Miliony złotych z UE na transport w podrzeszowskich gminach...

  Miliony złotych z UE na transport w podrzeszowskich gminach [WIDEO]

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Nowiny

  128 milionów złotych będzie kosztować budowa nowego systemu transportowego w 9 podrzeszowskich gminach. Obsłuży go 54 ekologiczne autobusy.
  Gigantyczna inwestycja mająca na celu poprawę jakości transportu publicznego w Rzeszowie i okolicy będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa na ten cel prawie 88 mln zł.

  Pieniądze zostaną wydane na inwestycje w gminach: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn. W Trzebownisku powstanie przede wszystkim most na Wisłoku, który połączy sołectwa Łukawiec i Wólka Podleśna.


  - Będzie to część rozbudowy drogi gminnej. Ten projekt pozwoli rozładować ruch w naszej gminie, bo w tej chwili mamy tylko jeden most na Wisłoku. Powstanie bardzo potrzebny skrót – mówi Lesław Kuźniar, wójt Trzebowniska. Dodaje, że na inwestycje z tego programu jego gmina wyda ponad 21 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 9 mln zł.

  W Boguchwale rozbudowa układu komunikacyjnego ma kosztować 11 mln zł. Ewa Śliwa, zastępca burmistrza Boguchwały wylicza, że zmiany dotrą niemal do wszystkich części gminy. Zaplanowano w niej budowę 4 km chodników, które powstaną m.in. w Niechobrzu, Nosówce, Mogielnicy, Lutoryżu oraz Racławówce.

  W Boguchwale powstaną dwa węzły przesiadkowe, przy dworcach PKP i PKS. Ich budynki zostaną odnowione, obok powstaną parkingi dla samochodów i rowerów. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli zostawić tu swoje pojazdy i do dalej do miasta pojechać autobusem.

  - Zaplanowaliśmy także modernizację przystanków autobusowych. Na przykład przy Stokrotce w Boguchwale stanie nowoczesna wiata z ogrzewaniem. Przebudujemy ponadto ulice Kolejową i wykonamy drogę dla rowerów do stacji PKP – mówi Ewa Śliwa.

  Z kolei gmina Czudec stawia przede wszystkim na przebudowę mostu na Wisłoku w Przedmieściu Czudeckim. Ma to związek z planowaną budową dodatkowej linii komunikacji autobusowej o długości 12,8 km, będącej przedłużeniem miejskiej linii autobusowej Rzeszów-Niechobrz.

  - Linia wymaga mostu o większej nośności, który ma zapewnić dostęp do pętli autobusowej. Obecny drewniany most nie spełnia tych wymogów – mówi Andrzej Ślipski, zastępca wójta gminy Czudec.

  Elementem wspólnym dla wszystkich gmin będą nowe autobusy. Mają to być pojazdy niskopodłogowe, zasilane olejem napędowym, ale spełniające najsurowsze obecnie normy emisji spalin. Spośród 54 nowych pojazdów 15 to autobusy 12-metrowe, mogące zabrać 90 pasażerów. Pozostałe 39 sztuk będą stanowić autobusy 10-metrowe, 70-miejscowe. Każdy będzie przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

  Przetarg na ich zakup związek ogłosi w przyszłym tygodniu. Przy okazji powstanie nowe zaplecze techniczne do obsługi taboru w zajezdni autobusowej – m.in. hala napraw i diagnostyki, oraz automatyczna myjnia.

  ZG PKS wprowadzi także system transportowy Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, podobny do tego, jaki działa już w Rzeszowie. Oba zostaną zintegrowane w celu doprowadzenia do jednego, spójnego systemu, łączącego miasto z sąsiadującymi gminami. Na dworcach i w pojazdach pojawią się nowoczesne tablice informacyjne. Dzięki nim, a także przez smartfon, pasażer będzie mógł sprawdzić, gdzie znajduje się autobus, za ile minut przyjedzie i ile kosztuje bilet.

  Realizacja inwestycji potrwa do końca 2018 roku.

  Czytaj także

   Komentarze (21)

   Wszystkie komentarze (21) forum.nowiny24.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   JESTEŚMY PIERWSZA KLASA | Czekamy na Wasze zdjęcia!

   JESTEŚMY PIERWSZA KLASA | Czekamy na Wasze zdjęcia!

   Kabaret pod Wyrwigroszem 9 grudnia w Rzeszowie

   Kabaret pod Wyrwigroszem 9 grudnia w Rzeszowie

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych