Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język migowy wkracza do podkarpackich urzędów

Agnieszka I. Skowron
Katarzyna Hul i Ewelina Polak z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych poszukują najlepszych sposobów komunikowania się osób niesłyszących z urzędami.
Katarzyna Hul i Ewelina Polak z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych poszukują najlepszych sposobów komunikowania się osób niesłyszących z urzędami. Krystyna Baranowska
Od 1 kwietnia w urzędach osoby niesłyszące mają mieć zapewnionego tłumacza języka migowego. Chęć skorzystania z takiej pomocy powinny zgłosić przynajmniej trzy dni przed planowaną wizytą.

- Ustawa weszła w życie początkiem miesiąca, ale jeszcze nie ma do niej rozporządzeń - mówi Katarzyna Hul, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych z Rzeszowa. - Dlatego sami musimy wypróbować najlepsze sposoby komunikowania się osób niesłyszących z urzędami. Dobrym rozwiązaniem są elektroniczne urządzenia, jednak nie zawsze są one w stanie zastąpić tłumacza. W urzędach przede wszystkim brakuje informacji dla osób głuchych, gdzie mogą znaleźć osobę posługującą się językiem migowym. Pracujemy już nad takim informatorem, który ułatwi pracę także urzędnikom.
Urzędnicy chcą się uczyć

W samym Rzeszowie, jak podaje stowarzyszenie, jest ok. 700 osób niesłyszących. Na Podkarpaciu - 2 tys.

- Ale osób głuchoniemych może być w naszym rejonie znacznie więcej, bo nie ma obowiązku rejestracji w stowarzyszeniu - zaznacza Katarzyna Hul. Jej zdaniem, urzędnicy są zainteresowani nauką języka migowego.

- Przez kilka ostatnich lat uczestniczyli w takich kursach i zazwyczaj byli zainteresowani ich kontynuacją. Jednak teraz warto by było się spotkać w urzędniczym gronie i wspólnie przypomnieć podstawowe branżowe słownictwo, niezbędne w kontakcie z osobą głuchą.

W szpitalu, przychodni, na policji...

Jak podkreśla Ewelina Polak, wiceprezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych, znajomość języka migowego w urzędach to jeszcze kropla w morzu. Powoli ma być on dostępny także w placówkach służby zdrowia i innych instytucjach.

- Warto by było zastanowić się czy nie wdrożyć nauki języka migowego w szkołach, co ułatwiłoby normalną naukę niesłyszącym dzieciom.

Ustawa zobowiązuje do zapewnienia tłumaczy języka migowego m.in. organy administracji publicznej, placówki służby zdrowia, policję, straż pożarną. W jej ramach ma powstać elektroniczny rejestr tłumaczy języka migowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24