Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny schron obrony cywilnej w Przemyślu, znowu otwarty dla turystów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Schron kierowania obroną cywilną Przemyśla do niedawna był tajnym obiektem. Teraz jest dostępny dla turystów.
Schron kierowania obroną cywilną Przemyśla do niedawna był tajnym obiektem. Teraz jest dostępny dla turystów. Norbert Ziętal
Kolejny sezon turystyczny schron kierowania OC w Przemyślu rozpoczął od mocnego akcentu, uzupełnionej kolekcji eksponatów i nowego pomieszczenia. A to dopiero początek tegorocznych atrakcji.

Obiekt, znajdujący się pod budynkiem Szkoły Podstawowej nr 14, przy ul. Borelowskiego, jeszcze do niedawna był tajny. Tylko nieliczni wiedzieli o jego istnieniu. To schron kierowania obroną cywilną miasta. W razie zagrożenia, wojny albo klęski żywiołowej, to tutaj mieli schodzić ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo w mieście i stąd kierować obroną cywilną. Później, przez kilka lat, obiekt stał bezużyteczny. W ub. roku wydzierżawiło go Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”.

Świat był blisko wojny nuklearnej

- Ten schron został wybudowany w 1966 r., w okresie zimnej wojny. Był przeznaczony dla osób, która miały ostrzegać ludność cywilną w przypadku zagrożenia, głównie atakiem bronią masowego rażenia, czyli bronią ABC. Czy takie zagrożenie istniało w tamtych latach? Jak najbardziej tak i budowa tego schronu była odpowiedzią m.in. na kryzys kubański w 1962 r. Obecnie mało kto zdaje sobie sprawę, że wtedy byliśmy o włos od nuklearnej zagłady - mówi pan Mirosław.

Wskazuje na autentyczną mapę celów ataków nuklearnych na Polskę. Zaznaczone są na niej m.in. węzeł kolejowy i port Medyka - Przemyśl - Żurawica.

W ub. roku schron cieszył się sporym zainteresowaniem turystów. Zaglądali również przemyślanie, którzy byli zaciekawieni, co znajduje się pod budynkiem, obok którego przez lata przechodzili. Sporo jest wycieczek szkolnych. Tutaj uczniowie mogą się wiele dowiedzieć o powojennej rzeczywistości Polski, ówczesnej sytuacji międzynarodowej.

- Zaglądają również absolwenci SP 14, znajdującej się nad nami. Dawniej w tej szkole zainteresowani tematyką uczniowie coś wiedzieli o schronie, pomimo, że była to tajemnica. Jednak nikt postronny nie był tutaj wpuszczany. Dopiero teraz, po latach mogą zaspokoić swoją ciekawość - mówi pan Mirosław.

Do tegorocznego sezonu dzierżawcy schronu przygotowali się starannie, zorganizowali dla zwiedzających wiele nowych atrakcji.

Kolekcja artykułów żywnościowych z PRL-u

- Przez jesień i zimę znacznie powiększyliśmy zbiór eksponatów. Bardzo wielu ludzi przynosiło nam różne rzeczy, przedmioty, eksponaty. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Szczególnie za możliwość wypełnienia naszych szafek kuchennych produktami z okresu PRL-u. Osoby w średnim i starszym wieku uśmiechają się na widok różnych towarów znanych im z dawnych lat. Młodsi mają okazję zobaczyć, jak dawniej wyglądały opakowania produktów i jak bardzo różniły się w stosunku do obecnych - mówi pan Mirosław.

QUIZ: Atrakcje turystyczne Podkarpacia. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

Jest cukier i mąka, ale również mleko w proszku z dostaw z USA do Polski, w 1983 r. Oprócz tego przybyło wiele innych elementów dawnego wyposażenia. Maszyny do pisania, przybory biurowe, archiwalne wydania gazet. Urządzono nowe pomieszczenie. Można się w nim poczuć, jak podczas prawdziwych działań wojennych. Jedną z większych atrakcji jest możliwość, dzięki okularom VR, zajrzenia do Przemyśla, miasta tuż po ataku nuklearnym.

- Kończymy przygotowania do udostępnienia jeszcze jednej atrakcji. Na razie nie zdradzamy jej szczegółów - mówi pan Mirosław.

Schron kierowania obroną cywilną Przemyśla do niedawna był tajnym obiektem. Teraz jest dostępny dla turystów.

Dawny schron obrony cywilnej w Przemyślu, znowu otwarty dla ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24