Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysł kosmiczny szansą dla firm z Podkarpacia [WIDEO]

Bartosz Gubernat
archiwum
Firmy lotnicze z Podkarpacia zamierzają namieszać w przemyśle kosmicznym. Ultatech z Sędziszowa Małopolskiego produkuje części rakiet, satelitów i łazików marsjańskich.

Przed Podkarpaciem otwiera się właśnie kolejna szansa na zaznaczenie swojej obecności na światowych rynkach opartych o wysokie technologie produkcyjne. Ponad 100 firm zrzeszonych w Dolinie Lotniczej przy wsparciu naukowców Politechniki Rzeszowskiej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej może wkrótce zacząć produkować masowo części do satelitów, rakiet i sond kosmicznych.

- Potencjał naszego regionu w tym zakresie jest duży. Laboratoria materiałowe Politechniki Rzeszowskiej to najwyższa europejska półka, a część firm ma już kontakty z przemysłem kosmicznym. Moje przedsiębiorstwo tylko w tej chwili produkuje dla Szwajcarów części do satelitów badawczych, a dla Hiszpanów elementy łazika marsjańskiego, który za 2 lata poleci w kosmos. Nie jest to łatwa branża, ale to nasza przyszłość. Kosmos już wkrótce będzie bardzo dostępny - mówi Marek Bujny, wiceprezes firmy Ultratech i stowarzyszenia Dolina Lotnicza.

- Większość ludzi kosmos ciągle kojarzy ze statkiem Apollo, rosyjskimi sputnikami i lotami na księżyc. Tymczasem większość dzisiejszych gadżetów, które ma właściwie każdy z nas to wynik obecności człowieka w kosmosie. Mam na myśli między innymi telefony komórkowe, komunikatory korzystające z technologii GPS. Na naszych oczach następuje właśnie przełom technologiczny na rynku satelitów, które dzięki miniaturyzacji sprzętu są coraz tańsze i powszechniejsze. To szansa dla wielu firm z naszego regionu - mówi Marek Bujny.

Szansa na rozwój firm na Podkarpaciu

O przemyśle lotniczym w kontekście sektora kosmicznego dyskutowano podczas konferencji w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Obok lokalnych przedsiębiorców wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej.

- Zależy nam, aby stworzyć w Polsce silny sektor kosmiczny, który będzie konkurencyjny na rynku europejskim. Chcemy, aby rozwój w tej dziedzinie przysłużył się zarówno obronności naszego kraju, jak i administracji oraz biznesowi. Między innymi poprzez zwiększeniu udziału polskiego przemysłu w łańcuchu dostaw dla europejskiego rynku kosmicznego - mówi dr Marta Wachowicz z PAK.

Jak przekonuje Marek Bujny, lokalne przedsiębiorstwa mają już za sobą pierwsze kontakty z przemysłem kosmicznym.

- Współpraca nie jest łatwa i wymaga od firm wysokiego rygoru technologicznego. Tu nie ma miejsca na błędy. Wyniesienie na orbitę jednego kilograma materiału kosztuje kilkadziesiąt tysięcy euro, a więc jakakolwiek pomyłka to milionowe straty. Dlatego wielką wagę przykłada się do jakości materiałów, podczas gdy budowane z nich elementy są maksymalnie odchudzane. Ścianki części są nierzadko cieniutkie do granicy wytrzymałości. Ale realizacja takich zamówień to niezwykła satysfakcja i oczywiście zarobek - mówi Marek Bujny.

Jego firma - Ultratech z Sędziszowa Młp. zajmuje się obróbką mechaniczną, ale na rynku kosmicznym do zagospodarowania jest znacznie więcej gałęzi produkcyjnych.

- To na przykład budowa części napędów do rakiet, sond i satelitów. Potrzebne są zbiorniki paliwa i gazu, systemy chłodzenia, elektromechaniczne zawory i rurki. Można zaistnieć także w zakresie produkcji awioniki, czyli lotniczego oprzyrządowania elektronicznego, a także opracowując oprogramowanie komputerowe dla w centrach kontroli lotów na ziemi. Duże zapotrzebowanie jest na technologie poprawiające właściwości wpływające na wytrzymałość materiałów - mówi Zbigniew Burdzy z PAK.

Dr Wachowicz ma nadzieję, że w przyszłości lokalne samorządy będą korzystać częściej z aplikacji satelitarnych, co jeszcze bardziej rozwinie polski biznes.

- A nasz oddział w Rzeszowie ma być naszym węzłem kontaktowym z Ukrainą. Będziemy wspomagać ciekawe start-upy związane z kosmosem i technologią satelitarną - zapowiada Marta Wachowicz. Ciekawe pomysły można zgłaszać m.in. do powołanej w tym miesiącu Doliny Start-Upów działającej przy Dolnie Lotniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24