Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy. Jak zdaje się go po zmianie przepisów? [WIDEO]

Bartosz Gubernat
Krzysztof Kapica
Kierowcy dobrze radzą sobie z obowiązkową eko-jazdą. Gorzej idą im egzaminy po nauce przepisów na własną rękę.

Nowe zasady egzaminów na prawo jazdy obowiązują od stycznia. Najistotniejszą zmianą, która dotyczy wszystkich kandydatów na kierowców jest konieczność wykazania się znajomością zasad eco-drivingu, czyli jazdy przyjaznej dla środowiska.

Chociaż ekologiczna jazda samochodem jest coraz modniejsza, a duże ośrodki organizują dla kierowców specjalne kursy, na których poznaje się jej tajniki, do tej pory nie była obowiązkowa na egzaminach.

- Teraz sprawdzamy, czy kierowca potrafi stosować ją w praktyce. Zgodnie z zapisami podczas egzaminu musi zmieniać biegi, kiedy obroty wynoszą między 1800 a 2600 obrotów i hamować silnikiem dojeżdżając do skrzyżowania. Zanim osiągnie prędkość na poziomie 50 km/h musi wrzucić czwarty bieg - wyjaśnia Robert Drozd, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Egzaminatorzy obserwują, że ekologiczna jazda idzie kierowcom dobrze. W Rzeszowie od początku roku nikt nie oblał z jej powodu egzaminu.

Drugą istotną zmianą jest możliwość nauki przepisów poza ośrodkiem szkolenia kierowców. Kandydat na kierowcę może od razu zgłosić się do WORD i zdać egzamin teoretyczny.

- Różnica jest taka, że dopóki tego nie zrobi, nie może zacząć nauki praktycznej. Po nowemu, jeśli rezygnuje z kursu teoretycznego najpierw zgłasza się więc do właściwego wydziału komunikacji i zakłada tam profil kandydata na kierowcę. Później zapisuje się na egzamin testowy w WORD. Kiedy go zda, uzupełniamy jego profil. Dopiero wówczas może zapisać się na kurs praktyczny, ale samochodem zaczyna jeździć, kiedy zaliczy zajęcia z pierwszej pomocy - wyjaśnia Robert Drozd.

Do tej pory we wszystkich podkarpackich ośrodkach ruchu drogowego z takiej formy nauki i egzaminu skorzystało zaledwie kilkanaście osób. W Rzeszowie zdała tylko połowa. A ośrodku szkolenia kierowców Autokurs w Rzeszowie od początku roku nie było ani jednej takiej osoby.

- Na cenę kursu składają się głównie koszty szkolenia praktycznego, czyli paliwa. Jeśli ktoś zechce zrezygnować wykładów, oszczędzi maksymalnie 100-150 zł. Dlatego nikt nie rezygnuje z wykładów - mówi Jan Sowa, właściciel szkoły.

- My także bardziej polecamy naukę w ośrodku szkolenia kierowców. Kursant może wówczas na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości rozmawiając z wykładowcą. Szkoląc się na własną rękę to trudniejsze - mówi Robert Drozd.

Niestety na razie nie wiadomo, kiedy kierowcy dostaną wgląd do nowego zestawu pytań egzaminacyjnych. Po zmianie przepisów Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i Instytut Transportu Samochodowego mają go przygotować z 3000 zagadnień.

Chociaż pytań będzie więcej, każdy kandydat na kierowcę będzie mógł ćwiczyć na nich naukę do egzaminu teoretycznego. Nowy zestaw Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju musi opublikować na swojej stronie internetowej najpóźniej sześć miesięcy od powołania specjalnej komisji, która wcześniej je zweryfikuje.

W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju zapowiadają, że taka komisja rozpocznie prace w pierwszej połowie tego roku.
Zdaniem kandydatów na kierowców to właśnie jawna baza pytań będzie największym ułatwieniem w nauce.

- W tej chwili znajomość przepisów ćwiczy się na testach komputerowych, które pozornie przypominają właściwy egzamin, ale w rzeczywistości mocno się od niego różnią. W wielu sytuacjach może to wprowadzać w błąd. Ja testy w WORD zdałem dopiero za trzecim razem, a jestem pewien, że gdybym mógł wcześniej poćwiczyć na właściwych pytaniach, byłoby znacznie lepiej - mówi 22-letni Hubert z Rzeszowa.

- Utajnienie bazy pytań od początku było kompletnym nieporozumieniem. Przecież zestawu składającego się z 3000 zagadnień i tak nikt nie nauczy się na pamięć, a mając do niego dostęp łatwiej przygotować się do egzaminu - ocenia Jan Sowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24