Obchodzimy Dzień Niepodległości na Podkarpaciu (zdjęcia)

Obchodzimy Dzień Niepodległości na Podkarpaciu (zdjęcia)

ata, jam, tom, drm, norbi, mot

Nowiny

Nowiny

Również w tym roku w obchodach Święta Niepodległości w Krośnie weźmie udział Kampania Honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Również w tym roku w obchodach Święta Niepodległości w Krośnie weźmie udział Kampania Honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. ©TOMASZ JEFIMOW

Zobacz jak na Podkarpaciu obchodzimy dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.
Również w tym roku w obchodach Święta Niepodległości w Krośnie weźmie udział Kampania Honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Również w tym roku w obchodach Święta Niepodległości w Krośnie weźmie udział Kampania Honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. ©TOMASZ JEFIMOW

6 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Nowin

Antyukrainskie transparenty w PrzemyśluOstre w treści hasla, wypisane na transparentach, towarzyszyly przemyskim obchodom 90. rocznicy odzyskania ni

Antyukraińskie transparenty

Link do głównego zdjęcia

Antyukrainskie transparenty w Przemyślu
Ostre w treści hasla, wypisane na transparentach, towarzyszyly przemyskim obchodom 90. rocznicy odzyskania niepodleglości.
©Fot. Norbert Zietal


DĘBICA

Godz. 9.30 - pieśni patriotyczne (Rynek), 10 - przejście na pl. Solidarności, 11 - msza (kościół św. Jadwigi), 13.30 - Bieg Niepodległości (Rynek) .

HACZÓW

Powiatowe Obchody 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej o godz.17. Przemarsz pod pomnik "Ofiar Pamięci Wojen". Apel poległych, wystąpienia i złożenie kwiatów. Uroczystości uświetni Kampania Honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

JAROSŁAW

Godz. 8.30 odsłonięcie Pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przez prezydenta Węgier oraz burmistrza Jarosławia (skwer przy ul. Opolskiej koło kopijnika Leona Czechowskiego), godz. 10 Msza św. w intencji Ojczyzny - kolegiata jarosławska.
- godz. 11.30 uroczystości pod Krzyżem Martyrologii Narodu Polskiego (dawne Opactwo Sióstr Benedyktynek).

Godz. 10 - Hala Sportowa MOSiR, ul. gen. W. Sikorskiego 5, VI Otwarte Mistrzostwa Jarosławia w Badmintonie.

Godz. 9 - Wojskowy Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 9, Otwarty Turniej Szachowy o Nagrodę Burmistrza Miasta.

JASŁO

Godz. 11 - msza w kościele farnym. Złożenie kwiatów pod tablicą marszałka Piłsudskiego. Godz. 12.45 - przemarsz do parku i apel poległych.

KOLBUSZOWA

11 listopada: godz. 8 - capstrzyk Orkiestry Dętej MDK (Rynek i osiedla),10.15 - modlitwa na cmentarzach w intencji poległych za ojczyznę oraz złożenie kwiatów,10.30 - msza św. w kolegiacie w intencji Ojczyzny.

KROSNO

Msza św. w Bazylice Mniejszej Fara, godz. 10.30. Przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Po uroczystościach, w których weźmie udział Kampania Honorowa Strzelców Podhalańskich, Miejska Górnicza Orkiestra Dęta i Chór "Echo", organizatorzy zapraszają na wojskową grochówkę.

XII Bieg Niepodległości. Start o godz. 11 przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Rynku. Trasa o długości 7 km prowadzić będzie ulicami miasta. Zapisy - w dniu zawodów od godz. 8.30 na stadionie MOSiR przy ul.Bursaki. Bliższe informacje -biuro MOSiR, tel. (013) 43-204-80.

Aula Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Paderewskiego, godz. 15, wstęp wolny. Koncert pt. "Tej, co nie zginęła". Wystąpią: Krzysztof Zajdel (tenor), przy fotepianie Antoni Tełewiak, instrumentaliści OSM II st.: Michał Guzik (fortepian), Kaja Pryć (wiolonczela) i Izabela Gromek (skrzypce). Zaśpiewa też Chór Mieszany OSM II st. Towarzyszyć mu będzie duet akordeonowy: Jakub Fiołek i Łukasz Szczypka.

LEŻAJSK

Klasztor oo. Bernardynów, godz. 12. We wtorek uroczystości rozpoczną się uroczystą mszą św., podczas której zostanie poświęcony sztandar Jednostki Strzeleckiej 2035 z Leżajska.

Zaraz po mszy program artystyczny w wykonaniu leżajskich licealistów, a potem złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych w walkach niepodległościowych. Monument znajduje się obok klasztoru.

Ponadto w Muzeum Ziemi Leżajskiej m.in. koncert fortepianowy Mariusza Drzewickiego i prezentacja książki leżajskiego regionalisty Sławomira Kułacza.

MIEJSCE PIASTOWE

We wtorek o godz. 15.15 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Anioła Stróża i pomnikiem bł. ks. Bronisława Markiewicza. O godz. 15.30 - msza św. w Sanktuarium Św. Michała Archanioła. Godzinę później - koncert chóru "Cantate" z Iwonicza, prezentacje laureatów Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej i koncert organowy.

MIELEC

O 9.30 msza (bazylika mniejsza), 10.45 - uroczystości przed pomnikiem Wolności, 17 - otwarcie wystawy "Ku wolnej Polsce" (Galeria DK SCK), 17.30 - koncert Orkiestry Dętej SCK (DK), 18 - utwory Chopina w wykonaniu Tadeusza Domanowskiego (SCK).

NISKO

Zemsta i Apel Poległych

Niżańskie obchody Święta Niepodległości rozpoczną się we wtorek 11 listopada o godz. 12 od uroczystej mszy św. w Sanktuarium św. Józefa. O godz. 13.15 uroczystości przeniosą się pod pomnik Wdzięczności. Będzie Apel Poległych i występy młodzieży.

Nie lada gratkę z okazji święta przyszykowało Niżańskie Centrum Kultury. "Sokół" zaprasza na premierę "Zemsty" Aleksandra Fredry. Spektakl wyreżyserowała Ewa Bładek, a na scenie zobaczymy aktorów amatorskiego teatru "Kontynuacja". Początek o godz. 19 na scenie "Sokoła", ul. Kościuszki 9.

NOWA DĘBA

We wtorek, 11 listopada, o godz. 10 w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem kompanii honorowej z Jednostki Wojskowej. Po mszy zaplanowano przemarsz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą przed obelisk E. Kwiatkowskiego. O godz. 14 w SOK zostanie wyświetlony film dla dzieci "Franklin i sakrb jeziora", a o godz. 17 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie z Dębicy.

PRZEMYŚL

Bazylika Archikatedralna, godz. 10. msza w intencji ojczyzny. Złożenie kwiatów na Cmentarzu Wojskowym.

Rynek, godz. 14 do 17 - okaz sprzętu wojskowego; godz. 15 - spotkanie mieszkańców, wspólne śpiewanie polskich pieści patriotycznych prowadzone przez zespół z Klubu Garnizonowego w Przemyślu, w kuchni polowej będzie serwowana grochówka.

ROPCZYCE

Godz. 9.15 - msza św. w intencji Ojczyzny (kościół parafialny), złożenie kwiatów przed tablicami i Pomnikiem Pamięci, ok. 10.45 - występy artystyczne (Centrum Kultury).

RYMANÓW

Godz. 14 - msza w kościele parafialnym. Złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Systemów Totalitarnych. O godz. 15.15 w kinie "Sokół" referat okolicznościowy, koncert Rymanowskiej Orkiestry Dętej oraz program artystyczny "Praojcom na chwałę, braciom na otuchę…"

RZESZÓW

Program uroczystość patriotycznych
Godz. 11 - 18, obchody 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Rozpoczną się mszą św. w kościele Farnym (godz. 11), po której na placu Farnym odbędzie się m.in. apel pamięci.

O godz. 16 w Teatrze "Maska" spektakle dla dorosłych "CUD - NIE" oraz "MACONDO", a o godz. 18 w Teatrze im. W. Siemaszkowej monodram o ostatnich chwilach życia Łukasza Cieplińskiego.

Hala Sportowa 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, ul. Lwowska 5, godz. 10 - 12.30, uroczyste spotkanie służb mundurowych Podkarpacia z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości. W programie m.in. wręczenie orderów i medali. Na zakończenie żołnierska grochówka.

SANOK

Msza w kościele Przemienienia Pańskiego, godz. 11. Złożenie wieńców pod Krzyżem Pamięci i pod pomnikiem Kościuszki. Na cmentarzu przy ul. Rymanowskiej apel poległych i modlitwa.

STALOWA WOLA

Uroczysta sesja
11 listopada o godz. 9.30, w auli Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Narutowicza 11, rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. W programie referat historyczny i koncert pieśni patriotycznych. W jej trakcie zasłużeni obywatele miasta odbiorą nadane im tytuły.

O godz. 12, w bazylice konkatedralnej zostanie odprawiona msza św. za ojczyznę i mieszkańców miasta.

Bieg Niepodległości

Na Al. Jana Pawła II zostanie rozegrany XVI Uliczny Bieg Niepodległości. Pierwsi (najmłodsi) jego uczestnicy wystartują o godz. 14. Start i meta obok konkatedry. Bieg główny zostanie rozegrany na dystansie 5 km.

Weneckie opowieści

O godz. 18 w konkatedrze rozpocznie się premiera "Weneckich opowieści o piekle i raju". Jest to oratorium specjalnie zamówione u Jana Kantego Pawluśkiewicza, na 70-lecie Stalowej Woli.

Dzieło o Stalowej Woli nawiązuje do "Boskiej komedii" Dantego Alighieri. Słowa napisał Leszek Aleksander Moczulski. Wystąpią: Anna Dymna, Elżbieta Towarnicka, Justyna Steczkowska, Andrzej Biegun, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau, Chór Państwowej Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Bethowenowskiej. Koncert ten zakończy obchody 70-lecia miasta i 50-lecia kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Uwaga! Wstęp na koncert tylko za zaproszeniami. Są one bezpłatne i można je odbierać w pok. 37 Urzędu Miasta. Wydrukowanych zostało 5 tys. wejściówek, ale zostało już niewiele. Osoby, które zechcą usiąść w ławach katedry, muszą przyjść wcześniej.

TARNOBRZEG

Okolicznościowy koncert

W Kościele O.O. Dominikanów 11 listopada o godzinie 9:30 rozpocznie się Msza Święta upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości. O godz. 10:30 rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem Bartosza Głowackiego.

Okolicznościowe przemówienie wygłosi Prezydent Miasta, a program artystyczny przygotują uczniowie tarnobrzeskich szkół. Pieśni patriotyczne śpiewać będą członkowie Klubu Gazety Polskiej.

O godzinie 18 w hali widowiskowo - sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji "Wisła" rozpocznie się koncert okolicznościowy, podczas którego wystąpi Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Wstęp darmowy. ata

Komentarze (6)

Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo