Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Rzeszowie przenosi się do nowej siedziby [FOTO, WIDEO]

kum
Nowa siedziba rzeszowskiego Archiwum Państwowego jest już gotowa. Trwają przenosiny.

Budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Rzeszowie zajęła półtora roku. Budynek liczący sobie ponad pięć tysięcy metrów kwadratowych, stanął przy ul. Warneńczyka. Od kilku dni trwa przeprowadzka akt, które dotychczas ściśle wypełniały pomieszczenia starej synagogi, gdzie do tej pory mieściła się instytucja.

- Przewiezienie około 5 km akt to najpoważniejszy etap naszych przenosin, ale niejedyny. Kiedy się z tym uporamy, musimy zrobić na Bożniczej inwentaryzację i dopiero wtedy będziemy mogli oddać budynek właścicielom. Kiedy to nastąpi, dziś trudno mi powiedzieć - tłumaczy Jan Basta, dyrektor AP.

Właścicielem starej synagogi jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Co się stanie z budynkiem po wyprowadzce archiwum?

- Chyba jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić - usłyszeliśmy wczoraj w stolicy Małopolski.

Z rozmachem

Nowy budynek, który kosztował ok. 23,5 mln złotych, jest pięciokrotnie większy od dotychczasowej siedziby. Wyposażono go nie tylko w nowoczesne magazyny akt oraz systemy gwarantujące odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, ale też m.in. w sale konferencyjne, pracownię konserwacji, sporą serwerownię, a także parking i taras widokowy na dachu.

- Znajdują się tu również pomieszczenia socjalne dla pracowników. Na Bożniczej mieliśmy tylko jedno i to bardzo ciasne. Teraz jest i większy rozmach, i znacznie lepsze warunki pracy - dodaje dyrektor.

Tajemnice historii

W Archiwum Państwowym przechowywane są m.in. dokumenty miejskie, szkolne, urzędowe, rodzinne. Rocznie wpływa około 6000 wniosków w sprawie archiwaliów, które mogą się w nim znajdować. Jakiego rodzaju danych poszukują ludzie?

- Przede wszystkim własnościowych, ale też genealogicznych. Z naszych akt korzystają też historycy czy dziennikarze. Ostatnio bardzo często rejestrujemy też podania od Ukraińców. W tym przypadku najczęściej chodzi o dokumenty mogące poświadczyć obywatelstwo w celu pozyskania Karty Polaka - dodaje dyrektor Basta.

Sam wgląd do archiwów jest bezpłatny. Dokumenty można przeglądać w udostępnionej dla tego celu czytelni.

- Pracownicy potrzebują trochę czasu na znalezienie poszukiwanych materiałów, ale jeśli przyjdzie się odpowiednio wcześnie, a poszukiwane informacje znajdują się w naszej bazie danych, to sprawę możemy załatwić w ciągu jednego dnia. Jeżeli chodzi o jakieś większe zamówienie, wtedy najlepiej umówić się wcześniej - wyjaśnia dyrektor.

Najstarsze przechowywane w archiwum dokumenty pochodzą z XV wieku.

Trochę historii

Archiwum Państwowe w Rzeszowie zostało powołane 10 listopada 1950 r. Początkowo instytucja nie posiadała lokalu - została umieszczona na strychu Ratusza, na biuro natomiast został przydzielony lokal przy ul. Langiewicza. Na początku lat 50. prezydium MRN przydzieliło dla potrzeb archiwum nowy budynek. Była to tzw. mała synagoga, zniszczona w okresie wojny i wymagająca kapitalnego remontu oraz adaptacji dla celów archiwalnych. W międzyczasie sytuację lokalową w niewielkim stopniu poprawiło muzeum, które w 1957 r., po uzyskaniu dla siebie pomieszczeń poklasztornych przy ul. 3 Maja, wyraziło zgodę na korzystanie z magazynów mieszczących się w Rynku.
rzeszow.ap.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24