Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebne zmiany na dworcu PKP w Rzeszowie

Bartosz Gubernat
Zdaniem naszego czytelnika kolej powinna szybko poprawić oznakowanie głównego dworca w Rzeszowie.
Zdaniem naszego czytelnika kolej powinna szybko poprawić oznakowanie głównego dworca w Rzeszowie. Archiwum
Starsze osoby wjeżdżające po zmroku pociągiem do Rzeszowa nie wiedzą, do jakiej stacji dojechały. Zdaniem naszego czytelnika PKP musi zadbać o lepsze oznaczenie.

- Pan Bronisław z Rzeszowa często podróżuje pociągiem do rodziny. Najczęściej kiedy wraca do domu, korzysta z popołudniowych połączeń, które na główny dworzec w stolicy Podkarpacia przyjeżdżają po zmroku.

Za słabo oznakowane

- Wielokrotnie byłem świadkiem sytuacji, gdy pasażerowie po zatrzymaniu się pociągu nie wiedzieli, gdzie są. Nerwowo rozglądali się przez okno i prosili o pomoc inne osoby. Problem wynika z tego, że na poszczególnych peronach nie ma wyraźnych, podświetlonych tablic z nazwą stacji. Duży napis powinien być także zamontowany na budynku dworca – uważa nasz czytelnik.

To jednak nie koniec jego uwag. Przekonuje, że poważnym utrudnieniem dla podróżnych, szczególnie starszych jest nieczytelny rozkład jazdy na peronie.

- On także powinien być podświetlony. Brakuje tu też schematu linii. Kolej powinna zadbać o takie informacje, przecież nawet na przystankach autobusowych jest to już w tej chwili standard – mówi czytelnik.

Jedno miejsce, dwóch zarządców

Jak ustaliliśmy, dworcem i peronami zarządzają dwie inne spółki. W pierwszej z nich ustaliliśmy, że w ciągu dwóch tygodni wewnątrz budynku zostanie zamontowane nowe oznakowanie kierujące podróżnych między innymi na perony. Na zewnątrz budynku teren jest w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Dorota Szalacha z zespołu prasowego tej spółki zapewniła nas wczoraj, że sprawdzi stan oznakowania stacji.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sukcesywnie podnoszą standard obsługi pasażerów na stacjach i przystankach, min. w zakresie lepszego oznakowania oraz informacji - w ramach realizowanych inwestycji lub bieżących prac remontowych.
Z końcem 2014 r., stacja Rzeszów zyskała nowe, lepsze oświetlenie, które zapewnia większe bezpieczeństwo i komfort korzystania z infrastruktury dla podróżnych. PLK poprawiła natężenie i równomierność oświetlenia peronów i przejścia podziemnego, przy równoczesnym ograniczeniu energii elektrycznej. Dzięki lepszemu oświetleniu, podróżni przebywający na peronach oraz korzystający z przejścia podziemnego w rzeszowskiej stacji, mogą czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo - pisze Dorota Szalacha.

Dodaje, że stacja Rzeszów planowana jest do modernizacji. Inwestycja zakłada między innymi przebudowę peronów, na których zabudowane zostaną urządzenia megafonowe oraz tablice dynamicznej informacji pasażerskiej. Perony będą dostosowane również dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się (tzn. wyposażone będą w pochylnie i windy). W październiku 2015 r., PLK podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej, obejmującej modernizację stacji Rzeszów w ramach zadania „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów perspektywy 2014-2020”.

- Zakończenie opracowywania dokumentacji planowane jest do końca 2016 r., a uzyskanie pozwolenia na budowę planujemy w I kw. 2017 r. Prace budowlane mogłyby się rozpocząć najwcześniej w drugiej połowie 2017 roku - pisze D. Szalacha.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24