Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Figura Chrystusa po renowacji wróciła do archikatedry w Przemyślu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Od kilku dni można z bliska oglądać XVII-wieczną rzeźbę Pana Jezusa, która na stałe znajduje się wysoko na belce, nad prezbiterium świątyni
Od kilku dni można z bliska oglądać XVII-wieczną rzeźbę Pana Jezusa, która na stałe znajduje się wysoko na belce, nad prezbiterium świątyni Norbert Ziętal
Od kilku dni w przemyskiej archikatedrze można z bliska oglądać figurę Pana Jezusa, zdjętą z krzyża nad prezbiterium.

Rzeźba wróciła po rocznej renowacji. To jedna z niewielu okazji, aby z tak bliskiej odległości zobaczyć figurę, pomodlić się tuż przy niej.

Blisko trzymetrowa, drewniana rzeźba Jezusa Chrystusa pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Nie jest znany jej autor. Figura na stałe znajduje się na belce, na tęczy nad prezbiterium. Belka znajduje się na wysokości ponad 12 m. Krzyż ma 3 m wysokości, natomiast figura 2,6 m wysokości.

Figura znajdzie na belce nad prezbiterium

W 2015 r. podczas wykonywania prac przy pierwszym przęśle prezbiterium archikatedry, były konserwowane belka i krzyż. Wtedy figura Chrystusa została zdjęta. Najpierw poddano ją pierwszej, technicznej fazie prac konserwatorskich, a w 2016 r. trafiła do pracowni konserwatorskiej. Renowacja została ukończona zimą.

- Niedawno, w Wielkim Poście, figura została przywieziona do archikatedry. Wierni powitali ją nabożeństwem adoracyjnym. W piątą niedzielę Wielkiego Postu będzie ją można zobaczyć na stałym miejscu, czyli belce prezbiterium - mówi ks. Mieczysław Rusin, proboszcz parafii archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP w Przemyślu.

Figura na pewno znajdowała się w katedrze do czasu jej barokizacji, przeprowadzonej przez biskupa Aleksandra Fredro. Na ilustracji z albumu ks. Teofila Łękawskiego, przedstawiającej ołtarz barokowy za czasów biskupa Fredry, nie ma belki ani krzyża. Podczas regotyzacji katedry przywrócono belkę, krzyż i figurę.

Renowacja figury odbywa się w ramach większego remontu prezbiterium archikatedry. Prace prowadzone są przy polichromii i ścianach. W tym roku zostały złożone wnioski o kolejne roboty, przy boazerii i stallach, czyli drewnianych ławach w prezbiterium. Po ich wykonaniu remont gotyckiego prezbiterium byłby ukończony.

Powrócono do pierwotnego wyglądu

Figura, od czasu powstania, była trzy razy przemalowywana. Konserwatorzy znaleźli na rzeźbie trzy warstwy polichromii.

- Warstwa, którą obecnie widzimy jest pierwotną, pierwszą. Rzeźba pokazuje Chrystusa bardzo umęczonego. Ciało jest zsiniaczone, płyną po nim strugi krwi. Obfity strumień wypływa z przebitego serca. Jest przedstawiona scena zaraz po skonaniu Pana Jezusa. Oczy są zamknięte, usta jeszcze otwarte, widać język, zęby. Głowa lekko skłoniona. Można zauważyć, że całe ciało jest bardzo udręczone przez fizyczne cierpienie - mówi ks. prob. Rusin.

Odrestaurowane zostały oryginalne gwoździe i korona cierniowa. Gwoździe są metalowe. One, w stopach i na obu rękach, utrzymują figurę. Do tego specjalna śruba, niewidoczna z wnętrza katedry. Będzie przechodzić przez krzyż i plecy figury Chrystusa. Odpowiada za stabilizację rzeźby.

Turyści mogą podziwiać odrestaurowane XVI-wieczne renesansowe polichromie w prezbiterium przemyskiej archikatedry. Ostatni raz tego typu prace wykonywane były 40 lat temu. Archikatedra rzymskokatolicka wybudowana została w stylu gotyckim w XV i XVI w. na miejscu jeszcze starszej świątyni romańskiej, której relikty są zachowane w podziemiach. Przebudowano ją w XVIII w. w stylu barokowym. Przy archikatedrze znajduje się pałac biskupi oraz późnobarokowa dzwonnica - Wieża Katedralna o wysokości 71 m, charakterystyczny element panoramy Przemyśla. W górnej części dzwonnicy, na poziomie tarcz zegara, znajduje się punkt widokowy.

Odrestaurowane renesansowe polichromie w przemyskiej archika...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24