Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W WORD-ach na razie bez zmian dla młodych kierowców

Małgorzata Froń
Od 4 stycznia miał wejść w życie tak zwany system CEPiK, który zakładał okres próbny dla młodych kierowców. Ale system nie wejdzie, wszystko zostaje po staremu
Od 4 stycznia miał wejść w życie tak zwany system CEPiK, który zakładał okres próbny dla młodych kierowców. Ale system nie wejdzie, wszystko zostaje po staremu Krzysztof Kapica
Uruchomienie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która miała usprawnić system informatyczny między innymi w WORD-ach, zostało odroczone.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to ogólnopolski system informatyczny, za pomocą którego będzie można przeprowadzić m.in. czynności związane z wydaniem prawa jazdy czy rejestracją i badaniami technicznymi pojazdów. Będzie w nim również informacja o wykroczeniach i przestępstwach w ruchu drogowym oraz o liczbie punktów karnych zgromadzonych przez kierowców.

Okres próbny dla młodych kierowców

System, czyli CEPiK 2.0,miał wejść w życie 4 stycznia 2016 roku. Okazuje się, że raczej to nie nastąpi. Według informacji zamieszczonej na stronie inter- netowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, system nie jest jeszcze gotowy do wprowadzenia. Ministerstwo na razie nie podaje terminu, w jakim system mógłby być wdrożony.

Co to oznacza dla wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego?

- Od 4 stycznia 2016 roku dla kierowców, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B, ma obowiązywać okres próbny trwający dwa lata - tłumaczy Robert Drozd, egzaminator nadzorujący rzeszowskiego WORD-u.

- W tym okresie, jeżeli młody kierowca popełni dwa wykroczenia w ruchu drogowym, będzie kierowany na kurs reedukacyjny. Jeżeli w tym okresie popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo w ruchu drogowym, zostaną mu cofnięte uprawnienia do kierowania i będzie traktowany jak osoba, która po raz pierwszy ubiega się o prawo jazdy - wyjaśnia.

Egzaminator dodaje, że w okresie próbnym - między czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy - osoba, która to prawo jazdy zrobiła, będzie musiała odbyć szkolenie teoretyczne w WORD-zie. Dwie godziny takiego szkolenia kosztować mają 100 zł. Trzeba będzie także odbyć zajęcia praktyczne w ośrodku doskonalenia techniki jazdy, m.in. obowiązkowe ćwiczenia wychodzenia z poślizgu. Za godzinę takiego szkolenia trzeba zapłacić 200 zł.

Dodatkowo przez pierwsze 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy młodzi kierowcy będą musieli jeździć z zielonym listkiem i z ograniczoną prędkością.

Do tego jest potrzebny CEPiK

To wszystko na kierowcach wymusza ustawa. Jest tylko jeden problem.

- Aby prawidłowo wypełnić zobowiązania ustawy, która mówi o okresie próbnym, niezbędne jest funkcjonowanie systemu CEPiK 2.0 - tłumaczy Robert Drozd. - Jeżeli nie będzie on wdrożony, to nie będzie można wprowadzić okresu próbnego. To pozwoli na spokojnie uzyskać uprawnienia do kierowania i przystąpienia do samodzielnej jazdy na obecnie obowiązujących przepisach młodym kierowcom kategorii B - uspokaja egzaminator.

Zatem dopóki CEPiK nie działa, a nie ma szans, aby ruszył 4 stycznia 2016 roku, młodzi kursanci, którzy chcą mieć prawo jazdy, będą je zdawali na starych zasadach i nie będzie w ich przypadku stosowany okres próbny. Kiedy wejdzie system, nie wiadomo, bo ministerstwo ma zamiar wprowadzić do niego zmiany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24