Przybliża się szansa na reaktywację dawnej linii kolejowej...

  Przybliża się szansa na reaktywację dawnej linii kolejowej 102 z Przemyśla w Bieszczady [WIDEO]

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Ukraińcy odbudowują brakujący, kilkukilometrowy fragment toru o europejskim rozstawie szyn, dawnej linii kolejowej 102 z Przemyśla w Bieszczady.
  - Podczas podróży szynobusem ze Lwowa do Niżankowic zauważyłem, że nasza kolej odbudowuje brakujące kilka kilometrów toru, o europejskim rozstawie szyn, na dawnej linii kolejowej z Przemyśla w Bieszczady - poinformował Nowiny Wiktor Halczyński, specjalista ds. komunikacji Kredo Banku na Ukrainie, koordynator społecznej inicjatywy 102.ua.

  102.ua jest ukraińskim odpowiednikiem przemyskiego Stowarzyszenia Linia 102.pl. Wspólnym celem jest przywrócenie funkcjonujących dawniej połączeń z Przemyśla przez terytorium Ukrainy, do Krościenka i Zagórza.

  Przez wiele lat była to najbardziej nietypowa trasa kolejowa w Europie. Pociąg z Przemyśla w okolicach stacji w Malhowicach wjeżdżał na terytorium ówczesnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W tym miejscu nie było przejścia granicznego. Na terenie ZSRR do pociągu nie wolno było wsiąść, ani z niego wysiąść, zabronione było otwieranie okien. Składu pilnowali radzieccy żołnierze. W okolicach Krościenka pociąg z powrotem wjeżdżał na teren Polski.

  Podróż tym pociągiem, formalnie był to kurs Warszawa - Zagórz, była nie lada atrakcją turystyczną. Na przejazd przez ZSRR nie trzeba było paszportów, ani żadnych innych zezwoleń.

  Pociąg kursował jeszcze krótko po rozpadzie ZSRR, przez terytorium Ukrainy. W 1994 r. połączenie zlikwidowano. Przez ponad 20 lat użytkowany był tylko krótki odcinek linii 102, w okolicach Przemyśla. Pozostały zarastał dziką roślinnością.

  W 2013 r. koleje ukraińskie rozebrały ok. 6 km fragment linii 102, torów o europejskim rozstawie. Na szczęście, nie usunięto torów na samej granicy.

  Jesienią 2016 r. społecznicy, samorządowcy i przedstawiciele różnych służb oczyścili tory. Wtedy pierwszy raz, od ponad 20 lat, tą linią na Ukrainę wjechał pojazd kolejowy.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Wszystkie komentarze (24) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  DZIELICOWY BLIŻEJ NAS! Wybierz Dzielnicowego Roku Podkarpacia

  DZIELICOWY BLIŻEJ NAS! Wybierz Dzielnicowego Roku Podkarpacia

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!