Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rynku w Przemyślu ruszył PORT

Norbert Ziętal
Punkt informacji turystycznej to za mało. Niezbędne jest odpowiednie dbanie o atrakcje turystyczne, z tym jest znacznie gorzej. Forty Twierdzy Przemyśl to przykład niedbalstwa.
Punkt informacji turystycznej to za mało. Niezbędne jest odpowiednie dbanie o atrakcje turystyczne, z tym jest znacznie gorzej. Forty Twierdzy Przemyśl to przykład niedbalstwa. Norbert Ziętal
W jednym miejscu można uzyskać informacje turystyczne, kupić mapy oraz lokalne pamiątki. Czy jednak przemyślanie mają do czego zapraszać turystów?

W przemyskich podcieniach w Rynku ruszył Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego PORT Przemyśl. To inicjatywa Fundacji Kresowego Centrum i Rozwoju „Perła Galicji” oraz Przemyskiego Klastra Turystycznego. Można w nim nie tylko uzyskać informację turystyczną, ale również kupić mapy, przewodniki, pamiątki związane z Przemyślem oraz miejscowe wyroby rękodzielnicze.

O tym, że jest potrzebny świadczy chociażby to, że jeszcze przed oficjalnym otwarciem pojawili się w nim turyści. - Szukamy dokładnych map miasta z zaznaczonymi atrakcjami - powiedzieli mieszkańcy Poznania.

Przemyśl ma EDEN, który przyciąga turystów

Wczoraj osoby zajmujące się turystyką w Przemyślu i regionie wzięły udział w spotkaniu „Nowe narzędzia promocji z wykorzystaniem certyfikatu EDEN”, które prowadziła Polska Organizacja Turystyczna oraz Urząd Miasta Przemyśla.

W 2013 r. Komisja Europejska uznała miasto Przemyśl za Modelowy Ośrodek Turystyczny Europy i przyznała statuetkę EDEN. Doceniono przygotowanie miasta do przyjęcia turystów o ograniczonej sprawności ruchowej. Przemyśl był jedynym miastem z Polski wyróżnionym w kolejnej edycji konkursu. Taki certyfikat może przyciągać turystów do miasta.

Podczas wczorajszego spotkania wiele mówiono, jak ważne jest opinia turystów na temat miasta czy regionu. Okazuje się, że przy dzisiejszym rozwoju technik komunikacji, głównie internetowych, wiadomości szczególnie złe rozchodzą się bardzo szybko.

- Prowadzimy różne badania dotyczące turystyki. Jednym z nich, który prowadzimy od pięciu lat, jest pomiar satysfakcji. Z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy, każdej destynacji turystycznej, to, czy turysta wyjedzie od nas zadowolony jest sprawą kluczową - przekonywała Teresa Buczak, dyr. Departamentu Strategii Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dlaczego?

- W świecie mediów elektronicznych ktoś zadowolony lub niezadowolony nie zostawia tej informacji tylko dla siebie. Najczęściej tą informacją dzieli się w Internecie z bardzo wieloma osobami. Minimum ze swoimi znajomymi na Facebooku. Wpisuje swoje opinie do Twittera, czy też na portalach typowo turystycznych i podróżniczych. Jeżeli mamy zadowolonych turystów i konsumentów to zyskujemy darmowy przekaz promocyjny. To tzw. marketing szeptany. To jest naprawdę bardzo ważne - twierdzi Buczak.

Twierdza Przemyśla zarasta pokrzywami

Jak turyści mogą postrzegać Przemyśl i region? Niestety, są przykłady, że jest źle.

Ostatnio Facebook odbiegły zdjęcia zarastających pokrzywami i chwastami fortów Twierdzy Przemyśl. Dotyczy to także obiektów, na których w ostatnim czasie przeprowadzone zostały prace.

Z pieniędzy Unii Europejskiej w twierdzę wpompowano ponad 20 mln złotych. Efekty? Mizerne, a są głosy, że obecnie jest gorzej niż było przez „remontem”.

- Dobudowane zostały metalowe schody, podpory, stojaki na rowery i podobne rzeczy, który nie było na fortach. Po co? - dziwi się jeden z pasjonatów fortyfikacji.

Twierdza Przemyśl to największy, a w zasadzie jedyny produkt turystyczny, który może wyróżniać to miasto na tle innych i dzięki której przemyślanie mogą konkurować o turystów.

Pisaliśmy o forcie IX Brunner, należącym do gminy wiejskiej Przemyśl. Tu także przeprowadzono prace finansowane przez Unię. Powstały elementy małej architektury. Publikowaliśmy zdjęcia na których widać, że pokrzywy są większe od nich. Po naszych tekstach obiekt nieco posprzątano.

Źle jest choćby na forcie XIII Bolestraszyce, Baterii B1 obok fortu Orzechowce. Dzika roślinność wręcz zakrywa zabytkowe obiekty. Otrzymaliśmy również sygnał o zanieczyszczonych okolicach fortu Zniesienie, który należy do miasta Przemyśl.
Ponadto brak jest dobrego systemu informacyjnego.

Ostatnio byłam ze znajomymi, turystami na Zniesieniu. Na znajdujących się tam obiektach nie ma żadnych tabliczek informacyjnych. Choćby w przypadku Kopca Tatarskiego czy Krzyża Zawierzenia. Turysta nie wie co to jest, bo nie ma żadnych tablic, a przecież nie byłyby one zbyt kosztowne. Ludzie chodzą i pytają miejscowych - podczas sesji Rady Miejskiej mówiła Małgorzata Gazdowicz, radna proprezydenckiego Porozumienia dla Przemyśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24