Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpaccy nauczyciele odznaczeni [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Odznaczenia państwowe, medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody ministra edukacji narodowej, podkarpackiego kuratora oświaty i województwa odebrali dziś podkarpaccy nauczyciele.

Marek Flis, dyr. Szkoły Podstawowej w Klęczanach, nauczyciel z 32-letnim stażem, jako jedyny uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jaka jest recepta na bycie spełnionym pedagogiem?

- Przede wszystkim trzeba lubić ten zawód, mieć pasję - podkreśla.

Co młodzież ceni w nim najbardziej?

- Trudne pytanie. Może to, że staram się być otwarty, pomocny, szczery i wskazywać młodym właściwą drogę, szanowanie wartości historycznych i patriotycznych - mówi historyk, zwolennik nowej reformy edukacji. - Jestem absolwentem 8-letniej szkoły podstawowej, więc z sentymentem ją wspominam. Może na przekór kolegom, którzy protestowali przed urzędem wojewódzkim powiem, że ja się nie boję reformy. Już nie raz przerabialiśmy zmiany, więc podołamy i tej.

Brązowe Krzyże Zasługi dostali: Elżbieta Bogobowicz, nauczyciel SP nr 4 w Tarnobrzegu, Lucyna Dul, wicedyr. ZSP nr 2 w Stalowej Woli, Joanna Kozubal, nauczyciel LO w Kolbuszowej i Piotr Rochowski, nauczyciel Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli. Złote medale za długoletnią służbę - 27 nauczycieli, srebrne - 23, brązowe - 21, medale KEN - 204, nagrody MEN - 30, a podkarpackiego kuratora oświaty - 91. Nagrody województwa podkarpackiego za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze - 15.

Grażyna Szarama, dyr. ZS Społecznych nr 2 w Rzeszowie otrzymała nagrodę ministra edukacji.

- Bardzo się rozczuliłam na wieść o niej. Bardzo miła niespodzianka - nie kryła wzruszenia.

Jej zdaniem dobry nauczyciel to człowiek z sercem, wrażliwy na drugiego, wychowawca, mistrz dla ucznia, ale i taki pasjonat, który potrafi ten zapał przekazać młodej osobie i nie łamie jej osobowości. Alina Wolska, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Rzeszowie uhonorowana została złotym medalem za długoletnią służbę.

- Właśnie jako służbę postrzegam swoje miejsce w szkole - mówi. - 15 lat jestem dyrektorem, a drugie tyle byłam nauczycielem.

Radość z nagrody miesza się ze smutkiem z powodu przyszłości szkoły?

- Tak. Dostajemy nagrody, medale za coś, co się może za chwilę skończyć. Oczywiście cieszę się z docenienia, choć to zasługa nie tylko moja, ale i całego zespołu szkoły. Tym bardziej smutne, że szkoły, która ma być zamykana. Nie popieram reformy, niemniej widzę jasny punkt - utworzenie więcej, ale mniej licznych szkół podstawowych, bez nauki na drugą zmianę.

Elżbieta Furmaniak z ZS w Trzcianie, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej także dostała złoty medal.

- W tej szkole pracuję już ponad 30 lat. Najważniejsze dla mnie było i jest dziecko. Dlatego nigdy nie zważałam na czas pracy 18 godzin tygodniowo. Jak trzeba, zostawałam znacznie dłużej, prowadząc np. kółko teatralne. Co dzieci cenią dziś w nauczycielu? Życzliwość, otwartość, poczucie humoru, przyjacielskie nastawienie - wymienia.

Na sercu jej i kolegom najbardziej leży niepewność jutra.

- Nie wiadomo, czy w następnym roku będzie dla nas praca, a znalezienie nowego zatrudnienia w nowym zawodzie jest dla naszej grupy trudne.

Paweł Zygarowicz, wicedyrektor ZSO w Krośnie, z 20-letnim doświadczeniem pracy w szkole, odznaczony został srebrnym medalem. Śmieje się, że kiedy kończył szkołę średnią, myślał o pracy w charakterze leśnika. Chodził nawet do klasy biologiczno - chemicznej. Później wybrał studia historyczne.

- Praca z młodzieżą to jest to. Daje wiele satysfakcji i odmładza mentalnie.

Zmiany w szkolnictwie ocenia jako nazbyt radykalne.

- Mamy wrażenie, że burzy się to, co od 1999 r. dobrze funkcjonowało. Szkoda nam gimnazjów.

Wojewoda Ewa Leniart dziękowała pedagogom za pracę i trud. - Nauczyciel-wychowawca jest szlifierzem diamentów. Sednem pracy pedagoga jest, by umiał odnaleźć potencjał w każdym uczniu - mówiła.

Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty życzyła nauczycielom m.in., aby potrafili inspirować uczniów do kreatywnego myślenia i dobrze zapisali się w pamięci tych, których charaktery kształtują. Tytuły honorowych profesorów oświaty w Warszawie mają odebrać: Ewa Glesmer, dyr. ZS przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki i astronomii w I LO w Jaśle oraz Waldemar Rożek, nauczyciel matematyki w ZSO im. KEN w Stalowej Woli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24