Strażnicy graniczni ujawniali przemyt papierosów o wartości...

Strażnicy graniczni ujawniali przemyt papierosów o wartości 127 tys. złotych

Norbert Ziętal, BiOSG

Nowiny

Nowiny

Przemyt papierosów wykryty w polsko - ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu.

Przemyt papierosów wykryty w polsko - ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu. ©Archiwum BiOSG

W dwóch skontrolowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej samochodach ujawniono papierosy pochodzące z przemytu o szacunkowej wartości ponad 127 tys. złotych. Wobec osób podejrzanych wszczęte zostało postępowanie karno-skarbowe.
Przemyt papierosów wykryty w polsko - ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu.

Przemyt papierosów wykryty w polsko - ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu. ©Archiwum BiOSG

15 marca, w trakcie prowadzonej kontroli pojazdów w Orłach w pow. przemyskim funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Hermanowicach działając wraz z celnikami ujawnili, najpierw w kontrolowanym citroenie 2,3 tys. paczek papierosów, a dodatkowo na posesji jeszcze ponad 2,8 tys. paczek. Zatrzymane papierosy posiadały akcyzę ukraińską.

- Zarówno, kierowca citroena, 35-letni Polak, jak i jego pasażer, Ukrainiec, przyznali się do zakupu papierosów na przygranicznych bazarach, a następnie transportowania ich w głąb kraju - mówi mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.


Następnego dnia, w Futorach w pow. lubaczowskim, patrol SG z Horyńca- Zdroju i Lubaczowa zatrzymał do kontroli samochód, którym podróżowało młode małżeństwo. W samochodzie przewozili 4,3 tys. paczek papierosów pochodzących z przemytu, a na pobliskiej posesji gdzie zamieszkiwali, funkcjonariusze znaleźli jeszcze dodatkowo 75 paczek. Szacunkowo, małżeństwo posiadało papierosy pochodzące z przemytu na łączną wartość 58,6 tys. złotych.

W obu przypadkach, kontrabanda ulegnie przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa, a wobec osób podejrzanych zostało wszczęte postępowanie karno skarbowe.

- Osoby, które decydują się na nabycie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych, nie posiadających znaków skarbowych akcyzy Ministerstwa Finansów popełniają przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, w zależności od uszczuplonego podatku akcyzowego. Zagrożone jest to karą grzywny lub nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat - przypomina Straż Graniczna.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (6)

Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo