Muzeum w Przemyślu dostało cenne archiwalia harcerskie...

  Muzeum w Przemyślu dostało cenne archiwalia harcerskie [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Nowiny

  Zbiór różnego rodzaju dokumentów, do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przekazał przemyślanin, którego ojciec był przedwojennym skautem we Lwowie.
  - Jednodniówka. Pismo wszechskautowe. Wychodzi wtedy, kiedy redaktor ma czas. Nie częściej niż raz na miesiąc. Prenumeratę przyjmuje się tylko w naturaliach - Jan Jarosz, dyr. Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej cytuje informację z jednodniówki skautowej, wydawanej w przedwojennym Lwowie. Nie była ona drukowana nie drukiem, lecz „wydana” ręcznym pismem.

  Dar od syna harcerza - skauta


  Pokaźny zbiór różnych archiwaliów przekazał lekarz Jacek Witkiewicz z Przemyśla. Dokumenty należały do jego ojca, który przed wojną był skautem i studentem lwowskiego uniwersytetu, później także lekarzem. Do dzisiaj Witkiewiczowie to znana w Przemyślu, lekarska rodzina.

  - To niezwykle cenne materiały historyczne, dotyczące historii harcerstwa. Podręczniki skautowskie. Wydawane we Lwowie, adresowane do skautów i harcerzy. Również materiały ze studiów na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie - mówi dyr. Jarosz.

  Jest plik programów wykładów z Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie z 1920 r.

  Wśród przekazanych materiałów jest również, niezwykle cenna, broszura dotycząca Polskich Termopil, czyli bitwy pod Zadwórzem w 1920 r. To „Polskie Termopile. Pamięci bohaterów poległych pod Zad-wórzem w boju z najazdem bolszewickim”.

  Wśród innych jest podręcznik „Szkoła Harcerza”, autorstwa Stanisława Sedlaczka, wydana w Warszawie w 1921 r., przez Skład Główny, Komisję Dostaw Harcerskich. Podręcznik został wydany „na podstawie jen. Baden - Powella >>Scouting for boys<< (Skauting dla chłopców-przyp. red) i polskiej literatury harcerskiego”. Gen. Baden - Powell to legenda skautów na całym świecie.
  Po zdigitalizowaniu zbiór trafi do Internetu

  Dokumenty będą oczyszczone i odpowiednio zabezpieczone przez pracownię konserwatorską. W późniejszym okresie będą zdigitalizowane i w formie cyfrowej udostępnione w Internecie. Wtedy każdy będzie się mógł z nimi zapoznać i wykorzystać np. do pracy naukowej.

  Na uwagę zasługują broszury pisane pismem odręcznym. M.in. jest „Wywiadowca”. Pierwszy numer pisma, które miało wychodzi w każdy 1. i 15. dzień miesiąca.

  Taką deklarację złożył „wydawca” w pierwszym numerze. Ze wstępniaka wynika, że to wznowienie wydawnictwa. Są dobrze zachowane podręczniki dla „pieszych patrolów wywiadowczych”, wydane we Lwowie w 1913 r., a więc jeszcze pod zaborami.
  Ciekawy jest „Kalendarz studencki 1914 - 1915”, wydany nakładem lwowskiej księgarni. M.in. jest z nim podział godzin, z nazwiskami wykładowców.

  - Ten zbiór idealnie wpasowuje się nam do przyszłorocznej wystawy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi dyr. Jarosz.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MAMA I JA | Do 29 maja trwa głosowanie!

  MAMA I JA | Do 29 maja trwa głosowanie!

  27-28 maja Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie

  27-28 maja Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju. (materiał informacyjny Orange)

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju. (materiał informacyjny Orange)

  Światło i kolor w pokojach dziecięcych

  Światło i kolor w pokojach dziecięcych