Nowiny24
  Sport

  Sportowy weekend

  Rozwiń
  Realizacja recept od dziś może być trudniejsza

  Realizacja recept od dziś może być trudniejsza

  Ewa Kurzyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Realizacja recept od dziś może być trudniejsza

  ©sxc.hu

  Po lekarzach protest zapowiadają także farmaceuci. Z tego powodu mogą być trudności z realizacją recept opatrzonych pieczątką "refundacja do decyzji NFZ". To efekt nie uwzględnienia w noweli ustawy refundacyjnej zastrzeżeń zgłoszonych przez aptekarzy.
  Realizacja recept od dziś może być trudniejsza

  ©sxc.hu

  Gdy lekarze rozpoczynali tzw. protest pieczątkowy, farmaceuci pomogli ministrowi zdrowia i w większości realizowali recepty, które nie zawierały m.in. informacji o przysługującej pacjentowi uldze. Aptekarze liczyli, że choć nie protestują, to z ustawy refundacyjnej znikną przepisy grożące im karami w przypadku zrealizowania nieprawidłowo wypisanej recepty.

  - Tak się jednak nie stało. Uwzględniono żądania lekarzy, a zapomniano o postulatach naszego środowiska. Koledzy są z tego powodu bardzo rozżaleni - przyznaje Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

  Dziś na stronie podkarpackiej izby pojawił się apel prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, by farmaceuci realizowali tylko te recepty, które są wypisane prawidłowo i kompletnie. Dla pacjentów takie posunięcie może oznaczać trudności z realizacją recept wystawionych przez protestujących lekarzy.

  - Decyzję, jak postąpić każdy farmaceuta podejmie indywidualnie - dodaje Lucyna Samborska.

  Aptekarze nie traci nadziei, że rząd zmieni zdanie i usunie z ustawy krzywdzące dla nich przepisy.
  - Od początku lekarskiego protestu szliśmy rządowi na rękę. Realizowaliśmy nie w pełni wypełnione recepty i dzięki temu nie doszło do paraliżu w służbie zdrowia. Wygląda na to, że tylko ci, co protestują i głośno domagają się swoich praw mają szansę coś w tym kraju wygrać - nie kryje zdenerwowania jeden z rzeszowskich farmaceutów.  Miałęś kłopot z wykupieniem recepty? Musiałeś zapłącić za lek 100 proc.? Napisz o tym na forum lub na adres: e.kurzynska@nowiny24.pl

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo