Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej religijnym regionem w Polsce jest... Podkarpacie

Anna Janik
W badaniach religijności Polaków w 2015 roku podkarpackie parafie po raz kolejny przodują.

Badanie „Annuarium Statis-ticum Ecclesiae in Polonia” każdego roku przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, czyli pierwszy w Polsce ośrodek badań nad religijnością oraz działalnościąduszpasterską, współpracujący z Głównym Urzędem Statystycznym oraz Konferencją Episkopatu Polski. Badanie to zbiór danych, jakie zostają zebrane podczas corocznego liczenia wiernych w parafiach. Zarówno tych, którzy przychodzą na msze św. (tzw. dominican- tes), jak i przyjmujących komunię (tzw. communicantes).

Wiara nadal żywa

Jak się okazuje, w diecezji rzeszowskiej na msze w niedziele przychodzi 64,6 proc. katolików, a komunię przyjmuje 18,1 proc., co jest drugim po diecezji tarnowskiej wynikiem w kraju. W porównaniu z 2011 r. oznacza to wzrost o prawie 2 proc. Na trzecim miejscu jest diecezja przemyska, gdzie do kościoła przychodzi w niedziele 59,6 proc. wiernych, a komunię przyjmuje 16,5 proc. katolików.

Najchętniej wybieramy przedpołudniowe godziny niedzielnych Eucharystii. Po południu na mszę woli iść raptem jedna piąta badanych.

Diecezje o najniższym odsetku regularnie chodzących do kościoła to: łódzka (24,8 proc.), szczecińsko-kamieńska (24,9 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeska (25,8 proc.). Co ciekawe, w raporcie ISKK uwzględniono również liczbę tzw. participantes, czyli świeckich zaangażowanych w życie parafii. Pod tym względem Podkarpacie jest absolutnym liderem. Liczba aktywnie działających wiernych w diecezji rzeszowskiej wynosi 15,6 proc., a w diecezji przemyskiej - aż 19,1 proc.

- W ciągu ostatnich dwudziestu lat poziom zaangażowania katolików w Polsce w różnego rodzaju wspólnoty i organizacje parafialne wzrósł dwukrotnie - tłumaczy ks. Wojciech Sadłoń, autor opracowania. - I chociaż owa aktywność nadal jest stosunkowo niska, to należy pamiętać, że w 1993 r. wynosiła nieznacznie ponad 4 proc. - dodaje.

Księża z Podkarpacia podkreślają ciągłość historyczną pokoleń w naszym regionie i względną swobodę religijną w okresie zaborów, a także sporą liczbę mieszkańców na wsiach, gdzie łatwiej zachować tradycję. Nie bez znaczenia jest działalność abpa Ignacego Tokarczuka, który na terenie archidiecezji przemyskiej, obejmującej kiedyś także Rzeszów, zagęścił sieć parafii, ułatwiając korzystanie z sakramentów.

Wierzący i praktykujący

Czy liczba wiernych w kościołach idzie w parze z faktycznym wyznawaniem wiary?

- Co roku obserwujemy coraz większą liczbę osób przystępujących do komunii świętej. To pozwala wyciągnąć wniosek, że coraz więcej wiernych w sposób świadomy i pogłębiony przeżywa wiarę - twierdzi ks. Tomasz Nowak, rzecznik rzeszowskiej kurii. - O jakości świadczy także coraz większe zaangażowanie świeckich w działalność ruchów i stowarzyszeń. Z przynależnością do nich często wiąże się formacja intelektualna i moralna, która sprzyja życiu zgodnemu z Ewangelią.

Dodaje, że choć dziś można odnieść wrażenie, że religia jest w odwrocie, wystarczy pójść na mszę św. sprawowaną przez neokatechumenat, żeby spotkać młodych ludzi, którzy bardzo poważnie traktują swój związek z Jezusem Chrystusem.

Autorzy badania po raz pierwszy oszacowali liczbę współczesnych emigrantów. Jak wynika z tego zestawienia, teren diecezji rzeszowskiej opuściło ponad 55 tys. osób, a przemyskiej - aż 82 tys. osób.

* W diecezji rzeszowskiej są 243 parafie o łącznej liczbie 617 tys. mieszkańców. Z tego ponad 595 tys. to katolicy. Na terenie diecezji posługuje 610 duszpasterzy.

* W diecezji przemyskiej jest obecnie 389 parafii; liczba mieszkańców - ponad 804 tys. Liczba katolików wynosi tu ponad 777 tys., a posługujących kapłanów jest 816. W obrządku wschodnim w diecezji przemysko-warszawskiej jest obecnie ponad 15 tys. wiernych.

* W diecezji rzeszowskiej udzielono 72 344 chrztów, 7063 sakramentów bierzmowania, 6195 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej, a 3076 par wzięło ślub.

* W diecezji przemyskiej kapłani udzielili 8700 chrztów, 9349 osób przyjęło sakrament bierzmowania, a 6260 dzieci Pierwszą Komunię Świętą. 3894 pary przyjęły sakrament małżeństwa. Wśród wyznawców obrządku wschodniego liczby te wynosiły odpowiednio: 178, 187, 125 i 63.

* W każdą niedzielę w kraju sprawowanych było ponad 47 tys. Eucharystii, z czego najwięcej w kościołach parafialnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24