Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyznacza szlak kamiennych krzyży

Kamil Jaworski
Pan Grzegorz odnowił i opisał kilkaset takich, często zniszczonych, kamiennych krzyży
Pan Grzegorz odnowił i opisał kilkaset takich, często zniszczonych, kamiennych krzyży Archiwum
Po odnowieniu wielu kamiennych krzyży i opisaniu 600 takich obiektów, Grzegorz Ciećka pracuje teraz nad szlakiem turystycznym

Grzegorz Ciećka to pasjonat, który zajmuje się renowacją kamiennych krzyży w powiecie lubaczowskim. Teraz tworzy z nich 340 kilometrowy szlak.

Zinwentaryzował kamienne krzyże i przydrożne figury. Rezultaty jego pracy możemy zobaczyć na stronie

kamiennekrzyze.pl

. Na mapie oraz zdjęciach, widać ogrom pracy jak wykonał. Te 581 obiektów już tworzą swojego rodzaju szlak turystyczny. Teraz nie ma jednak jeszcze żadnego oznakowania.

Na tym właściwym, 340-kilometrowym szlaku, który w całości zmieści się w obrębie powiatu lubaczowskiego, napotkamy blisko 300 obiektów, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie będzie ich nawet ok. 500.
- Jest tak zaprojektowany, że przebiega przez wiele wsi. Tylko kilkadziesiąt krzyży, schowanych głębiej w lasach będzie poza jego zasięgiem – wyjaśnia pan Grzegorz.

Chodzi o koncepcję trasy rowerowej pn. „Szlakiem kamiennych krzyży i figur przydrożnych Ziemi Lubaczowskiej”.

- Lokalna Grupa Działania „Rozwój Ziemi Lubaczowskiej” postanowiła stworzyć koncepcję trasy rowerowej. Ma to na celu utworzenie bocznego szlaku zintegrowanego z głównym Green Velo, urozmaicając go i zachęcając do dłuższego pozostania tutaj – opowiada Grzegorz Ciećka.

Plan jest taki, żeby pętla swój początek i koniec miała w Narolu. Szlak ma charakter sakralny, ponieważ na jego trasie, poza kamiennymi krzyżami i figurami, znajdziemy także kościoły, cerkwie czy kapliczki.

W jego ciągu będą też punkty noclegowe i gastronomiczne. Ciećka mówi, że jego natchnieniem przy wyznaczaniu tego szlaku jest Droga Św. Jakuba. Kamienne krzyże i ich fascynujące historie mają być jego główną siłą.

- Szlak został tak skonstruowany, by mieć w zasięgu takie miejsca objawień jak Nowiny Horynieckie i kaplica na wodzie, Gorajec i kaplica na łąkach, krzyż w Nowej Grobli, Monastyr i miejsce z pustelnią Brata Alberta, kapliczka Pięć Sosen i wiele innych niezwykłych miejsc – wylicza pan Grzegorz.

Krzyże były stawiane jako pamiątki np. po ugaszeniu pożaru, ustąpieniu zarazy czy zniesieniu pańszczyzny. Osiem najciekawszych krzyży, po jednym z każdej gminy powiatu, będzie głównymi celami dla turystów poruszających się szlakiem.
W Baszni Dolnej, krzyż na pamiątkę zniesienia pańszczyzny w Galicji w 1848 r. W Nowym Siole w podzięce za ustąpienie zarazy ok. 1919 r. - To potężny kamienny pniak, na którym usadowiono element z 4 cherubinami, a na nim płaskorzeźby 4 apostołów. To najbardziej spektakularny obiekt kamienny jaki znajdziemy przy drogach ziemi lubaczowskiej – mówi pan Grzegorz.

W Starym Dzikowie, krzyż związany z ustaniem zarazy szkarlatyny.

- Kojarzony z wydarzeniem podczas wojny, kiedy sowieci dla zabawy strzelali do krzyży. Jeden z nich chcąc się pochwalić przed kolegami poszedł zabić „polskiego Boga”, strzelił do Chrystusa i trafił prosto w serce, rozbijając go – opowiada Grzegorz Ciećka.

W gminie Wielkie Oczy, krzyż położony na skraju dzikiego koryta Lubaczówki. W Starym Siole krzyż z motywem czaszki i piszczeli. Stawiane, aby nie dopuścić do wsi morowego powietrza.

Na terenie nieistniejącego przysiółka Starego Brusna – Zające, unikalny krzyż z wnęką na płaskorzeźbę. W Starej Hucie, krzyż postawiony na pamiątkę zakończenia wojny.W Lubaczowie figura Maryi postawiona na pamiątkę szczęśliwego powrotu mieszkańca z Ameryki.


ZOBACZ TEŻ: Konferencja gospodarcza w Lubaczowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24