Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowscy rowerzyści czekają na nową ścieżkę i rowery miejskie

Bartosz Gubernat
Na wysokości Podpromia ścieżka rowerowa biegnie w tej chwili tylko po lewej stronie Wisłoka.
Na wysokości Podpromia ścieżka rowerowa biegnie w tej chwili tylko po lewej stronie Wisłoka. Krzysztof Kapica
Rzeszowscy rowerzyści pytają miasto o obiecaną ścieżkę poniżej mostu Lwowskiego i nowe rowery miejskie.

Tereny nad Wisłokiem w Rzeszowie są zabudowane siecią dróg rowerowych od mostu Lwowskiego, przez zaporę, po Lisią Górę i osiedle Budziwój. Na tym odcinku drogi brakuje tyko między kładką dla pieszych, a mostem Zamkowym. Zarząd Zieleni Miejskiej już kilka lat temu przygotował projekt budowy drogi w tym miejscu, jednak do dzisiaj nie udało się wykupić terenów potrzebnych pod inwestycję. Powód? Bardzo wysokie kwoty pieniędzy, jakich za grunty w tym rejonie oczekują ich właściciele.

Na prawym brzegu szybciej

Z podobnym problemem urzędnicy mierzą się właśnie poniżej mostu Lwowskiego. Na lewym brzegu Wisłoka chcą wybudować drogę rowerową, która poprowadzi od al. Piłsudskiego do ul. Siemieńskiego.

- Dla tego odcinka wydana jest decyzja celu publicznego. To dokument, który z czasem pozwoli miastu łatwiej wykupić grunty potrzebne pod budowę drogi dla rowerów. Operację będzie można przeprowadzić przejmując tereny, w zamian za nie wypłacając właścicielom odszkodowania - tłumaczy Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Dopiero po wykupieniu działek ZZM będzie mógł przystąpić do projektu, a potem budowy drogi. W tej sytuacji szybciej należy liczyć na budowę ścieżek po prawej stronie Wisłoka, gdzie pierwszy odcinek jest już gotowy. To około 300 metrów drogi, która powstała po wyłożeniu asfaltem płyt wykorzystywanych jako dojazd do budowy pierwszego etapu „wisłokostrady”.

- Ścieżki rowerowe są tu zaplanowane na całej długości tej trasy, od mostu Lwowskiego, do Załęskiego, a następnie przez ulicę Generała Maczka do skrzyżowania z Lubelską - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Dodaje, że cała „wisłokostrada” ma powstać w ciągu trwającego właśnie rozdania unijnych pieniędzy.

Co z miejskimi rowerami?

Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl dopytuje z kolei o przyszłość wypożyczalni miejskich rowerów. Te, które funkcjonują w mieście w tej chwili są w opłakanym stanie. Dlatego cykliści oglądali w Krakowie wraz z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie nowoczesny system roweru miejskiego IV generacji. Jest on znacznie łatwiejszy w obsłudze, a rowery można w nim pożyczać nawet przy użyciu aplikacji na smartfona.

Ponadto rower można zostawić w dowolnym miejscu, na obszarze działania systemu, przypinając go np. do stojaka. Nie trzeba oddawać go do wypożyczalni. Jeśli rowerzysta chce, aby w tym miejscu rower na niego zaczekał, może zarezerwować go przy pomocy aplikacji mobilnej, a system zaznaczy go jako pojazd zajęty.

Po rozbudowie widownia hali na Podpromiu pomieści ponad 7000 widzów. Nachylenie trybun ma zapewnić niepowtarzalną atmosferę na meczach.- Kończymy już analizę dokumentów i lada dzień będziemy gotowi do ogłoszenia przetargu na rozbudowę hali. Chcemy ją przeprowadzić tak, aby nie kolidowała z meczami siatkarskimi - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.ZOBACZ TEŻ: Siatkarki Developers Rzeszów świętowały brąz z kibicami

Tak będzie wyglądać hala na Podpromiu po rozbudowie [WIZUALIZACJE]

ZTM: musimy dokładnie zaplanować to przedsięwzięcie

W ZTM system się podoba, ale do jego realizacji w Rzeszowie na razie daleko.

- Owszem, jesteśmy nim zainteresowani, bo to przyszłość. Ale takie rozwiązanie trzeba dobrze zaplanować. Nie możemy kupić rowerów od tak, albo zlecić prowadzenia wypożyczalni zewnętrznej firmie bez przetargu. Dopiero, kiedy uda nam się znaleźć na ten cel pieniądze, przygotujemy się do przetargu i dokładnie zaplanujemy to przedsięwzięcie - mówi Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie.

RoweRes, czyli aktualnie działający w mieście system wypożyczalni miejskich rowerów ma już ponad 6 lat. Mieszkańcy narzekają na skomplikowaną obsługę wypożyczalni i stan pojazdów. W wielu z nich nie ma w kołach powietrza, są brudne i zardzewiałe.


ZOBACZ TEŻ: Rower miejski w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24