Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas spotkania zabawa telefonem jest ważniejsza niż drugi człowiek? To „phubbing”

Ewa Kurzyńska
Krzysztof Kapica
Co to znaczy, gdy podczas spotkania wolisz bawić się telefonem? Rozmowa z Magdaleną Gadamską, przewodniczącą Studenckiego Kręgu Korczakowskiego, koła naukowego działającego na Wydziale Pedagogiki UR o tym, czym jest phubbing.

Rozmowa z Magdaleną Gadamską, przewodniczącą Studenckiego Kręgu Korczakowskiego, koła naukowego działającego na Wydziale Pedagogiki UR.

Coraz częściej widzimy taki obrazek: spotykają się młode osoby, ale nie absorbuje ich rozmowa, a trzymane w rękach komórki. Jak określa się takie zachowania?

To „phubbing”, czyli zachowanie polegające na bawieniu się telefonami komórkowymi i ignorowaniu osób, z którymi się przebywa. Zjawisko przyjęło już tak dużą skalę, że w 2012 roku spotkał się zespół specjalistów, by nadać mu formalne określenie. Pojęcie „phub- bing” powstało po połączeniu dwóch angielskich wyrazów: „phone”, czyli telefon, i „snub”, czyli ignorować, lekceważyć.

Co leży u źródeł „phubbingu”?

Myślę, że to pokłosie zaawansowanego rozwoju technologicznego. Otaczają nas multimedia: smartfony, table- ty, komputery. Właściwie się z nimi nie rozstajemy. Taka wszechobecność elektronicznych urządzeń odbija się na realnych kontaktach pomiędzy ludźmi. W przypadku dzieci wiele zależy od rodziców.

Mały człowiek jest bacznym obserwatorem, naśladuje, co robi mama, tata. A jeśli podczas rodzinnego wyjścia kilkulatek dostaje do zabawy komórkę, byle tylko nie przeszkadzał, to zachowanie, gdy rozmowę z bliskimi zastępuje gadżet, staje się czymś normalnym. Dostrzeżono ten problem i organizowane są już kampanie, które mają uświadomić rodzicom zagrożenie, jakie wiąże się z nadużywaniem przez dziecko elektronicznych gadżetów.

Setki znajomych w Internecie, a w realnym życiu - brak przyjaciół. Jakich skutków można się spodziewać, gdy czyjeś życie towarzyskie toczy się online?

Taki bilans, z pewnością, nie będzie korzystny. Koncentrowanie się na wirtualnym świecie zaburza relacje międzyludzkie w świecie rzeczywistym. Taka osoba może mieć problem z nawiązywaniem relacji z drugim człowiekiem, stresem może stać się zwykła rozmowa twarzą w twarz.

Jak często młodzi ludzie stykają się z „phubbingiem”?

Z badań, które przeprowadziłam w jednej z rzeszowskich szkół średnich, wynika, że tylko 4 proc. pytanych uczniów nie spotkało się nigdy z tym zjawiskiem. Samo pojęcie było dla wielu obce, ale z zachowaniami charakterystycznymi dla „phubbingu” spotkała się większość badanych.

Aż 43 proc. młodych ludzi przyznało, że często jest ignorowana przez osoby korzystające z komórki, a 37 proc. pytanych doświadcza tego typu sytuacji czasami. To pokazuje, jak duża jest skala problemu.

A jak młodzież reaguje, gdy ktoś przedkłada zabawę komórką nad ich towarzystwo?

To zagadnienie także poruszyłam w trakcie badań. Okazuje się, że takie zachowanie jest często odbierane jako brak szacunku. Częściej jest jednak młodym ludziom po prostu obojętne. Pytałam też, jak powinno się reagować w sytuacji, gdy ktoś nas ignoruje, bo bawi się komórką.

Zdecydowana większość przyznała, że należy wówczas zwrócić uwagę na niestosowność takiego zachowania. Co ciekawe, aż 69 proc. badanych deklarowało, że należy zwalczać „phubbing”. Ale na pytanie, jak to robić, większość nie potrafiła udzielić odpowiedzi.

Pod patronatem Nowin

Studencki Krąg Korczakowski był organizatorem ogólnopolskiej studenckiej konferencji naukowej „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży”, która odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Patronat nad wydarzeniem objął magazyn psychologiczny „Charaktery”. Podczas konferecji omawiano m.in. problematykę uzależnień od używek, zakupów i gier komputerowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24