest znakomicie widoczna, a do oświetlenia nie potrzebuje energii elektrycznej. Rowerzyści z Rzeszowa mają nadzieję, że w stolicy Podkarpacia będą świecące ścieżki rowerowe.

- To świetne rozwiązanie, na które zwróciliśmy uwagę już podczas jednej z ostatnich mas krytycznych. Ale nikt wówczas tematu nie podjął. Mamy nadzieję, że jak przystało na stolicę innowacji, Rzeszów będzie miał takie drogi – mówi Daniel Kunysz, prezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

Ekologiczne zasilanie

Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka powstała właśnie w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. W ciągu dnia od zwykłej drogi dla rowerzystów odróżnia ją jedynie kolor asfaltu, w tym przypadku niebieski. Ale akurat ta cecha w porównaniu z Rzeszowem nie jest wyjątkowa, bo u nas przy ulicy Iwonickiej wzdłuż drogi ścieżka ma kolor czerwony. Prawdziwą innowację widać dopiero po zmroku, kiedy tamtejsza ścieżka mieni się tysiącami drobnych elementów zatopionych w masie asfaltowej. To tzw. luminofory, czyli specjalne substancje syntetyczne, które „ładują” się za pomocą światła dziennego, a następnie nocą emitują nagromadzoną energię.

- Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem – mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes firmy TPA Sp. z o.o., która opracowała niecodzienny asfalt.

- Inspiracją była dla nas podobna ścieżka działająca w Holandii. Nasza technologia jest jednak inna i w przeciwieństwie do rozwiązania holenderskiego nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania. Wykonanie takiej ścieżki wpisuje się w obecnie prowadzoną przez nas kampanię dla poprawy bezpieczeństwa – mówi Waldemar Królikowski, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

Ścieżka w Rzeszowie w rejonie Wisłoka

Działanie materiału, z którego powstała droga, jest związane ze zjawiskiem luminescencji. Polega ono na pochłonięciu promieniowania elektromagnetycznego z obszaru widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Pochłonięta energia jest następnie emitowana w postaci światła, na ogół o energii mniejszej niż energia światła wzbudzającego.

W Rzeszowie rowerzyści wskazują przynajmniej dwie lokalizacje, w których taki asfalt byłby przydatny.

To przede wszystkim okolice Żwirowni, oraz droga pieszo-rowerowa w rejonie Lisiej Góry. Tam, gdzie działają latarnie nie ma natomiast sensu wydawać pieniędzy na tego typu nawierzchnię – mówi Daniel Kunysz.

Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl w imieniu wszystkich cyklistów wnioskuje o inwestycje w Miejskim Zarządzie Dróg.
Do końca roku potrwa trwająca już budowa bezpiecznych przejazdów przez ulice, którą rowerzyści wygrali w ubiegłorocznym głosowaniu na projekty z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja warta milion złotych polega na budowie dróg rowerowych łączących ścieżki biegnące po dwóch stronach poszczególnych ulic.

Przejazdy powstaną na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w mieście, m.in. w rejonie ulic: Dąbrowskiego, Powstańców Warszawy, Błogosławionej Karoliny, Wiktora, Szopena, Kopisto, Okulickiego, Niepodległości, X Sudeckiej Dywizji Piechoty a także w okolicach rond Pobitno i Krzyża Świętego. W przyszłym roku rowerzyści będą walczyć o budowę parkingów dla swoich pojazdów oraz świecących po zmroku dróg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24