Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna rozbiła grupę zajmującą się przestępczością migracyjną

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Funkcjonariusze BiOSG rozpracowali grupę zajmującą się przestępczością migracyjną.
Funkcjonariusze BiOSG rozpracowali grupę zajmującą się przestępczością migracyjną. Archiwum BiOSG
Proceder polegał na umożliwianiu lub ułatwianiu obywatelom Ukrainy pobytu w Polsce oraz organizowaniu im nielegalnego przekroczenia polskiej granicy państwa, a także granicy francusko-brytyjskiej.

Grupę przestępczą rozpracowali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Zarzuty usłyszało dziesięciu Polaków i pięciu ob. Ukrainy. To mieszkańcy Podkarpacia i Dolnego Śląska.

Z ustaleń śledczych wynika, że głównymi organizatorami procederu byli dwaj obywatele Ukrainy, ojciec i syn, którzy mają także polskie obywatelstwo oraz Polak z woj. dolnośląskiego.

- Rozpracowanie przez funkcjonariuszy SG grupy, trwało od początku 2013 r. Wówczas w działaniach operacyjnych zauważono, jak na granicy polsko-ukraińskiej zaczęli masowo pojawiać się obywatele Ukrainy z wizami pracowniczymi, którzy pomimo zobowiązania, nigdy nie podejmowali pracy w Polsce, a nielegalnie udawali się do innych krajów unijnych. W wyniku szeroko zakrojonych działań, Straż Graniczna zgromadziła wiele materiałów dotyczących obywateli Ukrainy, którzy składali w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim dokumenty, rzekomo potwierdzające ich polskie pochodzenie w postaci aktów urodzenia przodków, aby uzyskać pobyt stały i obywatelstwo, a następnie, jako Polacy emigrować do krajów UE. Udowodniono, że część cudzoziemców, wykorzystywała fałszywe dokumenty również do uzyskania Karty Polaka w polskich placówkach konsularnych na Ukrainie - informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik BiOSG.

Funkcjonariusze łącząc wątki, zidentyfikowali grupę podejrzanych osób, zajmujących się organizacją nielegalnego przekroczenia granicy dla obywateli Ukrainy, w tym dostarczania im podrobionych dokumentów m.in. fałszywych zaświadczeń o rzekomym zatrudnieniu na terenie Polski oraz fikcyjnych meldunków na terenie Polski, a których wykorzystanie umożliwiło im osiedlanie się w Polsce. Przy pomocy sfałszowanych dokumentów obywatele Ukrainy wjeżdżali na terytorium naszego kraju, a tym samym Unii Europejskiej i nabywali obywatelstwo polskie.

Funkcjonariusze przedstawili dowody że sprawcy działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Za załatwienie "papierów", w zależności od wagi sprawy, inkasowali od rodaków kwoty od 350-400 złotych, a nawet 1000 euro.
Aby wykryć przestępczy proceder, funkcjonariusze Straży Granicznej współpracowali również z Europolem, dzięki czemu na początku 2016 roku, na terytorium Belgii dokonano zatrzymań kilkunastu osób zamieszanych w przerzut ludzi z Polski do Belgii a następnie do Wielkiej Brytanii.

- Do dzisiaj, w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, zarzuty usłyszało 15 osób, obywateli Polski i Ukrainy. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju z jednoczesnymi zatrzymaniami paszportów, jak też dozory Policji. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza się dalszych zatrzymań - dodaje mjr Pikor.

Sprawcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W 2016 r. funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu przechwycili ponad 35 mln sztuk papierosów, notując zmniejszenie progu przemytu wyrobów tytoniowych w ruchu drogowym na kierunku przywozowym do Polski.   Do magazynów Służby Celnej w woj. podkarpackim trafiło także 3,5 tony nielegalnego tytoniu oraz 8,2  tys. litrów alkoholu. Bilans zatrzymań środków odurzających to 44,4 kg; 136 tys. sztuk oraz 17 litrów różnego rodzaju narkotyków i środków psychoaktywnych.- Zwalczając oszustwa oraz chroniąc społeczeństwo i rynek przed zagrożeniami, celnicy na Podkarpaciu przechwycili także 2,5 tony odpadów, 98 tys. sztuk towarów podrabianych, 430 kg i 1,2 tys. litrów nielegalnych środków ochrony roślin, 339 szt. zabytków, 7 344 szt. i 6 kg okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem czy 1434 kg bursztynu - informuje Edyta Chabowska, rzecznik Izby Celnej w Przemyślu.

Izba Celna w Przemyślu podsumowała 2016 rok [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24