Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenna kopuła znaleziona pod Przemyślem czeka na ratunek

Norbert Ziętal
Obok Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej eksponowana jest czterotonowa kopuła znaleziona kilkanaście lat temu na forcie Brunner. Nz. moment transportu.
Obok Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej eksponowana jest czterotonowa kopuła znaleziona kilkanaście lat temu na forcie Brunner. Nz. moment transportu. Norbert Ziętal
Na terenie fortu z czasów I wojny Brunner pod Przemyślem pasjonaci historii odkryli rarytas. Fragment bojowej wieży pancernej. Jest zakopany w ziemi.

- Na kopułę natrafili w połowie października. Ucieszyliśmy się, bo ma wielką wartość historyczną i mogłaby stanowić ciekawy przedmiot na ekspozycji - mówi Wacław Górniak, skarbnik Stowarzyszenia 3. Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kynsky'ego.

Pasjonaci wiedzą, że w przypadku takich odkryć należy szybko działać. tzn. wykopać zabytek i poddać go odpowiedniej konserwacji. Znajdująca się w ziemi część kopuły stanowi niezły kąsek dla złomiarzy i złodziei.

Dlatego pasjonaci od razu zwrócili się do wojewódzkiego konserwatora zabytków o odpowiednie zezwolenie. Otrzymali je niemal natychmiast. Jednak warunkiem na podjęcie prac jest zgoda właściciela terenu, czyli Urzędu Gminy w Przemyślu. Tutaj sprawa utknęła na kilka tygodni.

- Pismo krążyło między naszymi wydziałami. Jednak załatwimy je pozytywnie. Dzisiaj, najpóźniej jutro podpiszę odpowiedni dokument - zapewnił nas wczoraj Witold Kowalski, wójt gminy Przemyśl.

Pasjonaci chcieliby, aby po konserwacji fragment kopuły trafił na ekspozycję urządzaną przez stowarzyszenie Kynsky'ego na forcie Borek. Jest już tutaj eksponowana inna kopuła obserwacyjna.

- To niezwykle cenne znalezisko, warte pokazania turystom zwiedzającym twierdzę. Na razie mogą obejrzeć dwa podobne eksponaty. O tym, że trzeba szybko działać w takich przypadkach, świadczy sprawa innej kopuły, wykopanej kilkanaście lat temu z fortu Brunner. Zabrali ją złomiarze, trafiła do punktu skupu metali. Dosłownie w ostatniej chwili, pasjonatom udało się ją namierzyć i zapobiec wywiezieniu do huty, gdzie zostałaby zapewne przetopiona. Stowarzyszenie, które ostatnio natrafiło na kopułę, stanowi gwarancję, że zabytek zostanie otoczony właściwą opieką - mówi Janusz Motyka, regionalista i pasjonat twierdzy.

Kilka lat temu głównie dzięki jego staraniom udało się wydobyć i zakonserwować ponad 24 - tonową kopułę z fortu Optyń. Dzisiaj jest atrakcją turystyczną fortu Borek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24