Ścigani listem gończym to nie tylko najgroźniejsi bandyci...

Ścigani listem gończym to nie tylko najgroźniejsi bandyci [ZDJĘCIA]

Karolina Jamróg

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Ścigani listem gończym to nie tylko najgroźniejsi bandyci [ZDJĘCIA]
Ścigani listem gończym to nie tylko najgroźniejsi bandyci [ZDJĘCIA]

©Łukasz Białorucki / archiwum KWP

Ojciec niepłacący alimentów i drobna oszustka znajdują się w gronie osób poszukiwanych listem gończym.

Przestępcy różnego kalibru

-Listy gończe nie są wydawane tylko za najgroźniejszymi przestępcami. Często poszukiwanymi są te osoby, które mają na sumieniu drobne przestępstwa. W wielu sprawach są one wydawane dlatego, że ktoś ukrywa się przed organami ścigania - mówi Łukasz Harpula, z-ca Prokuratora Rejonowego dla miasta Rzeszów.

Zdjęcia">Poszukiwani listami gończymi. Zdjęcia

Przez 4 lata ukrywał się Sławomir W., skazany za rozbój mieszkaniec Rzeszowa. Policjanci ustalili, że 30-letni mężczyzna ukrywa się w mieszkaniu rodziców na jednym z rzeszowskich osiedli. Sławomir W. był obsesyjnie ostrożny, sam od co najmniej kilkunastu miesięcy nie wychodził z domu, a rodzicom nie pozwalał nikogo przyjmować. Został zatrzymany w samo południe 1 listopada. Trafił do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższe dwa lata.

W ręce policji wpadł w tym roku także 31-letni mieszkaniec Krosna. Mężczyzna w kwietniu trafił do szpitala. Twierdził, że został pobity i okradziony. Napastnicy grożąc mu maczetą, siłą wciągnęli go do samochodu terenowego i wywieźli do lasu, w pobliżu Rymanowa. Tam rozebrali go do spodenek i dotkliwie pobili. Żądali przy tym zwrotu pieniędzy, które 31-latek miał być winny jednemu z nich. Później ukradli mu kilkaset złotych i zegarek, zniszczyli telefon komórkowy, po czym odjechali. Policjanci już następnego dnia zatrzymali sprawców. Ale razem z nimi do aresztu trafił sam pokrzywdzony. Okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową Kraków Śródmieście Wschód, jako podejrzany o oszustwo.

Wciąż nieuchwytny jest na przykład Leszek Walas. Miał uporczywie uchylać się od płacenia alimentów. Może przebywać za granicą. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Sylwia Piotrowska - Tęcza chciała wziąć pożyczkę w wysokości 3 tys. zł za pośrednictwem tzw. "słupa", czyli podstawionej osoby, która dostała w tym celu fałszywe dokumenty. Bank udzielił kredytu. Kobiecie grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Do 5 lat grozi natomiast Jarosławowi Kowalczykowi. Jest on podejrzany o przywłaszczenie elementów ozdobnych do samochodu, wartych około 5 tys. zł.

Mogliby uniknąć aresztu

-Decyzję o wydaniu listu gończego wydaje sąd lub prokurator w zależności od etapu postępowania - tłumaczy Krzysztof Jucha, II wiceprezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Co ciekawe, popełnione przestępstwo jest tutaj sprawą drugorzędną. List gończy wydaje się za osobą, która ukrywa się przed organami ścigania: nie stawia się na wezwania, nie przebywa w miejscu zamieszkania.

- Ten proces trwa kilka miesięcy. Nie jest tak, że podejrzewany nie stawi się raz i od razu jest ścigany listem gończym. Prowadzący sprawę za każdym razem ustala miejsce pobytu oskarżonego zwracając się do odpowiednich organów prowadzących ewidencje ludności, względnie policja przeprowadza wywiad w ostatnio znanym miejscu zamieszkania. Listy gończe są najczęściej wydawane za osobami, które popełniły przestępstwa przeciwko mieniu - głównie są to kradzieże - oraz zdrowiu i życiu. Ale jeśli przykładowo ktoś uchylający się od płacenia alimentów zaczyna się ukrywać też będzie w taki sposób poszukiwany - wyjaśnia Krzysztof Jucha.

Wydanie listu gończego wiąże się z decyzją o tymczasowym aresztowaniu. A poszukiwani za drobne przestępstwa tego mogliby uniknąć. Warunek? Dobrowolne poddanie się karze.

-Często po publikacjach w mediach wizerunków osób poszukiwanych listem gończym ktoś się do nas sam zgłasza, składa wyjaśnienia, w wielu przypadkach zapada decyzja o uchyleniu aresztu - wyjaśnia Łukasz Harpula, z-ca Prokuratora Rejonowego dla miasta Rzeszów.

Komentarze

Wszystkie komentarze (16) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo