Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowskie CBA zatrzymało 5 pracowników sądu w Krakowie

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rzeszowskie CBA zatrzymało kolejnych pięciu pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Mają usłyszeć zarzuty korupcyjne.
Rzeszowskie CBA zatrzymało kolejnych pięciu pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Mają usłyszeć zarzuty korupcyjne. Archiwum CBA
Agencji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, zatrzymali pięciu pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W rzeszowskiej prokuraturze mają usłyszeć zarzuty korupcji i zostać przesłuchani.

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi śledztwo dotyczące przywłaszczenia ponad 20 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W związku z tą sprawą dzisiaj, na polecenie prokuratora, zatrzymano kolejnych pięciu pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie, którzy, zdaniem śledczych, zamieszani byli w przestępczy proceder.

- Zatrzymani zostali Wojciech M., zastępca dyr. SA w Krakowie; Grzegorz K., gł. spec. ds informatyzacji w SA w Krakowie; Urszula S., st. inspektor działu księgowości, a następnie pełniąca obowiązki głównej księgowej SA w Krakowie; Zenon D., główny specjalista ds. zamówień publicznych w SA w Krakowie oraz Tomasz W., pracownik administrujący systemami informatycznymi w SA w Krakowie. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie ogłoszone zostaną im zarzuty i zostaną oni przesłuchani w charakterze podejrzanych. Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych prokurator podejmie decyzje co do ewentualnego skierowania wniosków o tymczasowe aresztowanie lub zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym - informuje w oficjalnym komunikacie Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.

Ustalenia śledczych z CBA i prokuratorów wskazują, że w ostatnich kilku latach wokół sądu stworzono sieć wielu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa, realizujących fikcyjne zamówienia na świadczenie usług doradczych, analiz, opracowań. Większość tych firm powstała wyłącznie w celu otrzymywania regularnie umów z Sądu Apelacyjnego w Krakowie, a dochody uzyskiwane z sądu były ich jedynymi dochodami.

Faktycznie umowy te nie były realizowane, zapłacone analizy i opracowania powstały a miały jedynie uzasadnić wypłatę pieniędzy. Celem nadania procederowi pozorów legalności, firmy zewnętrzne zlecały pracownikom sądu wykonanie prac, których zakres był zbieżny z tymi zleconymi wcześniej przez sąd.

Ustalenia agentów z CBA i prokuratorów wskazują, że część środków uzyskanych z Sądu Apelacyjnego w Krakowie przekazywana była jako korzyści majątkowe, co miało zapewnić dalszą przychylność oraz otrzymywania kolejnych zleceń.

Z szacunków wynika, że w kwota strat Skarbu Państwa wynikła z przywłaszczania pieniędzy Sądu Apelacyjnego w Krakowie sięga nawet 35 mln złotych.

W sprawie tej już wcześniej Sądy Rejonowy i Okręgowy w Rzeszowie w stosunku do ośmiu osób podejrzanych o przywłaszczenie pieniędzy na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie zastosowały tymczasowe aresztowania wskazując między innymi na obawę matactwa. Są wśród tych osób dyrektor SA w Krakowie, główna księgowa tego sądu i dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa.

Ponadto Prokuratura Regionalna w Rzeszowie wystąpiła 3 marca 2017 roku do Sądu Dyscyplinarnego dla sędziów o podjęcie uchwały o zezwoleniu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz o zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Sąd Apelacyjny w Łodzi - Sąd Dyscyplinarny 20 marca 2017 roku uchylił immunitet byłemu prezesowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie - Krzysztofowi S. Nie uwzględnił jednak wniosku prokuratury o wyrażenie zgody na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Prokuratura nie zgodziła się z tą częścią rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Łodzi - Sądu Dyscyplinarnego i zaskarżyła ją do Sądu Najwyższego.

Na poczet wykonania przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono 12 nieruchomości i pieniądze zgromadzone na rachunkach bankowych podejrzanych.
CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczaniu pieniędzy publicznych, przyjmowaniu i wręczaniu korzyści majątkowych oraz praniu brudnych pieniędzy.


ZOBACZ TEŻ: Szef PO zapowiada: Zlikwidujemy IPN i CBA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24