SONDAŻ
  WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

  Kto będzie prezydentem

  Rozwiń
  Zwiń

  Kto będzie prezydentem

  Sondaż 18 gazet regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia został przeprowadzony w ub. tygodniu w 36 największych miastach. W sumie pomiarem objęto ponad 10 tysięcy respondentów

  10 mln zł na zabytki na Podkarpaciu

  10 mln zł na zabytki na Podkarpaciu

  Małgorzata Motor

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Podziemia w Przemyślu

  Podziemia w Przemyślu ©N.Ziętal

  Taką kwotę przeznaczy w tym roku Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacki, na ratowanie zabytków. To największa kwota w skali kraju.
  Podziemia w Przemyślu

  Podziemia w Przemyślu ©N.Ziętal

  Do 29 lutego właściciele i osoby zarządzające zabytkami mogą ubiegać się o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. Sięgać po nie mogą samorządy, stowarzyszenia i fundacje. Dotacja może wynosić nawet ponad połowę kosztów inwestycji pod warunkiem, że w grę wchodzi zabytek o wyjątkowej wartości historycznej, artystycznej, naukowej lub należy zastosować skomplikowaną technologię, aby przywrócić mu świetność. Wnioski można składać do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przy ul. Jagiellońskiej 29 w Przemyślu.

  Najpilniejsze zadania konserwatorskie w tym roku to kontynuacja prac przy podziemiach i w Archikatedrze w Przemyślu oraz przy kompleksowym wystroju wnętrza kościoła farnego w Krośnie. Prace konserwatorskie będą też prowadzone we wnętrzu odrestaurowanych cerkwi w Rudce i Zadąbrowiu, a także przy ikonostasie z cerkwi w Radrużu i przy zespole XVII-wiecznych ikon z cerkwi w Świątkowej Małej. Rozpoczną się też przy walących się cerkwiach w Chyrzynce, Kotowie i Wyszatycach.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo