Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przeworsku chcą starej chacie dać nowe życie

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Stan drewnianego budynku przy ul. Tkackiej 1 jest fatalny. Znaj-duje się przy głównej drodze, nie jest dobrą wizytówką miasta.
Stan drewnianego budynku przy ul. Tkackiej 1 jest fatalny. Znaj-duje się przy głównej drodze, nie jest dobrą wizytówką miasta. Norbert Ziętal
Zaniedbane, walące się domy mają szanse zyskać nowe życie, a miasto Przeworsk niepowtarzalną atrakcję turystyczną. Nawet nietypową bazę noclegową.

Chodzi o stare chaty, relikty drewnianej zabudowy o charakterze podmiejskim. Najlepiej z nich zachowany jest dom stojący przy ul. Tkackiej 1, prawie w centrum Przeworska, przy wjeździe do miasta, od strony Kańczugi. Nieco dalej, także przy Tkackiej, ale pod nr 5, był inny, stary, drewniany dom. Zawalił się jakiś czas temu. Na szczęście udało się zabezpieczyć jego elementy. Trzeci dom, a w zasadzie jego szczątki, znajdują się przy ul. Św. Jana.

Być może odtworzą stary warsztat tkacki

W chacie przy ul. Tkackiej 1 znajdował się kiedyś warsztat tkacki.
- Dawniej w połowie takiego domu był jeden duży pokój, w którym był warsztat tkacki. Pozostała część była mieszkalna - mówi Leszek Kisiel, burmistrz Przeworska.

Miasto ma już zgodę właścicieli domu na jego rozebranie i przeniesienie. Oddadzą chatę bezpłatnie. Ten dom, podobnie jak dwa pozostałe, ma być przeniesiony do skansenu Pastewnik, jako uzupełnienie już znajdujących się tam starych budynków.

- Będziemy się starać o wpis tej chaty do rejestru zabytków. Naszym celem jest odnowa tych domów i nadanie im nowych funkcji, turystyczno - wystawienniczych. W części mogłyby powstać miejsce noclegowe. Niewykluczone, że jeżeli udałoby się znaleźć stare sprzęty tkackie, w tej chacie znowu byłby pokazowy warsztat tkacki - dodaje burmistrz.

Nie jest to nowa koncepcja. W 2008 r. ówczesny burmistrz Przeworska wydał decyzję o przeniesieniu istniejących na terenie miasta budynków zabudowy drewnianej na teren zabytkowego skansenu „Pastewnik”. Niestety, nie podjęto działań.
Przejęcie budynku będzie pierwszym etapem. Kolejnym ma być opracowanie dokumentacji technicznej oraz kosztorysu inwestorskiego, a później znalezienie pieniędzy, spoza miejskiego budżetu, na sfinansowanie przedsięwzięcia.

Miasto znane z obiektów architektury drewnianej

- Chcielibyśmy skorzystać z jakiegoś programu unijnego - mówi burmistrz.
Przenoszenie starych budynków wpisuje się w uzupełnioną koncepcję inż. Mieczysława Żuka i opracowany przez niego „Przeworski Zamysł”. Zakłada nadanie przenoszonym budynkom nowych funkcji turystyczno - wystawienniczym, co uzupełni obecny skansen o dodatkowe atrakcje i miejsce noclegowe.

- Przeworsk znany był z zabytkowych obiektów architektury drewnianej, które przez wiele stuleci wpisywały się w krajobraz miasta i działalności rzemieślniczej, m.in. przeworskich tkaczy. Część z nich została przeniesiona na teren skansenu „Pastewnik”. Nieliczne pozostałe jeszcze w miejskiej zabudowie. Niestety, bardzo szybko niszczeją, stąd konieczność szybkich działań, choćby zabezpieczających - mówi burmistrz Kisiel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24