Kontrola skarbowa sprawdzi twoje aukcje na allegro

Kontrola skarbowa sprawdzi twoje aukcje na allegro

Anna Janik

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Kontrola skarbowa sprawdzi twoje aukcje na allegro

Kupując na allegro od osoby fizycznej towar za ponad 1000 złotych, powinniśmy zgłosić to do urzędu skarbowego i zapłacić 2 proc. podatku. Jeśli tego nie zrobimy, grożą nam karne odsetki ©Krzysztof Kapica

Czy zakupy w sieci mogą się skończyć wizytą w urzędzie skarbowym? Okazuje się, że tak i to zarówno, kiedy na serwisach aukcyjnych towary wystawiamy i kupujemy. W ubiegłym roku Urząd Kontroli Skarbowej zakończył kontrole 22 podmiotów działających online.
Kontrola skarbowa sprawdzi twoje aukcje na allegro

Kupując na allegro od osoby fizycznej towar za ponad 1000 złotych, powinniśmy zgłosić to do urzędu skarbowego i zapłacić 2 proc. podatku. Jeśli tego nie zrobimy, grożą nam karne odsetki ©Krzysztof Kapica

Jak się okazuje internauci z Podkarpacia łącznie z odsetkami zalegali na kwotę ponad 2,6 mln zł! To osoby fizyczne, które często sprzedawały towary w internecie, czerpały z tego regularne dochody, a nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej. W grupie znaleźli się także przedsiębiorcy, którzy sprzedawali na portalach aukcyjnych, wykorzystując oprócz swojego, również konta zarejestrowane na inne osoby.
Żeby ukryć dochody i nie płacić podatku posługiwały się też ich rachunkiem bankowym.
Fiskus sprawdza aktywność w sieci

Ponieważ z roku na rok zwiększa się ilość i wartość transakcji w internecie, również skarbówka coraz częściej zagląda na serwisy aukcyjne. A tam aktywność zarejestrowanych użytkowników jest łatwa do sprawdzenia przez inspektorów.

- Zmieniające się realia prowadzenia działalności gospodarczej, w tym rozwój Internetu spowodowały także dostosowanie metod kontroli skarbowej - przyznaje Teresa Piechowicz z rzeszowskiego UKS. - Przypominam, że od transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu w określonych przypadkach też trzeba płacić podatki - dodaje.
Po pół roku - bez podatku

Podstawowym kryterium jest skala sprzedaży. Jeśli ktoś regularnie sprzedaje przedmioty w sieci, skarbówka potraktuje to jako sposób na zarobek, czyli prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Wtedy trzeba zapłacić podatek dochodowy w zależności od progu podatkowego: 19, 30 lub 40 proc (w przypadku spraw do 2009r.) lub 18, 32 proc. (obecnie).

- Zwolnieni jesteśmy z niego wtedy, gdy na sprzedaż okazjonalnie wystawiamy jakąś część swojego majątku, obojętnie czy jest to stara komoda czy zegarek, którego nie używamy. Towary muszą być w naszym posiadaniu nie krócej niż 6 miesięcy - wyjaśnia Marcin Rymaszewski wiceprzewodniczący zarządu Podkarpackiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych w Rzeszowie.

Jeśli sprzedajemy rzecz, którą kupiliśmy taniej np. kilka tygodni wcześniej, automatycznie stajemy się płatnikami VAT. Nawet, jeśli nie mamy własnej firmy.

Uwaga. O rozliczenie VAT-u nie muszą się martwić tylko osoby, których przychody ze sprzedaży nie przekroczą 150 tys. zł. rocznie.

Kupujący online też płacą

Są też sytuacje, w których to kupujący powinni zapłacić podatek. Chodzi o należności z tytułu czynności cywilnoprawnych, taki sam, który płacimy kupując od kogoś np. samochód. Zasada jest prosta: jeśli od osoby fizycznej kupiliśmy przedmiot wart więcej niż tysiąc złotych najpóźniej dwa tygodnie po kupnie powinniśmy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i wpłacić na konto fiskusa 2 proc. wartości przedmiotu. Problemu nie ma, kiedy kupujemy coś od firmy, która płaci już podatek VAT.

- Dodatkowo trzeba pamiętać, że podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa przedmiotu, a nie ta ustalona przez sprzedawcę. Jeśli fiskus uzna, że cena nie odpowiada wartości zakupu, wezwie do jej podwyższenia - tłumaczy doradca podatkowy.

Skarbówka do tego celu może powołać biegłego, a kosztami wydania opinii obciążyć podatnika.

- Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy trzeba zarejestrować działalność gospodarczą np. z uwagi na oferowany towar, a także czy i jaki podatek należy zapłacić można zwrócić się do odpowiednich organów o interpretację indywidualną - radzi Teresa Piechowicz z rzeszowskiego UKS.

Komentarze

Wszystkie komentarze (51) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo