Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja! Archeolodzy odkryli ślady osady Lędzian (zdjęcia)

mbartoszewicz
Odkryte fragmenty osady Lędzian zostaną po zbadaniu zasypane, ale wierną kopię słowiańskiej wioski będzie można obejrzeć w skansenie.
Odkryte fragmenty osady Lędzian zostaną po zbadaniu zasypane, ale wierną kopię słowiańskiej wioski będzie można obejrzeć w skansenie. Fot. Dorota Mękarska
Badacze trafili na ślady osady plemienia Lędzian między wzgórzami Horodna a Horodyszcze w Trepczy.
Osada Ledzian w TrepczyOsade plemienia Ledzian, datowaną na IX – X wiek, odkryli archeolodzy z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Osada lezy miedzy wzgórzami Horodna a Horodyszcze w Trepczy pod Sanokiem.Prace archeologiczne prowadzi na stanowisku Marcin Glinianowicz z dzialu archeologii Karpat MBL.

Osada Lędzian w Trepczy

O Trepczy stało się głośno za sprawą Jerzego Ginalskiego, który w 2002 roku na wzgórzu Horodyszcze odkrył wielkie grodzisko, datowane na VIII - XIII wiek.

Jak znaczny to był gród świadczą odkopane przez archeologów dwie świątynie, pieczęcie książęce, militaria i przepiękne ozdoby.

Sąsiednie wzgórze Horodna, gdzie według archeologów, znajdowało się funkcjonujące w tym samym czasie drugie grodzisko, nie odkryło jeszcze swoich tajemnic. Naukowcy przymierzają się do jego zbadania.

Skorupy w strumieniu

To właśnie pomiędzy nimi archeolodzy z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku natknęli się na osadę. O jej istnieniu dał znać poniżej przepływający strumień, w którym wyławiano fragmenty ceramiki.

- Kiedyś natknęliśmy się w potoku na kamień żarnowy. Zaczęliśmy się zastanawiać skąd on się tu wziął - mówi Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Archeolodzy na terasie nad potokiem natknęli się na dwie ziemianki, na dwa obiekty naziemne oraz na szereg przedmiotów, świadczących, że znajdowała się tu osada. Powstała ona w okresie plemiennym, datowanym na IX - X wiek. Zamieszkiwali ją Lędzianie, stanowiący odłam Słowian zachodnich. To właśnie od nazwy tego plemienia wzięła się nazwa "Lachy", czyli Polacy.
- Są to cenne znaleziska, gdyż wzbogacają niezwykle skąpe źródła pisane z tego okresu - podkreśla Jerzy Ginalski

Słowianin na zagrodzie

Ziemianki po zakończeniu prac zostaną zasypane, ale ich kopie będzie można obejrzeć w sanockim skansenie, i to w całej okazałości. Powstanie tu w przyszłym roku sektor archeologiczny.

- Na początek będą to dwa domostwa w typie półziemianek z całym wyposażeniem, wzorowanym na oryginalnych zabytkach znalezionych na Sanoczczyźnie - tłumaczy Marcin Glinianowicz, archeolog z działu archeologii Karpat w MBL. - W przyszłości chcielibyśmy ten sektor poszerzyć, by pokazać jak wyglądała wioska słowiańska we wczesnym średniowieczu. Dzięki temu ludzie będą mogli zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24