W Zarzeczu otwarto Muzeum Dzieduszyckich

W Zarzeczu otwarto Muzeum Dzieduszyckich

Roman Kijanka

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

W Zarzeczu otwarto Muzeum Dzieduszyckich
W Zarzeczu otwarto Muzeum Dzieduszyckich

Izabela Dzieduszycka i Wiesław Kubicki, wójt Zarzecza gospodarze pałacu w Zarzeczu. ©ROMAN KIJANKA

W sobotę w pałacu w Zarzeczu otwarto muzeum rodu Dzieduszyckich. Jarosławskie muzeum przekazało ponad 100 cennych eksponatów.
Otwarte w sobotę muzeum rodu Dzieduszyckich w pałacu w Zarzeczu jest wynikiem unikalnej w skali kraju inicjatywy spadkobierców dawnych właścicieli i lokalnego samorządu. W zabytkowych wnętrzach pałacowych zebrano pamiątki rodowe, meble i dzieła sztuki.

- Przekazaliśmy ponad sto cennych eksponatów związanych z rodem Dzieduszyckich. Pokazują one zamiłowanie do sztuki i patriotyzm dawnych właścicieli pałacu stworzonego 190 lat temu przez Magdalenę z Dzieduszyckich Morską - mówi Krystyna Kieferling, starszy kustosz jarosławskiego muzeum.
Wiele pamiątek przekazała tez rodzina Dzieduszyckich.

Powstanie muzeum było wynikiem podpisania porozumienia między reprezentującym całą rodzinę Związkiem Rodowym Dzieduszyckich a samorządem. Przed dwoma laty Związek zrzekł się roszczeń do zespołu pałacowo-parkowego w Zarzeczu, a samorząd zobowiązał się do stworzenia tam muzeum, centrum edukacyjnego i ośrodka spotkań międzynarodowych.
Podpisanie aktu notarialnego było możliwe dzięki staraniom Izabeli Dzieduszyckiej, żonie nieżyjącego już Tadeusza, ostatniego z rodu mieszkańca pałacu w Zarzeczu. Jej dążenia, by powstało tam centrum kulturalne dla mieszkańców służące rozwojowi regionu poparł samorząd. Na uroczystość otwarcia przyjechało wielu przedstawicieli rodu. Przygotowali ją mieszkańcy Zarzecza utrzymujący od zawsze dobre kontakty z rodziną Dzieduszyckich.

Komentarze

Wszystkie komentarze (9) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo