Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapisz się na bezpłatne badania o nowotworach w Rzeszowie

Agata Flak
Medyk
Rak każdego roku dotyka tysięcy Polek, odbierając im zdrowie i życie. Ratunkiem mogą być regularne badania. Niestety, mieszkanki Podkarpacia bardzo często o tym zapominają.

- Trudno powiedzieć dlaczego tak się dzieje, być może powodem jest bariera psychologiczna, a może lekceważenie tej choroby i myślenie, że mnie ona z pewnością nie dotyczy. Tymczasem należy pamiętać, że rak nie jest wyrokiem. Jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć kobiety, u których choroba została wykryta we wczesnym stadium. Dlatego tak istotna jest profilaktyka - mówi lek. med. Stanisław Mazur, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog.

W przypadku raka piersi wzrost ryzyka zgonu dotyczy głównie kobiet powyżej 50 r. ż. Niestety, jedynie połowa z nich miała kiedykolwiek wykonywaną mammografię.

- Badania statystyczne wskazują, że pewne rodzaje nowotworów, np. rak piersi występują najczęściej po menopauzie - mówią lekarze.

Ważna jest profilaktyka

By jednak profilaktyka była skuteczna, należy jak najczęściej korzystać z badań diagnostycznych oraz porad specjalistów. - Jest to bardzo istotne tym bardziej teraz, kiedy rozpoczynamy realizacje projektu „Profilaktyka zdrowotna kluczem do utrzymania aktywności zawodowej” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020 - dodaje Stanisław Mazur.

Bezpłatne badania

Mieszkanki Podkarpacia będą mogły wziąć udział w bezpłatnych spotkaniach informacyjno - edukacyjnych oraz w badaniach, które również są bezpłatne.

Będą one prowadzone przez lekarzy specjalistów, doświadczone położne i pielęgniarki.

- Podczas spotkań będzie można m.in. dowiedzieć się, co należy robić, by nie zachorować na raka, jakie są objawy tej choroby oraz metody diagnostyki i leczenia - wyjaśnia Stanisław Mazur.

Na potrzeby projektu zostały kupione fantomy. Jeden szyjki macicy do nauki wczesnego rozpoznawania zmian chorobowych. Drugi do nauki prawidłowego samobadania piersi. Będą one wykorzystane w części praktycznej, jaka została przygotowana dla uczestniczek projektu.

Każdego roku 2 tys. Polek umiera na nowotwór

Rak szyjki macicy w naszym kraju jest drugim, co do częstości występowania nowotworów u kobiet, które mają mniej niż 45 lat.

- Co roku 4 tysiące Polek dowiaduje się, że jest na niego chora. Połowa z nich umiera, dlatego, że zgłosiły się do lekarza zbyt późno i nie dały sobie szans na walkę - dodaje Mazur.

Projekt zakłada przeprowadzenie bezpłatnych badań: mammograficznych (kobiety w wieku od 50 do 67 lat), cytologicznych (dla kobiet w wieku 25 do 59 lat). Badania będą wykonywane w placówkach Centrum Medycznego Medyk.

Panowie też powinni się badać

Kolejnym nowotworem złośliwym, tym razem u mężczyzn, który najczęściej wykrywany jest zbyt późno, jest rak złośliwy jelita grubego. Rocznie w Polsce rozpoznawanych jest około 13 tys. zachorowań i ponad 9 tys. zgonów. Przyczyną wysokiej umieralności na raka jest wciąż zbyt późne zgłaszanie się pacjentów do badań kolonoskopowych. Rak jelita grubego z reguły rozwija się powoli.

- Choroba na samym początku przebiega bezobjawowo, dopiero w późniejszym jej stadium dochodzi do utraty wagi, anemii, czy zmiany rytmu wypróżnień. Wczesne zdiagnozowanie nowotworu jelita grubego daje szansę na całkowite wyleczenie - zapewnia Stanisław Mazur.

Tysiąc darmowych badań kolonoskopowych

Mieszkańcy naszego województwa mają szanse na bezpłatne badanie kolonoskopowe wraz z bezpłatnym znieczuleniem.

Projekt zakłada wykonanie tysiąca takich badań w latach 2018 - 2020 dla osób w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego. Badania przeznaczone są również dla osób w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia (ojciec, matka), u których rozpoznano raka jelita grubego oraz dla osób w wieku 25 - 49 lat, u których w rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC).

Badanie będzie przeprowadzane w placówkach Centrum Medycznego Medyk.

Osoby zakwalifikowane do badań będą mogły starać się o zwrot kosztów dojazdu, a osoby niepełnosprawne, dzieci oraz wnuki osób biorących udział w badaniu, specjalną opiekę. Projekt „Profilaktyka zdrowotna kluczem do utrzymania aktywności zawodowej” skierowany jest do każdego mieszkańca naszego województwa. Do kontaktu zapraszane są również samorządy i lokalne grupy społeczne.

Zarejestrować się oraz zasięgnąć informacji o projekcie można dzwoniąc pod numer: 17 865 20 94 lub przychodząc do placówki przy ul. Szopena 1 w Rzeszowie, pok. 2. Można również wysłać maila na adres: [email protected].


ZOBACZ TEŻ: Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego badają komórki rakowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24