Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarpa zabezpieczona. Kościół w Haczowie niezagrożony

Ewa Gorczyca
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie znajduje się na Liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie znajduje się na Liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Tomasz Jefimow
Zakończyły się prace związane z zabezpieczeniem osuwiska i przebudową drogi na skarpie Wisłoka, przy zabytkowym kościele w Haczowie.

Osuwisko odnowiło się w 2010 roku. Zniszczyło drogę położoną na skarpie rzeki. Zaczęło zagrażać drewnianej XV-wiecznej świątyni, wpisanej na listę UNESCO, i trzem najbliżej położonym domom.

Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy został wykonany w 2014 roku przez dębicką firmę Remost. Polegał on na wykonaniu górnego rzędu pali w rejonie kościoła.

- Zamontowano też szczelne stalowe ścianki i przeprowadzono prace ziemne służące ukształtowaniu platformy roboczej do wykonania pali, kotew gruntowych oraz oczepu żelbetowego.

Do drugiego etapu - dolnego rzędu pali w rejonie budynków mieszkalnych, opaski brzegowej na lewym brzegu Wisłoka, nasypów skarpy i nawierzchni jezdni - gmina przystąpiła w ub. roku. Za wykonanie prac odpowiedzialna była firma Skanska.

- Polegały przede wszystkim na zabezpieczeniu terenu 60 palami - informuje Agnieszka Kotela, specjalista ds. komunikacji zewnętrznej firmy Skanska. - Zostały wywiercone w odstępach 1,5-metrowych. Następnie na palach wykonano oczep, czyli mur wieńczący, o długości 90 metrów.

Kolejnym zadaniem była budowa nasypu. Na nim powstała asfaltowa droga z barierami energochłonnymi o długości 250 metrów. Odbudowane zostało także koryto Wisłoka. Tu prace skupiły się przede wszystkim na regulacji lewego brzegu rzeki.

Największym wyzwaniem podczas prac był demontaż ścianki szczelnej. Została ona zamontowana podczas I etapu prac w celu zabezpieczenia skarpy.

- Musieliśmy ją zdemontować. Zazwyczaj takie prace są wykonywane przy użyciu wibracji, jednak w tym przypadku było to niemożliwe - z uwagi na lokalizację zabytku. Dlatego musieliśmy je mocno ograniczyć. Do tego procesu użyliśmy prasy hydrauliczno-kroczącej bez wibracji, która była najbezpieczniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji - zaznacza Wojciech Chudzik, inżynier budowy.

Pierwszy etap kosztował prawie 1,5 mln zł. Drugi - niespełna 1,3 mln zł. Inwestycja zabezpieczy zabytkowy kościół przed kolejnym obsunięciem się skarpy. Jednocześnie umożliwi okolicznym mieszkańcom dojazd do posesji.

Zabytkowy kościół

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie znajduje się na Liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Jest największym gotyckim drewnianym kościołem w Europie i jednym z najstarszych kościołów drewnianych konstrukcji zrębowej w Polsce. Wnętrze zdobi unikatowa polichromia figuralna z 1494 roku. W kościele znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej Bolesnej. Według legend, ta pochodząca z ok. 1400 roku gotycka pieta „przyszła wodą” rzeki Wisłok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24