Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Bractwem Świętego Jakuba powędruj podkarpackim odcinkiem Camino de Santiago

Hubert Lewkowicz
Hubert Lewkowicz
acek Hołub w stroju bractwa, przy słupie na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, który informuje, że do Santiago de Compostela pozostały 3993 km
acek Hołub w stroju bractwa, przy słupie na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, który informuje, że do Santiago de Compostela pozostały 3993 km Hubert Lewkowicz
Ciekawą propozycją wakacyjną jest wędrowanie podkarpackim fragmentem Drogi Św. Jakuba. Najbliższa okazja wspólnego pielgrzymowania już 3 lipca.

Santiago de Compostela, sanktuarium w Hiszpanii, to znany od średniowiecza cel pielgrzymek. Od wieków był jednym z trzech najważniejszych, obok Jerozolimy i Rzymu, miejsc, dokąd zmierzali pątnicy z całej Europy. Do Santiago de Copostela prowadziło wiele dróg z różnych stron świata. Jedną z nich była Via Regia z dalekiego Kijowa. Spory fragment tej właśnie drogi przebiega przez nasze województwo. Na podkarpackich drogach odcinek Camino de Santiago (Drogi Św. Jakuba) liczy 241 kilometrów.

Jakiś czas temu jej wytyczanie tego odcinka rozpoczęli „caminowicze” z Jarosławia, Przeworska i Krakowa. Wśród nich był Jacek Hołub, ratownik GOPR i przewodnik terenowy i beskidzki z Jarosławia, dziś także radny miejski. Hołub, wraz z Łukaszem Mrozem, namawiają do wędrowania tym szlakiem, a zwłaszcza jego podkarpacką częścią. W tym celu zawiązane zostało Bractwo Świętego Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku.

Dlaczego Santiago? Pielgrzymka do grobu św. Jakuba była zazwyczaj wędrówką życia. Kończyła się w miejscu zwanym „Finisterra”, czyli koniec ziemi. Podejmowany wysiłek i duchowa przemiana pozostawały w takim pątniku do końca życia. Pielgrzymi przynosili ze sobą muszlę z oceanu, którą zazwyczaj wkładano im po śmierci do trumny. Muszla jest też symbolem Drogi Św. Jakuba, który widnieje na znakach wytyczających szlak. Oprócz znaku żółtej muszli na niebieskim tle, znajdziemy także na trasie słupy informujące, ile kilometrów pozostało do Santiago de Copostela. Słupy takie znajdziemy m.in. w Przemyślu i dwa w Jarosławiu.

Wyznacznikami tego szlaki są kościoły pod wezwaniem św. Jakuba: w Korczowej, Krzemienicy koło Łańcuta i w Górze Ropczyckiej. Inny wariant trasy prowadzi z Medyki, bo tu znajduje się piesze przejście graniczne. Dalej trasa wiedzie przez Przemyśl, Rokietnicę, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów, Ropczyce, Pilzno, gdzie rozpoczyna się odcinek małopolski.

Bractwo Świętego Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku zaprasza na wspólne pielgrzymowanie poszczególnymi odcinkami drogi. Najbliższe wspólne wędrowanie, na odcinku Jarosław - Przeworsk odbędzie się w niedzielę 3 lipca.
- Rozpoczniemy mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesne o godzinie 8, a potem pójdziemy przez Cieszacin Wielki, Ożańsk do Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku - mówi Jacek Hołub, który poprowadzi wędrowców. Zgłoszenia uczestnictwa można dokonać pisząc pod adres bractwa ([email protected] ) lub pod numerem telefonu 502 338 847 lub 727 591 466.

24 lipca zostanie zorganizowane pielgrzymowanie na trasie Przeworsk - Łańcut, 7 sierpnia: Łańcut -Rzeszów, 28 sierpnia: Rzeszów - Góra Ropczycka, 18 września: Góra Ropczycka - Zawada. Sezon zakończy pielgrzymka na odcinku Zawada - Pilzno, którą zaplanowano na 9 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24