Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoch chciał wwieźć do Polski 11 szczeniąt [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Szczenięta nie mogły wjechać do Polski, bo ich właściciel nie dysponował odpowiednimi dokumentami
Szczenięta nie mogły wjechać do Polski, bo ich właściciel nie dysponował odpowiednimi dokumentami Archiwum OC Medyka
40-letni Włoch próbował przewieźć przez przejście graniczne w Medyce 11 szczeniąt. Nie miał wymaganych dokumentów weterynaryjnych i badań. Decyzją lekarza weterynarii, zwierzęta wróciły na Ukrainę.

Samochód na włoskich numerach rejestracyjnych, którym podróżował mężczyzna, został skierowany do kontroli celnej. Przekraczając granicę Włoch wybrał do odprawy pas „nic do oclenia".

- W trakcie czynności kontrolnych, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce ujawnili 11 szczeniąt. Wśród młodych psów, których wiek nie przekraczał jednego miesiąca, było siedem szczeniąt rasy buldog francuski, dwa szczenięta chichuachua, jeden shih tzu oraz jedno szczenię nierasowe - informuje Edyta Chabowska, rzecznik Krajowej Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Kierowca zadbał o warunki przewozu szczeniąt, umieścił je w specjalnych torbach do przewozu. Jednak nie przedłożył do kontroli dokumentów, na podstawie których zwierzęta mogłyby zostać przewiezione legalnie przez granicę. 40-latek nie posiadał dokumentów weterynaryjnych i odpowiednich badań. Zwierzęta nie miały także wymaganych transponderów.

Decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii, który stwierdził brak właściwej dokumentacji oraz badań poziomu przeciwciał w kierunku wścieklizny, zwierzęta zostały zawrócone na Ukrainę.

Dodatkowo podczas kontroli pojazdu , funkcjonariusze wykryli 49 paczek papierosów. Kierowca Lancii przyznał się do własności niezgłoszonego towaru i został ukarany mandatem karnym.

Służba Celno - Skarbowa o przewozie zwierząt przez granice

Służba Celno-Skarbowa przypomina, że posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych przy przewozie zwierząt ma szczególe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa epizootycznego i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych zwierząt.

ZOBACZ TEŻ: Ukrainiec próbował przemycić tysiąc pijawek lekarskich

Zwierzęta domowe, towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii pod warunkiem, że zwierzę musi posiadać elektroniczny identyfikator, być zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne). Dodatkowo, jeżeli podróżny przemieszczający się ze zwierzęciem domowym przez granicę nie jest jego właścicielem – konieczne jest pisemne upoważnienie podpisane przez właściciela.

W razie przewozu większej liczby zwierząt, niezbędne jest poddanie ich granicznej kontroli weterynaryjnej (na podkarpackiej granicy jest to możliwe na przejściu granicznym w Korczowej).

W przypadku przywozu – w zależności od tego z jakiego państwa trzeciego (spoza UE) do jakiego państwa członkowskiego UE przywożone są zwierzęta, wymagania te mogą być rozszerzone o obowiązek przeprowadzenia badania efektywności szczepienia lub kwarantannę.

Natomiast w przypadku wywozu z Polski do państwa trzeciego (tj. poza UE) zwierząt domowych należy zapoznać się z wymaganiami, jakie zostały ustanowione w tym państwie trzecim. Zwierzę powinno mieć paszport zwierząt (co jest istotne przy powrocie do kraju) oraz spełniać warunki ustanowione w danym państwie trzecim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24