Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN: Ten pomnik nie powinien stać w Rzeszowie

Małgorzata Froń
Bartosz Frydrych
IPN weryfikuje podkarpackie pomniki. Wydał właśnie opinię na temat Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Rzeszowie.

Od roku obowiązuje w Polsce ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Zakazuje ona upamiętniania osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Dlatego z przestrzeni publicznej muszą zniknąć nazwy dróg, ulic, mostów i placów, które upamiętniają takie osoby czy organizacje. Samorządy mają czas do września, aby nazwy zmienić.

Żeby zmienić nazwę, lub wyburzyć pomnik, trzeba mieć opinię Instytutu Pamięci Narodowej. O taką opinię zwrócili się do rzeszowskiego IPN miejscy radni, przekazali też listę nazw rzeszowskich ulic i pomników, pozostających w zarządzie miasta.

IPN uznało, że powinny zostać zmienione nazwy trzech ulic, których patroni byli działaczami komunistycznymi: Julian Brun, Leon Kruczkowski i Lucjan Rudnicki.

IPN w piśmie do radnych informuje także, że Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, który od 67 lat stoi na placu Ofiar Getta „Nie powinien znajdować się w przestrzeni publicznej”.

W uzasadnieniu opinii IPN napisano:

„Oficjalna propaganda mówiąca o „wyzwoleniu” Polski przez Armię Czerwoną była jednym z głównych mitów legitymizujących władze komunistyczną w Polsce. Trudno jednoznacznie uzasadnić, że w przestrzeni Rzeszowa istnieją jednocześnie Krzyż Ofiar Komunizmu i Pomnik Sybiraków oraz pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, która to armia brała czynny udział w represjach na ludności polskiej, a także była armią najeżdżającą, mającą zniszczyć polską państwowość”.

IPN w piśmie do rady miasta napisał także, że „na terenie Rzeszowa są także upamiętnienia, które nie powinny istnieć w przestrzeni publicznej”. Chodzi tutaj zapewne m.in. o pomnik Czynu Rewolucyjnego, który znajduje się w samym centrum miasta przy rondzie. Od lat jest “wizytówką miasta”. Pomnik to własność klasztoru ojców Bernardynów, a ci nie wystąpili do IPN o opinię na jego temat.


ZOBACZ TEŻ: W Rzeszowie zlikwidują dwa pomniki, w tym ten najsłynniejszy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24