Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noworodki będą badane jeszcze dokładniej

Ewa Kurzyńska
Specjaliści podkreślają, że badanie pulsoksymetryczne jest pomocne w wykrywaniu krytycznych, bezobjawowych wad serca.
Specjaliści podkreślają, że badanie pulsoksymetryczne jest pomocne w wykrywaniu krytycznych, bezobjawowych wad serca. KRZYSZTOF KAPICA
Pomiar pulsoksymtrem, pomocny w wykrywaniu wrodzonych wad serca u noworodków, od kilku dni jest obowiązkowy.

Dotychczas badania były jedynie zalecane. Od piątku są obowiązkowe. Wszystko dzięki nowemu rozporządzeniu ministra zdrowia.

- Noworodki powinny przejść badanie pomiędzy 2 a 24 godziną po porodzie. Na czym polega? Do prawej nóżki dziecka jest przypinane urządzenie zwane pulsoksymetrem. W ten sposób mierzy się tzw. saturację, czyli wysycenie krwi tlenem - tłumaczy dr n. med. Ewa Homa, wojewódzki konsultant neonatologii.

Jeżeli saturacja jest mniejsza lub równa 95 proc. można podejrzewać, że przyczyną jest wrodzona wada serca lub inne zaburzenia w układzie krążenia. - Wówczas w trybie pilnym dziecko należy skierować na tzw. echo serca - dodaje Homa.
Co ważne, w Polsce pierwsze powszechnie badania pulsoksymetryczne noworodków przeprowadzono w naszym regionie. - W latach 2004-2005 przebadano na Podkarpaciu ponad 20 tys. nowo narodzonych dzieci. Pomysłodawcą programu byli lekarze neonatolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie - dodaje dr Ewa Homa.

Pulsoksymetryczne przesiewowe badania dla noworodków w Europie przeprowadzane są jedynie w Szwajcarii. Przymiarki czyni Wielka Brytania. Specjaliści podkreślają, że zaletą badań jest ich łatwa dostępność. Pulsoksymetry nie należą do drogich urządzeń i są na każdym oddziale dla noworodków. Pomiar trwa 2-3 minuty, nie jest dla dziecka bolesny, ani obciążający.

Szacuje się, że z wrodzonymi wadami serca przychodzi na świat ok. 4 proc. dzieci. Dzięki rozwojowi medycyny wykrycie wielu nieprawidłowości jest możliwe zanim dziecko przyjdzie na świat.

- Służą temu badania USG. Podejrzenie o istnieniu nieprawidłowości można podjąć już podczas badania wykonywanego w 12-13 tygodniu ciąży. Niezwykle ważne jest tzw. USG połówkowe. Wówczas bardzo dokładnie ogląda się m.in. serce rozwijającego się dziecka, bo aż połowa wszystkich wad wrodzonych to właśnie wady serca - tłumaczy dr n. med. Tomasz Łoziński, ginekolog-położnik ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24