Nowiny24
  Sport

  Sportowy weekend

  Rozwiń
  Robert Choma: to był najlepszy rok, odkąd jestem prezydentem...

  Robert Choma: to był najlepszy rok, odkąd jestem prezydentem Przemyśla

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Nowiny

  Robert Choma, prezydent Przemyśla.

  Robert Choma, prezydent Przemyśla. ©Norbert Ziętal

  Prezydent Przemyśla Robert Choma podsumował pierwszy rok swojej trzeciej kadencji. - To był udany rok. W dużej mierze jest to efekt boomu inwestycyjnego, zgody i współpracy w radzie - twierdzi. Opozycja: wiele spraw nadal jest nie załatwionych, choćby wysokie bezrobocie.
  Robert Choma, prezydent Przemyśla.

  Robert Choma, prezydent Przemyśla. ©Norbert Ziętal

  Robert Choma (Regia Civitas) nieprzerwanie rządzi Przemyślem od końca 2002 r. Rzeczywiście, rok 2011, czyli pierwszy rok jego trzeciej kadencji, obfituje w inwestycje. Cieszy budowa obwodnicy, remont głównych ulic w mieście, np. Słowackiego, ciągu Armii Krajowej, Paderewskiego, Lelewela. Prace odbyły się na wielu innych, mniejszych drogach.

  Zobacz sylwetkę: Robert Choma

  Do tego uzbrajanie strefy gospodarczej i pierwszy inwestor w niej.
  Remont Zamku Kazimierzowskiego i parku miejskiego. Rewitalizacja podziemnej trasy turystycznej. Do miasta napłynęły również rekordowe w ostatnich latach fundusze z zewnątrz. Poprawia się estetyka miasta. M.in. chodzi o słynne już "rozbicie banku" z pieniędzmi unijnymi na remont kamienic. Z listy zakwalifikowanych do realizacji wniosków, prawie wszystkie pochodziły z Przemyśla.

  - To najlepszy rok dla samorządu Przemyśla i mieszkańców. To konsekwencja boomu inwestycyjnego a także zgody i współpracy dwóch organów, czyli prezydenta i rady - mówi Choma.

  Twierdzi, że sukcesy to także efekt dobrej współpracy władz miejskich z przemyskimi parlamentarzystami. M.in. Markiem Rząsą i Piotrem Tomańskim, obaj z Platformy Obywatelskiej.

  - Mamy satysfakcję, że uczestniczymy w budowie pozytywnego wizerunku Przemyśla. To duże przedsięwzięcie. To podwójna zmiana. Nie tylko dbałości o kamienice i zabytki. Ale także działania w stronę miasta nowoczesnego. Przecież sam wjazd do Przemyśla pokazuje, że wjeżdżamy do miasta, które w sposób wyśmienity, nowoczesny zmienia się - mówi Jan Bartmiński (PO) przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.

  Podkreśla, że pierwszy raz od wielu lat nastąpiło współdziałanie na trzech płaszczyznach. Miasto, województwo, rząd.

  - Cieszę się, że potrafimy to wykorzystać. To zaowocowało pozyskaniem dużych pieniędzy. Pokazujemy, że warto w Przemyślu inwestować - twierdzi Bartmiński.

  PO od roku tworzy w Radzie Miejskiej koalicję z prezydencką Regią Civitas.

  Porażki?

  - Udałoby się więcej, gdyby nie pewne centralne ograniczenia w realizacji budżetu. Bo być może rozpoczęlibyśmy więcej zadań. Nie udało się znaleźć inwestora prywatnego do dokończenia budowania pawilonu obok stoku narciarskiego - mówi Choma.

  Opozycja mniej entuzjastycznie podchodzi do ostatniego roku.

  - Nadal nie został rozwiązany główny problem w Przemyślu, czyli wysokie bezrobocie. Ono jest wysokie od wielu lat, jednak teraz już wieje trwogą. Nie ma w Przemyślu pomysłu na bezrobocie. Inwestycje w mieście są, ale to efekt pracy m.in. poprzednich rządów czy koalicji w sejmiku. Obecne sukcesy to efekt rozpędzonej w poprzednich latach lokomotywy. Przyszły rok już nie będzie taki. Na inwestycje w budżecie zarezerwowanych jest niewiele pieniędzy - mówi Władysław Bukowski, szef klubu radnych PiS.

  - Nie wiemy, czym się chwalił prezydent, bo nie zostaliśmy zaproszeni na to spotkanie. Jeżeli poznamy argumenty prezydenta, to chętnie się do nich odniesiemy i przedstawimy swoje racje, choćby na konferencji prasowej - mówi Mariusz Iwaniszyn, szef klubu SLD.

  SLD i PiS są opozycyjnymi klubami w przemyskiej radzie.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (83)

  Wszystkie komentarze (83) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  DZIELICOWY BLIŻEJ NAS! Wybierz Dzielnicowego Roku Podkarpacia

  DZIELICOWY BLIŻEJ NAS! Wybierz Dzielnicowego Roku Podkarpacia

  Nowiny kupisz na poczcie, może też je przynieść listonosz

  Nowiny kupisz na poczcie, może też je przynieść listonosz

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.