Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd: jedna informacja w ulotce gminy Krasne była nieprawdziwa

Bartosz Gubernat
Benedykt Czajkowski i mecenas Radosław Słupek w piątek złożą zażalenie na czwartkową decyzję sądu. Tak samo zamierza zrobić wójt gminy Krasne Wilhelm Woźniak.
Benedykt Czajkowski i mecenas Radosław Słupek w piątek złożą zażalenie na czwartkową decyzję sądu. Tak samo zamierza zrobić wójt gminy Krasne Wilhelm Woźniak. Bartosz Frydrych
Sąd zakazał gminie Krasne rozpowszechniania nieprawdziwej informacji o koszcie wymiany praw jazdy. Wójt zapowiada odwołanie.

Sprawę w trybie wyborczym w środę wytoczył gminie Krasne jej mieszkaniec Benedykt Czajkowski. Jego zdaniem w ulotce rozpowszechnianej wśród mieszkańców urzędnicy zawarli nieprawdziwe informacje, co może mieć wpływ na wyniki zaplanowanego na najbliższą niedzielę referendum. Chodziło o kilka spraw.

- Wysokość zadłużenia Rzeszowa w przeliczeniu na mieszkańca, informacje o planach miasta wobec budowy dróg na terenie Krasnego, wysokość podatków, koszt wymiany dokumentów w przypadku połączenia gminy z Rzeszowem - wylicza Czajkowski.

Rozprawa przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie odbyła się dzisiaj. Mieszkaniec domagał się od gminy Krasne m.in. sprostowania informacji na łamach lokalnych mediów, zakazu dalszej ich publikacji oraz zapłaty 10 tys. zł na cele charytatywne.

Sąd w nieprawomocnym postanowieniu przyznał mu rację tylko częściowo. Sędzia Edyta Borek zwróciła uwagę, że zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, jeśli ulotki, plakaty lub inne formy propagandy i agitacji zawierają nieprawdziwe dane, każdy zainteresowany ma prawo złożyć do sądu okręgowego wniosek m.in. o zakaz ich publikacji, nakazanie przeprosin poszkodowanego i wypłaty odszkodowania. Po rozpoznaniu sprawy uznała jednak, że tylko w jednym z czterech punktów skarga Czajkowskiego jest zasadna. Tłumaczyła, że ulotka rozpowszechniana wraz z gminnym biuletynem „Razem” miała związek z kampanią referendalną i w części mówiącej o kosztach wymiany dokumentów podano w niej nieprawdziwe dane.

- W punkcie 23. ulotki podano informację, iż koszt wymiany prawa jazdy w przypadku przyłączenia gminy Krasne w Rzeszowie wyniesie 100 zł. Niewątpliwie informacja dotyczyła wymiany dokumentu z uwagi na przyłączenie gminy do granic Rzeszowa. Informacja ta nie była prawdziwa. Jak wynika bowiem z danych zawartych na stronach Urzędu Miasta Rzeszowa, koszt ten to 50 groszy - tłumaczyła sędzia.

W przypadku pozostałych treści wskazanych przez Benedykta Czajkowskiego postępowanie nie wykazało, aby zawierały nieprawdziwe informacje. Dlatego sąd uznał wniosek za zasadny tylko w części. Nie doszukał się pomówienia nikogo, dlatego nie nakazał gminie wypłaty żadnego odszkodowania. Zakazał jedynie gminnym urzędnikom dalszego rozpowszechniania nieprawdziwej informacji o kosztach wymiany prawa jazdy. Benedykt Czajkowski zapowiada, że w piątek odwoła się od postanowienia sądu.

- Mam nadzieję, że sąd jeszcze raz przeanalizuje nasze argumenty i przyzna nam rację we wszystkich zgłoszonych aspektach - mówi mieszkaniec Krasnego.

- Dzisiejszym postanowieniem sąd po raz kolejny potwierdził prawdziwość informacji dotyczących wyższych podatków oraz planowanej przez Gminę Miasto Rzeszów budowy obwodnic i dróg szybkiego ruchu na terenie gminy Krasne. W zakresie informacji dotyczącej opłaty od wymiany prawa jazdy postanowienie jest nieprawomocne i zostanie zaskarżone, ponieważ w poprzednich orzeczeniach sądy potwierdziły prawdziwość informacji publikowanych na ten temat przez gminę - czytamy w stanowisku przesłanym nam wczoraj przez Roberta Żołynię, sekretarza gminy Krasne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24