Ile kosztuje "co łaska" w kościołach na Podkarpaciu?

Ile kosztuje "co łaska" w kościołach na Podkarpaciu?

Bartosz Gubernat

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

 Ile kosztuje "co łaska" w kościołach na Podkarpaciu?

©OPRAC. ŁUKASZ BIAŁORUCKI

200-300 zł za chrzciny i pogrzeb, 200-1000 zł za ślub, 1000-1500 zł za cykl mszy gregoriańskich. Właśnie tyle, a nie jak twierdzi kuria "co łaska", kosztuje posługa kapłańska na Podkarpaciu.
 Ile kosztuje "co łaska" w kościołach na Podkarpaciu?

©OPRAC. ŁUKASZ BIAŁORUCKI

Dzwonimy do parafii Opatrzności Bożej w Rzeszowie.

- Szczęść Boże. Chciałbym zamówić msze gregoriańskie za duszę dziadka. W mojej parafii ksiądz odmówił, bo mam tylko 400 zł. Czy taka ofiara u księdza wystarczy?

- Proszę się nie dziwić księdzu, który odmówił. Normalnie za mszę daje się ok. 30 zł. Mnożąc przez 30 dni to znacznie więcej niż 400 zł. W tej sytuacji może pan dozbierać pieniędzy albo zamówić np. cztery msze - słyszymy w słuchawce.

Co łaska - czyli wszędzie inaczej

Mimo, że opłaty za sakramenty zależą od zasobności portfeli wiernych, to "co łaska" w każdej parafii wygląda inaczej. W naszym regionie np. za ślub płaci się od 200 do nawet 1000 zł. 200-300 zł kosztuje chrzest albo pogrzeb. Ofiara za mszę w czyjejś intencji to zazwyczaj 30-50 zł. Na msze gregoriańskie, odprawiane za duszę zmarłego codziennie przez miesiąc, trzeba uiścić 1000-1500 zł.

Duchowni osiągający przychody z opłat za pełnione funkcje duszpasterskie, opłacają zryczałtowany podatek dochodowy. Jego stawki określane są przez naczelnika urzędu skarbowego, a ich wysokość uzależniona jest od pełnionej funkcji duszpasterskiej i od liczby mieszkańców parafii. Osoby duchowne nie mają obowiązku składania zeznań podatkowych, jednak po zakończeniu roku (do 31 stycznia) składają PIT-19A o wysokości zapłaconych i odliczonych od ryczałtu składek na ubezpieczenie zdrowotne.W niektórych parafiach wypada zapłacić nawet za wydanie zaświadczenia potrzebnego do chrztu czy ślubu w innej parafii. Koszt - ok. 50 zł. I chociaż nie są to sumy oficjalnie proponowane przez duchownych, zwyczajowo tyle się płaci.

- Na co idą te pieniądze - pytamy w rzeszowskiej kurii diecezjalnej.

- Dowolna ofiara za ślub czy chrzest to pieniądze na funkcjonowanie kościoła. O oficjalnym cenniku nic jednak nie wiem, dlatego nie chcę tego komentować - mówi ks. Jan Szczupak, kanclerz kurii.

Do kościelnego też z kopertą

W wielu świątyniach osobne koperty z gotówką trzeba wręczyć też osobom, pomagającym przy uroczystościach. Np. za oprawę muzyczną ślubu organista inkasuje średnio 200 zł. Kościelnemu płaci się ok. 100 zł. Czy to powszechna praktyka?

- Nie wiem, nikomu do kieszeni nie zaglądam. To indywidualna sprawa każdego człowieka. O to trzeba pytać samych zainteresowanych - ucina ks. Szczupak.
Ci jednak nie chcą rozmawiać. Szacujemy, że w sezonie na śluby z kopert mogą zarobić nawet półtora tysiąca miesięcznie. A ponieważ zryczałtowany podatek od dochodów płacą jedynie księża, dla organisty czy kościelnego datki to czysty zarobek.

Czy powinno się wprowadzić oficjalny cennik opłat w kościele - podyskutuj na forum.nowiny24.pl

Komentarze (243)

Wszystkie komentarze (243) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo